350 TL Ryzen 3500 X için soğutucu önerisi

iReeKaa

Hectopat
Yer
BOLU
Daha fazla  
Meslek
LABORANT
Ryzen 5 3500 X kullanıyorum OC yapmayı düşünüyorum. Stok soğutucu takılı ve yük altında 70 dereceden fazlasını görmedim. Ama yine de kule tipi bir soğutucuya geçmek istiyorum her ihtimale karşı. Şu anki kasam bu POWER BOOST VK-G2052S RGB Tempered Glass USB 3.0 Mid Tower Kasa | ITOPYA
Anakartım: Gigabyte B450M H.
Bütçem: 150-350 TL arası.

Tam buna bakıyordum.
Küçük ama etkili.
Bunu hiç duymadım. Yeterince soğutma kapasitesi varsa seçeneklere alırım.

Ustam neye karar kıldınız ? Bende de 3500 MPK var . İtopya'dan DA Sistem 3 ile birlikte toplamıştım.

Sıvı soğutucu bakınıyorum ben de. Hava soğutucudan ziyade sıvı daha iyi oluyor bildiğiniz üzere.

Ustam neye karar kıldınız ? Bende de 3500 MPK var . İtopya'dan DA Sistem 3 ile birlikte toplamıştım.

Sıvı soğutucu bakınıyorum ben de. Hava soğutucudan ziyade sıvı daha iyi oluyor bildiğiniz üzere.
3500 için sıvı soğutucu almanız boş masraf olur. Tabii ilerde daha yüksek bir işlemciye geçmeyi düşünüyorsanız iş değişir.

Hocam uzun araştırmalardan sonra Arctic Freezer 34 Esports DUO aldım gayet memnunum yük altında stok 89 dereceleri görmüştü Şuan en fazla 67 dereceyi gördüm genel de 65-67 arasında gidip geliyor ayrıca kasa içi hava akışına da baya yardımı dokunyor GPU sıcaklığım 3-4 derece daha düştü. Şuan fiyati malesef daha pahalı ama çok ideal bir hava soğutma ve sesi yok denecek kadar az tavsiye ederim kesinlikle.

Hocam baktım dediğiniz soğutucuya, 400-600 lira arası bir fiyatı var..Çok pahalı fikrimce. O paraya Corsair H45 gibi bir sıvı soğutucu almak daha mantıklı olmaz mı ? Sıvı soğutucuların performansı daha iyi oluyor diye biliyorum. Soğutucular hakkında çok detaylı bilgiye sahip değilim.

@dafry Hocam bu 3500 işlemcisi nasıldır kişisel şahsi yorumunuz nedir ? İtopya'dan DA Sistem 3 ile birlikte aldım. 3600 kalmamıştı stokta. daha iyi olduğunu okumuştum. İleride Geçebilirim 3600'e ama şuan 3500 de de bir eksiklik hissetmedim ne yalan söyleyeyim. Oyunlarda performans olarak yeterli geldi bana.

Çok ısınmadığını mı düşünüyorsunuz ? Günlük kullanımda 40-50 derece arası gidip geliyor..Oyunlarda ise bayağı 70-85 arası gördüm.

Hocam baktım dediğiniz soğutucuya, 400-600 lira arası bir fiyatı var..Çok pahalı fikrimce. O paraya Corsair H45 gibi bir sıvı soğutucu almak daha mantıklı olmaz mı ? Sıvı soğutucuların performansı daha iyi oluyor diye biliyorum. Soğutucular hakkında çok detaylı bilgiye sahip değilim.

@dafry Hocam bu 3500 işlemcisi nasıldır kişisel şahsi yorumunuz nedir ? İtopya'dan DA Sistem 3 ile birlikte aldım. 3600 kalmamıştı stokta. daha iyi olduğunu okumuştum. İleride Geçebilirim 3600'e ama şuan 3500 de de bir eksiklik hissetmedim ne yalan söyleyeyim. Oyunlarda performans olarak yeterli geldi bana.

Çok ısınmadığını mı düşünüyorsunuz ? Günlük kullanımda 40-50 derece arası gidip geliyor..Oyunlarda ise bayağı 70-85 arası gördüm.
3500 gayet güzel bir işlemci fakat dediğiniz soğutucu yerine Arctic Freezer 34 DUO çok daha iyi bir tercih olacaktır. Sırf sıvı soğutucu diye tek fanlı ve giriş seviyesi bir soğutucu seçmek saçma olur. Oyunlarda 70-75 arası sıcaklık güzel ama 85 gibi rakamlarda uzun süre sabit kalıyorsa bi soğutucu gerekebilir. Sizde Arctic Freezer 34 DUO tercih edebilirsiniz fiyatına değecek bir soğutucu ve 3600'e geçtiğinizde çok rahat OC yapabilirsiniz. Fiyatı biraz malum ekonomimizden dolayı yükselmiş ama hala fiyatına değer bir soğutucu. Eğer alacaksanız DUO modelini alın tek fanlı modellerini tercih etmeyin.
Şu modelde tercih edilebilir;

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı