3200MHz ile 3000MHz RAM birlikte çalışmıyor

tunasahinn

Hectopat
Makaleler
4
Daha fazla  
Selamlar, kuzenimin sisteminde XPG 3000MHz 8 GB bellek var. Aynısından bulamadığım için farklı marka ve frekans hızına sahip bir bellek buldum ve aldım. Apacer'ın 3200MHz 8 GB belleğini XPG ile beraber çalıştırdığımda görüntü vermiyor sistem. Bellekleri teker teker denediğimde problem yok ama birlikte çalışmıyorlar. Görüntü gelmiyor, BIOS'dan XMP ayarladığımda ise çift bellek takılıyken bip sesi çıkıyor. Acaba gerçekten uyumsuzlar mı? Anakart B450M-S2H bu arada.

Hocam genelde sorun çıkarttığı söyleniyor. Görüntü verip çalışabildiklerini biliyorum fakat sorun yaşama ihtimalinin de yüksek olduğunu duymuştum. O zaman buradaki sorun nedir sizce?

CL değerlerinin aynı olması MHz değerlerinin aynı olmasından önemlidir. Farklı CL değerleri ya da farklı RAM çipleri soruna sebebiyet veriyordur.

Seninle tartışamayacağım ek olarak üslubuna dikkat et! Biraz araştırıp öyle mesaj yazmanı tavsiye ederim.
Üslüp konusunda haklı olup olmadığınız tartışılır bir konu. Ayrıca MHZ değerleri aynı değil ise yüksek mhz de çalışan ram düşük mhz'in hızına iner. Örn 4200 mhz bir ram 2667 mhz bir ram ile birlikte aynı anakarta girerse 4200 mhz olan ram 2667 de çalışır. CL değerleri hakkında pek bir bilgim yok ne yazık ki. Ama MHZ farkı hiç bir sıkıntı çıkarmaz. CL hakkında tekrar söylüyorum hiç bir bilgim yok. O konu hakkında yorum yapamam.

Dosya Ekleri

• IMG_20211028_202917.jpg
    IMG_20211028_202917.jpg
    142,4 KB · Görüntüleme: 94
Seninle tartışamayacağım ek olarak üslubuna dikkat et! Biraz araştırıp öyle mesaj yazmanı tavsiye ederim.
Önemli olan doğru bilgiyi almış olmak fakat sen ne kadar yanlış bilgi varsa hepsini etrafa saçmışsın.
Üslubumda bir şey yok. Gayet terbiyeli şekilde konuşuyorum.

Ayrıca faklı MHz değerine sahip RAM'ler uyumlu şekilde çalışabilir. İksisi de yavaş olan RAM'in hızında çalışır.
İşte bunun gibiler yanlış bilgi saçıp milletin yanlış bilgiyi doğru bilmesine sebep oluyor.
RAM uyumsuzdur net.

Artı -1 Eksi
Deneyin ve mucizeyi görün. Ayrıca bilmediğiniz bir şey için cahillik etmeyin.
Sen de bilmiyorsun. Acıyorum sana🤣

Çipleri farklı. Muhtemelen sorunun sebebi bu.

Sen de bilmiyorsun. Acıyorum sana🤣

Çipleri farklı. Muhtemelen sorunun sebebi bu.

Bu mu kanıt?

Geri
Yukarı