35.000 TL sistem toplama

3070 ile 3070Ti arasında pek CUDA çekirdeği farkı yok o yüzden ekran kartı yerine başka şeylere ayırdım bütçeyi.
RAM'ler biraz pahalı gelebilir ancak Rendering işlemlerinde latency önemli.
tesekkurler amd tercih sebebiniz neden acaba? 12600k bana yeterli gorunmustu. ayrica ekrani cikarmissiniz ekrani da ekleyince 43-44 k civarlarinda oluyor sizin sistem butcemi asmis oluyor. genel olarak total butcem 38k civari. benim yukarida eklemis oldum sisteme sizin soylediginiz ekran kartini eklemem nasil olur ? ya da @Rustin Cohle hocamin bahsetmis oldugu ekran kartlari

tesekkurler amd tercih sebebiniz neden acaba? 12600k bana yeterli gorunmustu.
AutoCAD kullanacağınızı söylemişsiniz. O ve ona benzer programlarda çekirdekler önemlidir.
5900X'in 12 çekirdeği bulunmakta. 12600K ise 10 çekirdeğe sahip.

Sadece bu da değil.

Ayrıca, 5900X 7nm değerindeyken 12600K 10nm.
İşlemcilerdeki nanometre değeri düştükçe transistörler arasındaki mesafe azalır. Böylece transistörler daha az güç tüketir ve daha az ısı yayar. Bu da işlemcinin daha yüksek performansta çalışmasını sağlar
İşlemciler rendering işlemleri yaparken oyundan daha fazla ısınır.

5800X'te ise 8 çekirdek var ama nm daha düşük. O yüzden hala 12600K yerine tercih edilebilir.
ayrica ekrani cikarmissiniz ekrani da ekleyince 43-44 k civarlarinda oluyor sizin sistem butcemi asmis oluyor
Ekran dahil olduğunu belirtmemişsiniz o halde 5800X tercihi yapılabilir.
benim yukarida eklemis oldum sisteme sizin soylediginiz ekran kartini eklemem nasil olur ? ya da @Rustin Cohle hocamin bahsetmis oldugu ekran kartlari
Gainward'ın fiyatı çok daha iyi benim gözümden kaçmış.
Benim önerdiğim kart yerine bu kartı tercih etmelisiniz.
Bu kart ve 5800x ile beraber 34500TL civarına iniyor sistem.

Sistemi onaylarsanız bir de ekran önerebilirim. Sanırım 3.5k ayırabileceksiniz?

AutoCAD kullanacağınızı söylemişsiniz. O ve ona benzer programlarda çekirdekler önemlidir.
5900X'in 12 çekirdeği bulunmakta. 12600K ise 10 çekirdeğe sahip.

Sadece bu da değil.

Ayrıca, 5900X 7nm değerindeyken 12600K 10nm.
İşlemcilerdeki nanometre değeri düştükçe transistörler arasındaki mesafe azalır. Böylece transistörler daha az güç tüketir ve daha az ısı yayar. Bu da işlemcinin daha yüksek performansta çalışmasını sağlar
İşlemciler rendering işlemleri yaparken oyundan daha fazla ısınır.

5800X'te ise 8 çekirdek var ama nm daha düşük. O yüzden hala 12600K yerine tercih edilebilir.

Ekran dahil olduğunu belirtmemişsiniz o halde 5800X tercihi yapılabilir.

Gainward'ın fiyatı çok daha iyi benim gözümden kaçmış.
Benim önerdiğim kart yerine bu kartı tercih etmelisiniz.
Bu kart ve 5800x ile beraber 34500TL civarına iniyor sistem.

Sistemi onaylarsanız bir de ekran önerebilirim. Sanırım 3.5k ayırabileceksiniz?
genel olarak guzel oldu fakat autocad cok aktif olarak kullandigim bir program degil o yuzden sirf ona yonelik bir sey dizmek cok mantikli gelmiyor. siz daha bilirsiniz bu konuda sikintim yok. sadece benim belirtmis oldugum sistemde hem islemcinin bir tik daha uygun fiyatli olmasi hemde anakartin indirimli hali ile daha ucuza denk gelmesi cezbetti. bu yuzden acikcasi aklim o ikilide. ayrica sizin belirtmis oldugunuz ram yerine 4 adet bundan tercih edilemez mi? guzel indirimi var suan adeti 505 lira. sizinkine nazaran daha uygun fiyata 32gb ram olmus oluyor fakat tek tek almanin sisteme yaratacagi bir problem olur mu o konuda bir fikrim yok.
Crucial 8GB Ballistix Siyah DDR4 3600MHz CL16 1.35V PC Ram fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da

ayrica sizin belirtmis oldugunuz ram yerine 4 adet bundan tercih edilemez mi? guzel indirimi var suan adeti 505 lira. sizinkine nazaran daha uygun fiyata 32gb ram olmus oluyor fakat tek tek almanin sisteme yaratacagi bir problem olur mu o konuda bir fikrim yok.
Crucial 8GB Ballistix Siyah DDR4 3600MHz CL16 1.35V PC Ram fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da
32 GB RAM'e ihtiyacınız yok gibi ama güzel bir indirim.
Hazır indirimdeyken 4 tane almanız daha mantıklı duruyor. Aynı RAM'ler olacağı için hiçbir sıkıntı çıkarmaz.
Bu indirimi görmüştüm. Şimdiye nasıl bitmemiş anlayamadım. :D

Ekran olarak Nano IPS panel yerine Rapid IPS tercih etmenizi öneririm. Daha kalitelidir.

32 GB RAM'e ihtiyacınız yok gibi ama güzel bir indirim.
Hazır indirimdeyken 4 tane almanız daha mantıklı duruyor. Aynı RAM'ler olacağı için hiçbir sıkıntı çıkarmaz.
Bu indirimi görmüştüm. Şimdiye nasıl bitmemiş anlayamadım. :D

Ekran olarak Nano IPS panel yerine Rapid IPS tercih etmenizi öneririm. Daha kalitelidir.
evet indirim guzel geldi banada. ama dedigim gibi gerek forumda gerek internette hep insanlar ikiye bolunmus dual almazsan overclock vs. sikinti cikar sabit olmaz sistem yada ayni marka sonucta ne sorun olacak diyen de cok. o yuzden biraz akil tutulmasi yasatti.

evet indirim guzel geldi banada. ama dedigim gibi gerek forumda gerek internette hep insanlar ikiye bolunmus dual almazsan overclock vs. sikinti cikar sabit olmaz sistem yada ayni marka sonucta ne sorun olacak diyen de cok. o yuzden biraz akil tutulmasi yasatti.
Sıkıntı çıkaracağını düşünmüyorum. RAM'lerde çipler önemlidir. Aynı RAM'leri aldığınızda çiplerin birbirinden farklı çıkma ihtimali %0. Overclock konusunda da içiniz rahat olsun. CL12'ye kadar indirilebilir.
Bu arada, yazılımla uğraşacağınızı söylemenize rağmen Red switch önerilmiş.
Yazmak için blue switch daha iyidir. Ben MX Blue switchin Razer tarafındaki muadili Razer Green switch öneririm.
Razer Blackwidow V3 özellikle yazılımcıların favovri klavyesidir.

Mousepad önerisi için mouse'u kaç DPI'da kullandığını öğrenmem gerekiyor.
@jarild

Son düzenleme:
Sıkıntı çıkaracağını düşünmüyorum. RAM'lerde çipler önemlidir. Aynı RAM'leri aldığınızda çiplerin birbirinden farklı çıkma ihtimali %0. Overclock konusunda da içiniz rahat olsun. CL12'ye kadar indirilebilir.
Bu arada, yazılımla uğraşacağınızı söylemenize rağmen Red switch önerilmiş.
Yazmak için blue switch daha iyidir. Ben MX Blue switchin Razer tarafındaki muadili Razer Green switch öneririm.
Razer Blackwidow V3 özellikle yazılımcıların favovri klavyesidir.

Mousepad önerisi için mouse'u kaç DPI'da kullandığını öğrenmem gerekiyor.
@jarild
Teşekkürler. Mühendis olarak çalışmaktayım zaten benim de aklımda bu klavye vardı fakat daha öncesinde laptop kullandığım için doğru bir DPI veremeyebilirim.

O halde mouepadı sonraya bırakalım.

Sessiz, hem oyun hem rendering performansı yüksek güzel bir sistem oldu.
Aynen öyle oldu buraya yazdım bilmiyorum da ekran kartını indirimden dün gece aldım 6900xt olarak 3070 ti dan 1 k fazlaydı onu alayım dedim. İşlemci içinde 5800x ile 12600k yada 12600kf arasında kaldım.

Aynen öyle oldu buraya yazdım bilmiyorum da ekran kartını indirimden dün gece aldım 6900xt olarak 3070 ti dan 1 k fazlaydı onu alayım dedim.
Benim NVIDIA önerme sebebim CUDA teknolojisi dolayısıylaydı. Rendering yaparken işlemcinin işini çok kolaylaştırıyor.

Neyseki RX 6900 XT, 3070 ve 3070Ti'dan kat kat güçlü bir kart olduğu için CUDA açığını TMUs ve ROPs ile kapatır. Render configde çok üstün.
İşlemci içinde 5800x ile 12600k yada 12600kf arasında kaldım.
5800x dururken i5'e inilmemeli alınacaksa i7 alınmalı ki aldığınıza değsin.

Geri
Yukarı