35.000 TL sistem toplama

haklisiniz. elimden geldigince hizli olmaya calisacagim bende muhtemelen daha kisa surer ayarlayabilirsem.
Aşırı aceleye gerek yok. Fakat çok da oyalanmamak lazım. Bizim ülkede fiyatların ne olacağı belli olmuyor. İndirim gördükçe fiyatı uygun geldiyse direkt alın. Yavaş yavaş toplanır.

Sizin seçtiğiniz monitörü ben önermiyorum. Sebebi ise şu videoda :
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
tamamdir monitor kismini daha iyi arastiracagim o zaman. peki ekran karti ve islemci icin oneriniz nedir? msi pro z690 ile kullanacak oldugumu dusunursek.

tamamdir monitor kismini daha iyi arastiracagim o zaman. peki ekran karti ve islemci icin oneriniz nedir? msi pro z690 ile kullanacak oldugumu dusunursek.
Intel'de bizim için en f/p işlemciler 12600k ve 12700f şuan. İkisi de günümüz ve önümüzdeki en az 3-4 sene için yeterli.
Ekran kartını ne için kullanacaksınız?

Intel'de bizim için en F/P işlemciler 12600K ve 12700F şu an. İkisi de günümüz ve önümüzdeki en az 3-4 sene için yeterli.
Ekran kartını ne için kullanacaksınız?

Genel olarak bilgisayari cogunlukla iş icin kullanacağım kodlama, AutoCAD vb programlar sıklıkla kullanıyorum. Yalan yok cok fazla oyun oynamam zamanım olmuyor. Fakat nitekim üst düzey sayılabilecek bir bilgisayar topladıktan sonrada ekran kartından da aşırı kaçmak saçma geldi bir düşününce o yüzden 3070, 3070 Ti seviyeleri uygun olur diye düşündüm ancak hangi markanın hangi modeli onu bilemedim. Aklıma gelmişken bir de eklemiş olduğum 3200 MHz'lik RAM sizce nasıl 3600 düşünmeliyi miyim? Evetse hangisi olmalı?

Genel olarak bilgisayari cogunlukla iş icin kullanacağım kodlama, AutoCAD vb programlar sıklıkla kullanıyorum. Yalan yok cok fazla oyun oynamam zamanım olmuyor. Fakat nitekim üst düzey sayılabilecek bir bilgisayar topladıktan sonrada ekran kartından da aşırı kaçmak saçma geldi bir düşününce o yüzden 3070, 3070 Ti seviyeleri uygun olur diye düşündüm ancak hangi markanın hangi modeli onu bilemedim. Aklıma gelmişken bir de eklemiş olduğum 3200 MHz'lik RAM sizce nasıl 3600 düşünmeliyi miyim? Evetse hangisi olmalı?

Bu RAM'i alırsanız içerisindeki kaliteli çipler sayesinde sorunsuz 3600MHz'de çalıştırırsınız.

32GB RAM bana yeter derseniz 4 adet şundan alabilirsiniz :

Vatan'da iki gündür bu RAM 520 TL'ye düşüyor.

3200MHz ile 3600MHz'lerin fiyatları bu kadar yakınken 3600MHz almak daha mantıklı bence.

Ekran kartı olarak da madem çok fazla işiniz olmayacaksa en son kalan bütçenizle alabildiğinizi alırsınız. Öyle daha iyi olmaz mı ?

Bu RAM'i alırsanız içerisindeki kaliteli çipler sayesinde sorunsuz 3600MHz'de çalıştırırsınız.

Tamamdır tercihim o olacak o zaman. 12600K'yı seçtim gibi geri bir ekran kartı kaldı. Ekran kartı için düşünceniz nedir? Kusura bakmayın sizleri de meşgul ediyorum. @Süleyman Yusuf

Son düzenleme:
Tamamdır tercihim o olacak o zaman. 12600K'yı seçtim gibi geri bir ekran kartı kaldı. Ekran kartı için düşünceniz nedir? Kusura bakmayın sizleri de meşgul ediyorum. @Süleyman Yusuf
Yukarıda yazdım ama, ekran kartını en son kalan bütçenizle alırsanız daha iyi olmaz mı diye? Sonuçta çok ihtiyacım yok demişsiniz.

Yaptığınız iş nedir? Grafik tasarımla mı ilgilidir? AutoCAD gibi grafik modelleme programları kullanacaksanız ekran kartınızın en az işlemciniz kadar iyi olması gerekir.
Ayrıca, rendering yapacaksanız AMD almanızı tavsiye ederim.
@jarild

Son düzenleme:
Yukarıda yazdım ama, ekran kartını en son kalan bütçenizle alırsanız daha iyi olmaz mı diye? Sonuçta çok ihtiyacım yok demişsiniz.
orayi atlamisim ozur dilerim. genel olarak toparlamak gerekirse

anakart
sogutucu
kasa
islemci
ram 4 adet olmak uzere
power supply(sanirim bu uygun sistem icin pek anlamadim acikcasi)
ssd
ekran

su an burasi sikintisiz sanirim. burasi su an ki guncel bulabildigim en ucuz fiyatlar ile 23 bin civari tutuyor. ekran karti icinde yaklasik 13-15 arasi bir butcem kaldi buna gore oneride bulunabilirsiniz.
Yaptığınız iş nedir? Grafik tasarımla mı ilgilidir?
Ayrıca, rendering yapacaksanız AMD almanızı tavsiye ederim.
render almayacagim. garip gelebilir bilgisayar muhendisiyim :) fakat donanimdan hic anlamam daha cok yazilim benim isim. o yuzden buradan sorma ihtiyaci ile gordum.

3070 ile 3070Ti arasında pek CUDA çekirdeği farkı yok o yüzden ekran kartı yerine başka şeylere ayırdım bütçeyi.
RAM'ler biraz pahalı gelebilir ancak AutoCAD gibi programlardaki rendering işlemlerinde latency önemli.
Ben çalışma ortamımın sessiz olmasını isterdim ama siz sessizliğe önem vermiyorsanız kasadan kısıp güç kaynağına vermemiz daha iyi olur.

Toplamda 38500TL civarı tutmuş. İşlemciden kısabiliriz.
Bununla beraber 35000TL civarına iniyor.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı