35 Mbps'e Türk Telekom nasıl?

Türk Telekom çift hat teknolojisini kullanmaya başladı. Mesela bir mahalle. Bu mahalledeki yalın internet kullanıcıları kablo olarak bir yerden sonra F/o kabloya transfer ediyor. Bu sayede fiber olmasa bile fiber kalitesinde ping elde ediliyor. Hatta aşağıdaki kutuya TT elemanı ile birlikte kısa CAT6 kablo bağladık ve testte ping değeri 3 çıktı. Bu yöntem birçok yerde kullanılıyor artık. Geldiler adamlar bizim binaya cihazlar taktılar. Onlar sayesinde kesintisiz int. Alıyorum.

Sen fiber mi kullanıyorsun yoksa VDSL mi?
fiber

Benim de fiber altyapım olsa gidip fiber alırım VDSL kullanmam.
1-Altyapı sahibi firmayı kullanınca arıza kaydı daha verimli oluyor.
2-VDSL'de birçok etken var alınan hıza bu etkenler dahil edilerek konuşulmalı.
3-Fiber ile vdsl/adsl'i bir tutmayın.
Teşekkürler.

Benim de fiber altyapım olsa gidip fiber alırım VDSL kullanmam.
1-Altyapı sahibi firmayı kullanınca arıza kaydı daha verimli oluyor.
2-VDSL'de birçok etken var alınan hıza bu etkenler dahil edilerek konuşulmalı.
3-Fiber ile vdsl/adsl'i bir tutmayın.
Teşekkürler.

Türk Telekom çift hat teknolojisini kullanmaya başladı. Mesela bir mahalle. Bu mahalledeki yalın internet kullanıcıları kablo olarak bir yerden sonra F/o kabloya transfer ediyor. Bu sayede fiber olmasa bile fiber kalitesinde ping elde ediliyor. Hatta aşağıdaki kutuya TT elemanı ile birlikte kısa CAT6 kablo bağladık ve testte ping değeri 3 çıktı. Bu yöntem birçok yerde kullanılıyor artık. Geldiler adamlar bizim binaya cihazlar taktılar. Onlar sayesinde kesintisiz int. Alıyorum.

Hocam çift hat teknolojisi dediğiniz ne oluyor ve biz bunu nasıl uygulayabiliriz? Birde ben de Cat6 kablo alsam TT ekibini çağırsam beraber biz de dairemize çektirebilir miyiz cat6 kabloyu?

Hocam çift hat teknolojisi dediğiniz ne oluyor ve biz bunu nasıl uygulayabiliriz? Bir de ben de CAT6 kablo alsam TT ekibini çağırsam beraber biz de dairemize çektirebilir miyiz CAT6 kabloyu?

Çift hat şu. Yalın internet kullananlarda ve belirli konumlarda uygulanıyor bu. Daireden binadaki kutuya, binadaki kutudan sokak bağlantılarının birleştiği yere kadar bakır kablo yani toplu telefon hattından hizmet sağlanır. Belli bir konumdan sonra dediğim gibi sadece yalın VDSL kullananlarda oluyor tekrar hatırlatayım. Belli bir konumdan sonra fiberoptik kablolar ile hizmet sağlanıyor. Bu sayede ping sorunlarının önüne geçilebiliyor. Bu teknolojiyi kullanan binaları anlamanın yolu ise şu. Kapsama haritasında iken HiperNet altyapıya sahip sunulan adreste fibernet diyorsa bu teknoloji kullanılabiliyor (genelde). Ama şu anda harita bakımda olduğu için kapalı. Açılır umarım.
2.
CAT6 kablo çekmeden önce o yüksek hızlara çıkabiliyor musunuz deneyin. Ben değiştirecektim denedim mevcut hatta da düzgünce çalıştı. Önce denemek lazım. Bağlantı kopma riski yaşamadan denemek isterseniz Telekom'dan ekip çağırıp onların cihazıyla test yapılabilir.

Çift hat şu. Yalın internet kullananlarda ve belirli konumlarda uygulanıyor bu. Daireden binadaki kutuya, binadaki kutudan sokak bağlantılarının birleştiği yere kadar bakır kablo yani toplu telefon hattından hizmet sağlanır. Belli bir konumdan sonra dediğim gibi sadece yalın VDSL kullananlarda oluyor tekrar hatırlatayım. Belli bir konumdan sonra fiberoptik kablolar ile hizmet sağlanıyor. Bu sayede ping sorunlarının önüne geçilebiliyor. Bu teknolojiyi kullanan binaları anlamanın yolu ise şu. Kapsama haritasında iken HiperNet altyapıya sahip sunulan adreste fibernet diyorsa bu teknoloji kullanılabiliyor (genelde). Ama şu anda harita bakımda olduğu için kapalı. Açılır umarım.
2.
CAT6 kablo çekmeden önce o yüksek hızlara çıkabiliyor musunuz deneyin. Ben değiştirecektim denedim mevcut hatta da düzgünce çalıştı. Önce denemek lazım. Bağlantı kopma riski yaşamadan denemek isterseniz Telekom'dan ekip çağırıp onların cihazıyla test yapılabilir.
1. cevabınızı çok iyi anladım hocam teşekkür ederim. 2. cevabınızı kavrayamadım. Bağlanma kopma riski derken neyi kastettiniz? Test cihazlarıyla neyi test ediyorlar acaba? Her halükarda Cat6 çektirmek bir avantaj değil midir ve bize ne gibi avantajlar sunar acaba? TT ekiplerini bu işlem için çağırabiliyoruz değil mi? Fazla sordum ama cevaplarsanız gerçekten çok sevinirim hocam. Şimdiden sağolun.

1. cevabınızı çok iyi anladım hocam teşekkür ederim. 2. cevabınızı kavrayamadım. Bağlanma kopma riski derken neyi kastettiniz? Test cihazlarıyla neyi test ediyorlar acaba? Her halükarda CAT6 çektirmek bir avantaj değil midir ve bize ne gibi avantajlar sunar acaba? TT ekiplerini bu işlem için çağırabiliyoruz değil mi? Fazla sordum ama cevaplarsanız gerçekten çok sevinirim hocam. Şimdiden sağ olun.

Test cihazlarından modeme gelen hız vb. değil mevcut hattın neler desteklediğini görüyorlar. Mesela ankastreye 60Mbps gelir daireye 50Mbps. Böyle durumlarda değişim yapılmalı elbette ama mevcut hat üzerinden hız destekleniyorsa değişime pek gerek yok. CAT6 kablo bile belli bir uzunluktan sonra kayıp yaşatır. Masrafa girmemek için mevcut hattı deneyin ona göre yapın bence. Tabii ki avantaj ama dediğim gibi mevcut daire içi hattınız sağlamsa 50Mbps ve üzeri hızlar için değişim gerekmez. TT ekipleri bazı bölgelerde birkaç haftada bir binaları kontrole geliyor. Yakalarsanız yapılır belki. Gelmezse de bina için çağırırsınız daire için değil. Teşekkürler :)
Neden fiberde kayıp yaşıyorsun? Bence 97 altını görmemen lazım.

Fiberde kayıp yaşanmayacak diye bir şey yok ki. Bazı kişiler testi modemden yapar o ayrı ama modemden yapılmasa bile ek kablo uzunluğu vb. şeyler bile etkiler.

O nasıl oluyor anlatır mısın? Benim pingim 4 çıkıyor bu çift hatmı oluyor?

bc02b86a-2d25-4b1e-a5d1-ea38fe8bd5a7.png

@AloneZiya iyi akşamlar öncelikle eğer servis sağlayıcısı hakkında kafanda sorular oluştuysa öncelikle kriter belirlemen lazım. Göz önünde bulundurman gereken kriterler şunlardır.

İlk ve önemlisi port eğer bağlı olduğun yerde port sıkıntısı varsa kesinlikle sana altyapıyı sağlayan firmadan başka firmaya geçme çünkü her firma kendi müşterisine öncelik tanır bu en büyük kriterdir.

Sonraki kriter ise sana sağlayacakları altyapı türü ( fttc ), ( fttb ) ve ( ftth )

Fttc: Mahalleye kabine kadar fiber ve oradaki kartları portlara hızları bölüp kapasite kadar hız vermek burada sana bağladıkları bakır kablodan tut ankastre kutusuna kadar önem taşıyor her şey ve en sıkıntılı altyapı türüdür çünkü Türk Telekom buradaki bağlantıda en az maliyet ile çok kar elde etmek istiyor.

Fttb: Burası nispeten rahat kaymak tabaka denilebilir. Binaya kadar fiber sonrası bakır kablo ile ankastreden eve bakır internet verilir ve modem kirası gibi +10 TL ödemezsiniz. ( Çakma fiber :D ) öncelikle port sıkıntınız olmaz çünkü binada kaç tane daire varsa o müşterilerin hızlarına göre kartı takar ve hızı tanımlar düşük ping alırsınız nispeten ve 100 Mbps yüksek ihtimal verir.

Ftth: En güzel ve en güncel teknoloji eve kadar fiberdir. Türk Telekom'un şart koştuğu modemi genelde kullandırır veya kirasını alır. İstediğiniz hızı seçersiniz port sıkıntısı olmaz ve ping aşırı düşük olur bu altyapı türü en güzeli ve en pahalısıdır tarifeleri genelde Hiper internete göre +10 ,+20 TL gibi üstüne fark çıkabilir ama sorun çıkarması azdır.

Uzun lafın kısası eğer bulunduğun bölge kronik sorunlu veya problem çıkarma ihtimali varsa altyapıyı sana kim sağlıyorsa 10, 20 veya 30 TL senin için önemli olmaz. Ben 35 Mbps interneti 100 TL ödüyorum ve bu gün 24 ay sözleşme yaptım. Diyen olabilir farklı operatörler var biliyorum 3 ay önce araştırdım ama bulunduğum bölgede 2 yıldır port yok ve kimse Telekom harici başka bir operatörden internet alamıyor veya taşıyamıyor ne yazık ki ben parasına bakmam asla çünkü artık sıvı tüketmeden en kötü 4 ile 6 saat dayanırsın ama yavaş internet veya internetsiz kalmaya insan artık dayanamıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı