35Mbps internet olmasına rağmen hız 19 Mbps

abc1932

Kilopat
Daha fazla  
İnternet ağım genel Fizik yasalarına karşı geliyor.
Bilmeniz gerekenler;
Elimde 2 adet modem bulunmaktadır ( td- W9980, td- W9970 ).
Binamda fiber hat vardır ve hattım 80 Mbps kadar desteklemektedir ( bina 4 -5 senelik ).

Millemicom 35 Mbps internetini kullanıyorum.
TD-W9970 modemi direkt bağladığımda internet hızım 19 Mbps oluyor eğer ki splitter ile bağlarsam 24 Mbps oluyor.

Bu sefer td- W9980 taktığım zaman internet hızım 29 Mbps çıkıyor ama bu sefer ağımda kopma yasıyorum ve modem ara yüzünden errors (pkts) hatası alıyorum.

kardeşim iyi hoşta sorun ne diyeceksiniz. Bilmiyorum bir sorun var ama nerede bilmiyorum.
Td-W 9980 arayüz detayları=

1583182827073.png

Td- W9970

1583182919212.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Cevap yazdığın için çok teşekkür ederim ama şöyle bir şey var benim sokağımda bakır kablo yok sadece fiber alt yapı var ve "santraldeki çalışan adamın gözüne lazer tutabiliyorum" o kadar yakınım . Alt yapının desteklememesi bana çok komik geliyor bu alt yapı 2016 yılında yapıldı .

Benim sokağımda da uzun zamandır fiber altyapı var ama aldığım hızlar gerçekten gülünç. Galiba Köpek Balıkları kablolara saldırıyor. 🗿

Cevap yazdığın için çok teşekkür ederim ama şöyle bir şey var benim sokağımda bakır kablo yok sadece fiber alt yapı var ve "santraldeki çalışan adamın gözüne lazer tutabiliyorum" o kadar yakınım . Alt yapının desteklememesi bana çok komik geliyor bu alt yapı 2016 yılında yapıldı .
Kesinlikle ona bakmayın, ben temelleri 1999 yılında atılmış bir binanın bakır altyapısı ile 73 Mbit maksimum kapasiteyi görebiliyorum. Kutuya uzaklığım apartmandan çıkınca 20-25 metre olmasına rağmen iç kablolamalar yüzünden 185 metreymiş. Fiber kablo çekilmiş olabilir fakat sizin aldığınız hizmet VDSL ve büyük ihtimalle saha dolabına kadar fiber çekilmiş ve apartman içerisinde CAT6 tarzda kablolar kullanılarak VDSL hizmet sunulmuş olabilir. Apartman içerisindeki tesisatın durumundan dolayı da böyle olabilir. Yeni tarihli binada bu kadar düşük de olmaması lazım açıkçası. Ankastre diye geçiyor, genelde giriş veya bodrum katlarda olur, bir elektrikçi veya tanıdık bir telekom çalışanı bulursanız ankastreden evinize gelen hat kalitesini kontrol ettirebilirsiniz. Belki kablolarda sorun vardır.

Kesinlikle ona bakmayın, ben temelleri 1999 yılında atılmış bir binanın bakır altyapısı ile 73 Mbit maksimum kapasiteyi görebiliyorum. Kutuya uzaklığım apartmandan çıkınca 20-25 metre olmasına rağmen iç kablolamalar yüzünden 185 metreymiş. Fiber kablo çekilmiş olabilir fakat sizin aldığınız hizmet VDSL ve büyük ihtimalle saha dolabına kadar fiber çekilmiş ve apartman içerisinde CAT6 tarzda kablolar kullanılarak VDSL hizmet sunulmuş olabilir. Apartman içerisindeki tesisatın durumundan dolayı da böyle olabilir. Yeni tarihli binada bu kadar düşük de olmaması lazım açıkçası. Ankastre diye geçiyor, genelde giriş veya bodrum katlarda olur, bir elektrikçi veya tanıdık bir telekom çalışanı bulursanız ankastreden evinize gelen hat kalitesini kontrol ettirebilirsiniz. Belki kablolarda sorun vardır.

Fiberden VDSL Geçtim malum fiyatlar ateş pahasına oldu.

Binamızın içindeki fiber kutuya kadar fiber çekildi ondan sonrasına bakır kablolar aracılıyla bina içinde dağıtılıyor.

Bina içi kablolardan sorun varsa nasıl anlayabilirim ....

Değiştirmeden bilemezsin anca kullandığın kabloları kontrol edebilirsin ya prizi açıp ya da buatı açıp kablonun kalitesine bakabilirsin.

Ben değiştirdim SNR değeri yükselsin diye ama fark etmedi çünkü saha dolabında yoğunluk çok fazlaydı boş port yoktu ki VDSL desteklemesine rağmen geçiş yapamadım uzun süre zaten ADSL'de bile port yoktu.

İlk 16 MB kullanmaya başladığımda hem Max. Hız yüksekti hem de SNR değeri 20 üzeriydi, son 1 yılda SNR değeri 8'e düşmüştü Max hızda 14'e düşmüştü, bende 4 ay önce CAT 6 kablo ile tesisatı değiştirdim dediğim gibi değerlerde değişen bir şey olmadı tesisatla alakalı değildi tamamiyle altyapı yoğunluğundan kaynaklıydı ki geçen hafta altyapı çalışması yapıldı, internet tekrar geldiğinde ADSL olarak alacağım Max. Hız 20 MB SNR değeride 20'nin üzerine çıkmıştı, VDSL portlarda açıldığından bugün işteyken servis sağlayıcıyı aradım geçiş talebinde bulundun eve geldiğimde geçiş yapılmıştı.

Dediğim gibi önce bir kontrol et sonra tesisatı değiştir, değişen bir şey olmaz ise altyapı kaynaklıdır o zamanda çok da yapabilecek bir şeyin yok, en fazla servis sağlayıcıyı arar arıza kaydı oluşturursun oda TTNET ekiplerine yönlendirir onlarda binaya kadar olan altyapıda sorun yok bina tesisatı kontrol edilsin der devranda böyle döner. :)

Güncel Durum ; 04.03.2020 Tarihinde gece 3 sularında elektirkler gitti 10 dakika boyunca kesik kaldı geldiğinde hızım arttı ... Çok Tuhaf Durumlar Bunlar
1583430511762.png

Binam'daki fiber hat ; Turuncu fiber kablo fiberin içine giriyor . Fiberden çıkan siyah kablo ankastreye bağlı .

1583498587994.png

1583498629138.png

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı