3500 TL Bilgisayar Toplama

liez

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba. 3500 TL bütçem var. İşlemcimi Ryzen 1500x olarak seçtim. Fiyatlar artmadan önce RX480 düşünüyordum fakat fiyatı çok artmış. Onun yerine RX470 alsam çok fazla performans farkı olur mu? Diğer parça önerilerinizi yazarsanız sevinirim.

Merhaba. 3500 TL bütçem var. İşlemcimi Ryzen 1500x olarak seçtim. Fiyatlar artmadan önce RX480 düşünüyordum fakat fiyatı çok artmış. Onun yerine RX470 alsam çok fazla performans farkı olur mu? Diğer parça önerilerinizi yazarsanız sevinirim.

Merhaba RX480 ile RX470 arasında ortalama %10 (program veya oyundan oyuna farklılık gösterir) daha az performans alırsın bu ne demek CS:GO'da RX 480 ile 160 FPS alıyorsan RX 470 ile 140 FPS alırsın. Başka bir oyunda örneğin; GTA 5 birinde 60 FPS alırsan diğerinde 49 FPS alırsın gibi farklılıklar olacaktır. Burada ki tercihi belirleyecek olan senin bütçen maalesef.

Tavsiyeye gelince:
  • MSI B350M Mortar Arctic 3200 MHz RAM desteği ile beyaz renkli şık ve sağlam bir anakart. M2 slotu olması da ayrıca bir avantaj. Max. 64 GB'a kadar RAM desteği var ve 450 TL civarı satılıyor.
  • Corsair Vengeance 3000 MHz 16 GB: 670 TL. (16 tavsiye ederim ama maddi sıkıntın varsa tek modul 8 GB al, daha sonra 8 daha alırsın.)
  • Toshiba A100 240 GB SSD: 340 TL. (Yazma hızı biraz düşük ama okuma hızı oldukça iyi. Sisteminin açılış kapanış, oyun yükleme sürelerini kısaltacaktır.)

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam dediğiniz iki karta madencilik yüzünden çok artı. Stokları bekleyiniz, fiyatlar eski haline er ya da geç dönecektir.

Kardeşim 30 yaşındayım benim gördüğüm bu ülkede fiyatlar globalde yükseldiyse yükseliyor eyvallah ama düştüğü zaman ise düşmüyor olduğu yerde kalıyor. Çünkü hali hazırda satıcılar özellikle kur farkından dolayı artışları tüketiciye yansıtmadıkları için bu tür artışlarda geriye çekmeyerek dengeliyorlar. Çok basit bir örnek vereyim MSI R9 380 ekran kartı almıştım ilk çıktığında yanlış hatırlamıyorsam 850 TL civarıydı şu an hala satan yerlerde 950 TL civarı, eski nesil bir kart fiyatı düşmesi gerekirken bu ürün bile düşmemiş. Geçtim ki güncel ürünlerin düşmesine ben ihtimal vermiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kardeşim 30 yaşındayım benim gördüğüm bu ülkede fiyatlar globalde yükseldiyse yükseliyor eyvallah ama düştüğü zaman ise düşmüyor olduğu yerde kalıyor. Çünkü hali hazırda satıcılar özellikle kur farkından dolayı artışları tüketiciye yansıtmadıkları için bu tür artışlarda geriye çekmeyerek dengeliyorlar. Çok basit bir örnek vereyim MSI R9 380 ekran kartı almıştım ilk çıktığında yanlış hatırlamıyorsam 850 TL civarıydı şu an hala satan yerlerde 950 TL civarı, eski nesil bir kart fiyatı düşmesi gerekirken bu ürün bile düşmemiş. Geçtim ki güncel ürünlerin düşmesine ben ihtimal vermiyorum.
100 TL gibi artışlar için biraz öyle ama fiyatları 1700 TL'den satılıyor bıraksalar bile kimse almaz. Nereden baksan 600 TL artış yani hocam. Bu fiyatlarda satmak kazanç sağlamaz onlar için.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı