3500 TL PC Toplama

Ne? Gerçekten mi? Eğer dediğiniz gibi kötü markaları gerçekten tercih etmiş olsaydım aynı sistemi zaten 2.000 TL'ye toplardım. Gerçekten inanılmaz.

@Denji bu arada bütçeniz 8500 TL'ye falan çıktıysa 3500 TL'den misliyle güçlü bir kasa toplayabiliriz size :)
Yok kanka 7000'lerde duruyor daha. Hazır fırsatını bulmuşken MacBook Air falan mı alsam diye düşünüyorum.

@Kaspersky Kullanıcısı Sistem berbat olmuş. 1050 Ti artık alınacak bir kart değil o paraya RX 570 alınıyor. PSU sorunlu. O işlemciye o para verilmez 3100 almak daha mantıklı. Kasanın önü kapalı o paraya Zalman N5 MF ya da XPG Invader alınabilir. O SSD'ye o kadar para verilmesi saçma bence A2000 ya da SN550 alınabilir.

Bütçen şu an nedir?

Bütçen şu an nedir?
Sistem bana ait değil konu sahibinin :)

Ekran kartını seçerken üreticilerden NVIDIA'yı seçip bütçeden de dolayı en ucuza basmıştım. Bilindik markalar arasından @Cooler Master Türkiye sorunlu PSU üretiyorsa üzücü. Ryzen 1000 ile Ryzen 3000 arasında o kadar fark olduğunu yeni öğreniyorum.
10 dakika sürede toplamaya çalıştığım kabataslak bir sistem. Zaten altına taslak olduğunu yazmışım.
Nedenlerini belirtip de düzeltme yapması için aklıma geleni etiketlemişim.
Düzeltmeleriniz için teşekkürler :)

Konu sahibi 8000, 8500 TL'den bahsetmiş başka yerde :)

@Kaspersky Kullanıcısı Sistem berbat olmuş. 1050 Ti artık alınacak bir kart değil o paraya RX 570 alınıyor. PSU sorunlu. O işlemciye o para verilmez 3100 almak daha mantıklı. Kasanın önü kapalı o paraya Zalman N5 MF ya da XPG Invader alınabilir. O SSD'ye o kadar para verilmesi saçma bence A2000 ya da SN550 alınabilir.

Bütçen şu an nedir?
Babacığımın sürprizi ile 7000 civarı. En fazla 8500 işte. Ama masaüstünden vazgeçtim. Son açtığım konuyu bir inceleyiniz.

Babacığımın sürprizi ile 7000 civarı. En fazla 8500 işte. Ama masaüstünden vazgeçtim. Son açtığım konuyu bir inceleyiniz.
Masaüstünden vazgeçme. Hazır ortam da müsaitken. 7000'i bırak 9000 TL versen masaüstü gücünde bir Huawei alamazsın. MacBook da zor biraz.

Ekstra HDD olmaz. HDD veya SSD arasından tercih yapacaksın. Aksi takdirde HDD yanında SSD istersen, gülünç hafızaya sahip SSD alınır ancak. 1660Ti tek başına bütçenizin %80'ini kapladığı için bu bütçede imkansız. Ciddi bütçe arttırmanız lazım illaki istiyorsanız.

Toplam bütçeyi bu bile geçti. Daha da kısılarak fiyat indirilebilir tabii. Kaba taslak olarak bir şey topladım.

@Murat5038 @24099 @passat @Bora Dere @fryzen @Motionless IN White @Mithat Berhan
Bu arkadaşlar linkini paylaştığım parçalarda eksik veya güçsüz gördüğü noktaları düzeltebilir. :)
4900TL`lik bir sistem toplanmış ancak çok yanlış tercihlerin var maalesef. Ryzen 5 1400 tercihi anlamsız olmuş, yakın fiyata yine 4C/8T ancak artan tek çekirdek performansından dolayı (çok) daha güçlü olan R3 3100 tercihi daha mantıklı olur. O ekran kartı bu sisteme yakışmamış, biraz daha pahalı ancak çok çok daha güçlü olan RX5500XT tercihi daha doğru olur. O SSD bu sisteme fazla kaçmış. Kasa ve güç kaynağı tercihi mantıksız, o fiyatlarda daha ileriye dönük bir ikili oluşturmak mümkün. 5000TL`yi bütçe kabul edeceksek hem daha performanslı hem de daha ileriye dönük olarak şu şekilde bir sistem toplanabilir:
- AMD Ryzen 3 3100 işlemci (1020TL-FerYak Bilişim)
- Gigabyte B450M S2H anakart (600TL-Sitem)
- XPG Gammix D30 8GB 3200MHz CL16 bellek (320TL-n11)
- Sapphire RX5500XT Pulse 4GB ekran kartı (1850TL-Teknobiyotik)
- Hynix BC501 256GB NVMe SSD (320TL-Teknobiyotik)
- In Win 101 650W 80+ kasa (920TL-FerYak Bilişim)

Bu konuda bunu söylemem ne kadar doğru olur bilmiyorum ancak elimde Vega 56 tabanlı ve çoğu parçası yeni sayılabilecek bir sistem var. Bu civarlarda bir fiyat düşünüyorum, [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz onun için.

Yeni konular

Geri
Yukarı