Rehber 32 Bit'ten 64 Bit'e geçme

İSKENDERUN lu

Kilopat
Merhabalar. Bildiğimiz gibi 32 bit kullanımı gün geçtikçe azalmaktadır. Donanım gereksinimleriniz 64 bit mimariyi destekliyorsa 32 bit sistemde kalmanın bir anlamı yok. Çünkü birçok uygulama 32 bit desteğini kesmiştir. Donanım gereksinimlerinizin yettiği bir uygulamayı çalıştıramamak sizce de kötü değil mi? Bundan dolayı 64 bit gerekli. Şimdi nasıl yapacağımıza gelelim.

* Öncelikle işlemci bilgilerinizi öğrenerek 64 bit tabanlı olup olmadığını öğreniyoruz.
* RAM miktarı minimum 2 GB

Bunlar 64 bit mimariye geçmek için yeterlidir. Arkadaşımın bilgisayarı 1 GB RAM ile 64 bit Windows 10 çalıştırdı onu da söyleyeyim :D

https://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=691209

* Bu linkten Windows 10 Medya Oluşturma Aracını indirin. Eğer farklı sistemler isterseniz de ISO dosyalarını indirip yazının devamını okuyun.
* DVD veya USB Bellek alın. (Ben DVD ile yaptım.)
* ISO dosyasını kullanacağınız DVD veya Flash Belleğe yazdırın.
* Bilgisayarınızı yeniden başlatın. Açılınca F12 tuşuna basın. CD/DVD üzerine gelin ve ENTER ile Setup'u başlatın. (Ancak setup'u başlatmak bilgisayardan bilgisayara değişmektedir. Dizüstü veya masaüstü olmasına göre yöntemlere bakın.)
* Kurulum başladıktan sonra ÖZEL seçeneği ile devam edin. EN KRİTİK nokta burası. Yükleyeceğiniz dizini mutlaka biçimlendirin. Kurulum devam etse bile bilgisayar açılmayacaktır. Hazırlanıyor ekranında takılı kalabilir.
* Kurulumun bitmesini bekleyin.
-- Eğer ad, soyad gibi bilgilere kadar geldiyseniz hayırlı olsun. Sürücüleriniz otomatik olarak yüklenecektir. Şahsen ben eskiden biçimlendirmeden yaptığım için PC hiç açılmamıştı. 32 bit'e biçimlendirerek dönmüştüm. Tabi kafam karışmıştı acaba biçimlendirme yapmadım diye mi açılmadı falan... Arkadaşımın XP olan çok eski PC'sine olmayacağını düşünerekten komiklik olsun diye Windows 10 64 bit yaptıktan sonra şok olduk. Sonuç itibari ile biçimlendirme şart.
BOL ŞANS!
(Sorumluluk kullanıcıya aittir.)

1 GB RAM ile çalışmasına çalışır ama ne kadar stabil olabilir ki?
Evet haklısın zaten oldukça yavaş çalıştığından dolayı 32 bit Windows 10 yükledik. Ama hala biraz yavaşlık var. Amacım 2 GB RAM ile 64 bit Windows 10 rahat çalışır onu demekti :D Ekran kartının da büyük önemi var. 256 MB ekran kartı ile Windows 10 biraz yavaş çalışır.

x<2 ise 64 bit kurmanızı pek önermem.

Bu arada ellerinize sağlık. Ancak biraz geç kalınmış bir rehber olmuş. (n)
Teşekkürler :D Aslında 2 GB RAM 64 bit yüklü gelen PC'ler var yeni çıkmış. Bundan dolayı yükleyip şansımı deneyeyim dedim ve pişman değilim şu anda çok hızlı çalışıyor ve Camtasia 9 artık çalışıyor
Ekran kartı 1 GB ve üstü ise geçişlerde pek kasma görünmüyor.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı