3500 TL'ye Gamer Bilgisayarı parça tavsiyeleri

dozgen

Hectopat
Herkese Merhaba,

Technopat'ı ve Recep arkadaşı youtube vidyoları sayesinde tanıdım. Öncelikle çok güzel ve kaliteli işler yapıyorsunuz. İnsanlara doğru yolu gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Ben, yaklaşık 3000-3500TL civarına bir oyun bilgisayarı toplamak için yola koyuldum ve yaptığım araştırmalar sonucunda ihtiyacıma yönelik olarak şöyle bir liste yaptım;

İşlemciIntel Core i7 3770K 3.5GHz 8MB 1155p
Ekran KartıGigabyte GTX 770 OC 2GB
AnakartGigabyte Z77M-D3H / DDR3 1333MHz
PSUSeasonic X-850 80+ Plus Gold 850W (SEA-X-850) Modüler Güç Kaynağı
RAMGSkill RipjawsX 8GB (2x4GB) DDR3 1866Mhz CL9 PC Belleği (F3-14900CL9D-
SSDIntel 330 Serisi 2.5" SATA3 500-450 MB/s 120GB SSD (SSDSC2CT120A3K5 )
İşlemci FanıNOCTUA NH-D14 Çift Fanlı Sessiz Intel Lga1366 Lga1156 Lga1155 Lga775 ;
KasaCooler Master RC-912P HAF 912 Plus

Sistemi OC etmeyi düşünüyorum. Özellikle sistemde bir dar boğaz var mıdır? Aklıma anakart'ın dar boğaz oluşturma ihtimali geliyor sadece, fakat açıkçası 3500 Tl 'yi bile geçen (malum dolar artışı) bu sistemde anakart a da 200$ ekstra vermeye değer mi acaba?

Anakartta bildiğim kadarıyla sata3 desteği, USB3 çıkışı, 2800mHZ(oc)' ye kadar ram hız desteği mevcut. Sistemin kendi içinde bir soket yada MHZ uyumsuzluğu olduğunu düşünmüyorum. Bana USB ve ses kartı çıkışları yeterli. Tüm sistemi OC edeceğimi düşünürsek bu anakart bana bir dar boğaz yaratır mı?

Son olarak da seçtiğim parçalardan f/p olarak daha üst düzey önereniz var ise onu da söylerseniz sevinirim.

Yardımlar için şimdiden teşekkürler.

Şu anda o kadar yaptığım araştırmalardan sonra bambaşka ürün seçimleri yapmışsınız. İster istemez aklıma neden sorusu geliyor. Biraz aydınlatabilir misiniz?

4. nesil işlemcilerin özellikle elektrik kullanımı ile ilgili büyük avantajları olduğunu, masaüstü pc gamer'lar için çok büyük avantajlarının olmadığını dinlemiştim Recep arkadaşın vidyolarında. Ayrıca yeni çıkmış bir seriye para vermektense, eski serinin üst versiyonunu almak daha mantıklı değil mi?

Listenizde işlemci fanı göremedim. Bununla ilgili ne önerirsiniz. Ben Noctua'nın iyi olduğunu duydum.

Anakart ile ilgili de benim yaptığım sistemde bir dar boğaz mevcut mudur sorusuna cevabınız var mıdır acaba? Teşekkürler

şu anda o kadar yaptığım araştırmalardan sonra bambaşka ürün seçimleri yapmışsınız. İster istemez aklıma neden sorusu geliyor. Biraz aydınlatabilir misiniz?

4. nesil işlemcilerin özellikle elektrik kullanımı ile ilgili büyük avantajları olduğunu, masaüstü pc gamer'lar için çok büyük avantajlarının olmadığını dinlemiştim Recep arkadaşın vidyolarında. Ayrıca yeni çıkmış bir seriye para vermektense, eski serinin üst versiyonunu almak daha mantıklı değil mi?

Listenizde işlemci fanı göremedim. Bununla ilgili ne önerirsiniz. Ben Noctua'nın iyi olduğunu duydum.

Anakart ile ilgili de benim yaptığım sistemde bir dar boğaz mevcut mudur sorusuna cevabınız var mıdır acaba? Teşekkürler
Darboğazda ne kelime, %8 üzerinden söylüyorum. 985 TL lik işlemciye 298 TL lik anakart olur mu hiç ? Ayrıca maksimum 1333 mhz destekliyor, hadi 1600 olsa neyse.
Overclock yapmayacaksan K nın bir anlamı yok. O işlemciye en düşük VATAN COMPUTER - ASUS - MaximusVGENE Intel Z77 Soket 1155 DDR3 2800MHz(O.C.)SATA 3.0USB 3.0 HDMI Anakart - Anakart böyle bir anakart gider.
MSI Z77A serisi vardı ama kaldırdılar, herhalde benden çok çektiler :D

Darboğazda ne kelime, %8 üzerinden söylüyorum. 985 TL lik işlemciye 298 TL lik anakart olur mu hiç ? Ayrıca maksimum 1333 mhz destekliyor, hadi 1600 olsa neyse.
Overclock yapmayacaksan K nın bir anlamı yok. O işlemciye en düşük VATAN COMPUTER - ASUS - MaximusVGENE Intel Z77 Soket 1155 DDR3 2800MHz(O.C.)SATA 3.0USB 3.0 HDMI Anakart - Anakart böyle bir anakart gider.

Neden darboğaz yaratsın ki ? Aynı chipset var üzerlerinde. Galiba iyi okuyamadın. 1600 Mhz destekli. Ve yukarıda OC yapacağım diyor.

Ama yine de öyle bir sisteme mATX anakart gitmez.

Herkese Merhaba,

Technopat'ı ve Recep arkadaşı youtube vidyoları sayesinde tanıdım. Öncelikle çok güzel ve kaliteli işler yapıyorsunuz. İnsanlara doğru yolu gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Ben, yaklaşık 3000-3500TL civarına bir oyun bilgisayarı toplamak için yola koyuldum ve yaptığım araştırmalar sonucunda ihtiyacıma yönelik olarak şöyle bir liste yaptım;

İşlemciIntel Core i7 3770K 3.5GHz 8MB 1155p
Ekran KartıGigabyte GTX 770 OC 2GB
AnakartGigabyte Z77M-D3H / DDR3 1333MHz
PSUSeasonic X-850 80+ Plus Gold 850W (SEA-X-850) Modüler Güç Kaynağı
RAMGSkill RipjawsX 8GB (2x4GB) DDR3 1866Mhz CL9 PC Belleği (F3-14900CL9D-
SSDIntel 330 Serisi 2.5" SATA3 500-450 MB/s 120GB SSD (SSDSC2CT120A3K5 )
İşlemci FanıNOCTUA NH-D14 Çift Fanlı Sessiz Intel Lga1366 Lga1156 Lga1155 Lga775 ;
KasaCooler Master RC-912P HAF 912 Plus

sistemi OC etmeyi düşünüyorum. Özellikle sistemde bir dar boğaz var mıdır? Aklıma anakart'ın dar boğaz oluşturma ihtimali geliyor sadece, fakat açıkçası 3500 Tl 'yi bile geçen (malum dolar artışı) bu sistemde anakart a da 200$ ekstra vermeye değer mi acaba?

Anakartta bildiğim kadarıyla sata3 desteği, USB3 çıkışı, 2800mHZ(oc)' ye kadar ram hız desteği mevcut. Sistemin kendi içinde bir soket yada MHZ uyumsuzluğu olduğunu düşünmüyorum. Bana USB ve ses kartı çıkışları yeterli. Tüm sistemi OC edeceğimi düşünürsek bu anakart bana bir dar boğaz yaratır mı?

Son olarak da seçtiğim parçalardan f/p olarak daha üst düzey önereniz var ise onu da söylerseniz sevinirim.

Yardımlar için şimdiden teşekkürler.

İntel sistemde Ramleri 1600 Mhz almalısın.

Hafıza Bus Hızı 2200 (OC) MHz, 1333 MHz, 1066 MHz, 1600 MHz
VATAN COMPUTER - GIGABYTE - GA-H77M-D3H Intel H77 Soket 1155 DDR3 1600MHz SATA 3.0 USB 3.0 HDMI&DVI Anakart - Anakart

diye yazıyor burda.

Mhz ile ilgili problem olacağını zannetmiyorum. Fakat m3rt, senin de dediğin gibi microATX olması ve düşük fiyat aralığında bir anakart olması bana ne gibi zorluklar yaşatabilir? 2200MHz'e kadar Oc yapılabileceğim bir anakart.

Sanırım performans anlamında sistemim de çok da büyük bir darboğaz yaratmayacağı konusunda hem fikiriz. Yine de midiATX'den vazgeçip buna geçmem yeterli olacak mıdır?
VATAN COMPUTER - GIGABYTE - GA-Z77-DS3H Intel Z77 Soket 1155 DDR3 2400MHz(O.C.)SATA 3.0 USB 3.0 HDMI Anakart - Anakart

Darboğaz ne kelime? Bence de ne kelime alakası bile yok. Zannetmiyorum ki performansını düşüreceği bir parça olsun. Tüm sistemi tamamen destekleyen bir anakart gibi görünüyor.

985TL işlemciye 300TL anakart olur mu demişsin. Gayet de olur. Bu iş sadece parayla orantılı değildir. Diğer parçaları ve teknolojileri desteklediği sürece mis gibi olur.

Kart zaten 1333 Mhz değil 2800 OC'ye destek veriyor. Ve ayrıca arkadaş OC yapacağım demiş. Listeye de nal gibi Noctua koymuş. :)

Diğelim ki bir anakartın üzerinde verilen birçok teknoloji (tek tuşla OC, CF-SLI desteği, uzaktan yönetim, kapalı şarj etme vs..) çok sayıda port (Tunderbolt fazladan USB, Display, HDMI vs.) var. Diğer bir kartta ise tüm yongaseti ve mimari aynı olduğu halde OC butonu konmamış(OC yapılabilir tabii), sadece 2way CF destekliyor, ve yine güncel bazı teknolojileri barındırıyor. Lakin tabiiki kullanılan kompanentlerin kalitesi, Aktif devre elemanlarının çokluğu gibi farklar da dezavantaj yaratacaktır ucuz kart için.

Şimdi dezavantajları kabul edilmesine rağmen bir kişi Tunderbolt kullanmayacak, belki hiç bir zaman cf-sli heleki 3way,4way cf-sli kullanmayacak, uzaktan kumanda kullanmayacak olsa bile tüm işlemci desteği olmasına rağmen sırf 1000 TL işlemci kullandı diye bu nispeten daha ucuz olan anakartı kullanamayacak, diğerini almalı. Neden çünkü fiyatı daha yüksek. Lütfen hocam bu mantıkla kimseye tavsiye vermemeliyiz.

Şu anda o kadar yaptığım araştırmalardan sonra bambaşka ürün seçimleri yapmışsınız. İster istemez aklıma neden sorusu geliyor. Biraz aydınlatabilir misiniz?

Dostum ben de sana katılıyorum. Açıkçası haswell işlemcilerde 3.nesile göre çok büyük bir performans farkı yok ancak fiyat farkı baya var normal olarak. Üstelik Z87 çipsetli anakartların da Z77'lere göre fiyat farkı mevcut. Ben de yakın zamanda Z77 sistem topladım 4.nesil çıkacak diye de bir ikilemdeydim. Ancak şu an pek pişman değilim. Yalnız ileride Haswell-e işlemcilerin çıkacağı ve bunların gerçekten fark yaratacağı (2133Mhz desteği gibi) ve 1150 mimarisine sahip olacağı yani haswellerle aynı mimaride çalışacağı söyleniyor. O açıdan ileriye dönük bir sistem toplamayı düşünürsen mantıklı olabilir.

Bunların dışında sistemin gayet iyi bence. Yalnız ramlerini 1600Mhz seçmelisin sanırım (şu an 3.nesil i7 işlemciler belleklerle max. 1600Mhz'de haberleşiyor.) Noctua'nın kalitesi su götürmez lakin Thermaltake, Cooler Master gibi markaların gayet başarılı ve daha ucuz ürünleri var. (Contac30 gibi)

Belki ekran kartı markası da değişebilir. Genelde forumda herkesin birinci tercihi Asustur sanırım. Olmadı Msi düşünebilirsin.

Ne alırsan şimdiden hayırlı olsun.

Son düzenleyen: Moderatör:
Haswell-e ile ilgili söylenenleri de dikkate alarak. ve biraz daha araştırma yaptığımda i5 ile i7'nin arasında oyun performansı açısından sadece bir kaç fps farklılık yarattığını okuyunca. işlemciyi 4 üncü jenerasyon i5'e çekmeye karar verdim. Tabi buna göre anakartta değişti yeni chipset ile.Buna göre yeni setupım şöyle;

ASUS Z87M-PLUS INTEL Z87 SOKET 1150 DDR3 2933MHZ(O.C.) SATA 3.0 USB 3.0 HDMI ANAKART
Core i5 4670K Soket 1150 3.4GHz 6MB Cache 22nm İşlemci
ASUS GTX770 DIRECTCU II O.C. GDDR5 2GB 256BIT NVIDIA GEFORCE DX11 EKRAN KARTI
GSKILL 8GB (2X4GB) RIPJAWSX DDR3 1600MHZ CL9 1.5V DUAL KIT RAM
INTEL 120GB 330 SERISI SATA 3.0 SSD (500MB OKUMA / 450MB YAZMA)
SEASONIC X-850 80+PLUS GOLD 850W(SEA-X-850)
NOCTUA NH-D14 ÇİFT FANLI LGA 1366 LGA 1156

bu sistemle ilgili fikir verecek varsa açığım. Teşekkürler.

CPU:​
255 $ ( 499,55 TL)
ANAKART:​
165 $ ( 323,24 TL)
BELLEK - RAM:​
89 $ ( 174,35 TL)
HARD DISK:​
72 $ ( 141,05 TL)
EKRAN KARTI:​
533 $ ( 1.044,15 TL)
KASA:​
109 $ ( 213,53 TL)
KASA - PSU:​
115 $ ( 225,29 TL)
HARD DISK - SSD:​
109 $ ( 213,53 TL)

TOPLAM :​
2.834,67 TL​
KDV (%18) :​
510,24​
NAKİT / HAVALE (TL) : 3.344,91 TL

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı