3200 MHz RAM 3200 MHz'de çalışmıyor

Syneaks

Femtopat
Daha fazla  
Öncelikle selamlar. Benim Corsair marka 2 adet 8 GB 3200MHz RAM'im var fakat bu RAM'leri 3200 MHz de çalıştırdığımda bilgisayar oyun oynarken arada sırada mavi ekran veriyor ve kullanamıyorum. Daha önceden benzer bir konu açmıştım fakat sorun RAM'lerde sanıyordum. XMP kapatıp aynı RAM'leri tekrar test ettiğimde ve oyunlara girdiğimde hiçbir sorun olmadan kullanabildiğimi fark ettim yani RAM'lerde sorun yok.

Bu durumda benim anakartımın otomatik olarak ayarladığı XMP profilinde sorun var ya da anakart ve işlemcim 3200MHz destekliyor demesine rağmen bunlarda bir sorun var. Yani ya yeni bir 3200MHz XMP profili oluşturmada ya da 2933MHz XMP profili oluşturmada yardıma ihtiyacım var biraz bakmıştım BIOS'a fakat manuel ayarlamayı açamamıştım. Konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum sistemimi de aşağıya ekliyorum şimdiden teşekkürler.

• Gigabyte B450 DS3h.
  • R5 2600X.
  • Corsair Vengeance 8x2 3200MHz RAM.
  • RX570.
  • Cooler Master Elite V3 600W PSU.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle selamlar. Benim Corsair marka 2 adet 8 GB 3200MHz RAM'im var fakat bu RAM'leri 3200 MHz de çalıştırdığımda bilgisayar oyun oynarken arada sırada mavi ekran veriyor ve kullanamıyorum. Daha önceden benzer bir konu açmıştım fakat sorun RAM'lerde sanıyordum. XMP kapatıp aynı RAM'leri tekrar test ettiğimde ve oyunlara girdiğimde hiçbir sorun olmadan kullanabildiğimi fark ettim yani RAM'lerde sorun yok. Bu durumda benim anakartımın otomatik olarak ayarladığı XMP profilinde sorun var ya da anakart ve işlemcim 3200MHz destekliyor demesine rağmen bunlarda bir sorun var. Yani ya yeni bir 3200MHz XMP profili oluşturmada ya da 2933MHz XMP profili oluşturmada yardıma ihtiyacım var biraz bakmıştım BIOS'a fakat manuel ayarlamayı açamamıştım. Konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum sistemimi de aşağıya ekliyorum şimdiden teşekkürler.

Gigabyte B450 DS3h.
R5 2600X.
Corsair Vengeance 8x2 3200MHz RAM.
RX570.
Cooler Master Elite V3 600W PSU.

XMP'de sıkıntı vardır. Aynı sorunu bende yaşadım. 3000 MHz'te kullanıyorum bir sıkıntı yok. Minidump dosyaları varsa onları da paylaş, anlayan arkadaşlar da bakarlar.

XMP de sıkıntı vardır. Aynı sorunu bende yaşadım. 3000 MHz de kullanıyorum bir sıkıntı yok. Minidump dosyaları varsa onları da paylaş, anlayan arkadaşlar da bakarlar.

Konu hakkında bilgili başka birinden de yardım almıştım o kendin XMP profili ayarla demişti 3200MHz'ya da 300MHz olarak mümkünse 3200 için yeni bir profil yapmayı daha çok isterim ama manuel profil hazırlamayı bilmiyorum.

Bilgisayarı bir süredir XMP kapalı kullandığım için de herhangi bir hata ya da mavi ekran almadım dolayısıyla minidump dosyasına yine de gerek var mı?
CPU-Z SPD paylaşınız. Modüller aynı mı görelim ilk. Ayrıca BIOS sürümünüz nedir?

Hem RAM'ler hem de BIOS sürümünü resim ile paylaşıyorum. BIOS sürümüm şu anda anakart sitesindeki en güncel sürüm ve bu hataları aldığım dönemlerde de hep en son sürümdü.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (222).png
    Ekran Görüntüsü (222).png
    26,3 KB · Görüntüleme: 137
  • Ekran Görüntüsü (223).png
    Ekran Görüntüsü (223).png
    24,8 KB · Görüntüleme: 132
  • Ekran Görüntüsü (224).png
    Ekran Görüntüsü (224).png
    32,5 KB · Görüntüleme: 118
Daha geçen birisi 1 sene 3200'de kullandım sonra sıkıntı çıktı düşürdüm demişti, hangi, konuda dediğini hatırlamıyorum ama bu RAM'lerde biraz sorun var.

Daha geçen birisi 1 sene 3200'de kullandım sonra sıkıntı çıktı düşürdüm demişti, hangi, konuda dediğini hatırlamıyorum ama bu RAM'lerde biraz sorun var.

RAM'ler derken Corsair Vengeance'ı kastettiniz değil mi? Yani eğer öyleyse bile eğer bana 3200MHz ve 3000MHz RAM profili hazırlama konusunda yardımcı olursanız sorun yaşadıkça aralarında geçiş yaparım bu durumda yapabileceğim fazla bir şey yok. 2133 MHz'te tüm RAM testlerinden sorunsuz geçti yani aslında görünen bir sorun yoktu.

RAM'ler derken Corsair Vengeance'ı kastettiniz değil mi? Yani eğer öyleyse bile eğer bana 3200MHz ve 3000MHz RAM profili hazırlama konusunda yardımcı olursanız sorun yaşadıkça aralarında geçiş yaparım bu durumda yapabileceğim fazla bir şey yok. 2133 MHz'te tüm RAM testlerinden sorunsuz geçti yani aslında görünen bir sorun yoktu.

Evet bu modelin XMP profillerinde sıkıntı olduğu söyleniyor ama detayını bilmiyorum.

F63c sürümüne geçip tekrar deneyebilirsiniz. AGESA kodu güncellenmiş.

Yeni konular

Geri
Yukarı