36 Mbps internette dalgalanma ve ping sorunu

Muhammed1125

Decapat
Katılım
31 Mayıs 2018
Mesajlar
12
Herkese iyi günler, kullandığım internet sağlayıcısı Türk Telekom normalde pingim 8, downloadım 36 megabit, uploadım da 7 megabitlerde ancak geçen seneden beri sorunlar yaşıyorum. Ara ara hız problemleri ve neredeyse sürekli ping problemi yaşıyorum. Testte pingim 8 çıksa bile örneğin League of Legends'da bazen 4.000'i görüyorum :) Online satranç oynadığım uygulamalarda veya farklı Online oyunlarda da pingim oluyor, test ettiğimde normal çıksa da. Denediğim çözümler;
DNS adresini değiştirdim, CMD komutu ile otomatik IP atadım ve DNS önbelleğini sildim, modem servis sağlayıcısı ile görüşüp bant genişliğini 40 MHz kontrol yanbandını üst ve kanalı da 6 numaralı kanala getirdim (bunu yapınca downloadımda artış oldu ancak ping sorunum çözülmedi), modem adaptörü ve Ethernet kablosunu değiştirdim, paralel bağlantı sorun oluyorsa diye modemle priz bağlantsını splitterdan aktardım, Malwarebytes ile virüs taraması yapıp bulduğum virüsleri sildim. Mecbur Wi-Fi kullanıyorum, birkaç dakika pingim yoksa beş dakika pingim oluyor diyebilirim. Herhangi bir şey izlerken veya yayın izlerken neredeyse hiçbir sorun yaşamıyorum. Ufak tefek hız düşmeleri oluyor ancak pingim için hiçbir çözüm bulamadım. Sizlerin çözüm önerisi var mı bu konuda?
 
Son düzenleyen: Moderatör:

Matrix Teyze

Centipat
Katılım
25 Ağustos 2020
Mesajlar
3.518
Çözümler
22
Yer
Mars'da Roket Tamir Ediyor
Hocam kablo ile bağlanmayı denediniz mi?
 

RRagnarR

Picopat
Katılım
4 Haziran 2020
Mesajlar
343
Çözümler
2
Yer
Kattegat
Hocam routerda sıkıntı olabilir. Farklı bir modem deneme şansınız varsa bir deneyin. Sorun çözülürse emin olursunuz modem kaynaklı olduğuna.
 
KS
M

Muhammed1125

Decapat
Katılım
31 Mayıs 2018
Mesajlar
12
Hocam kablo ile bağlanmayı denediniz mi?

Kabloyla bağlandığım zaman hiçbir sorun yaşamıyorum ne kopma ne de ping ancak Wi-Fi'den bağlanmam gerektiği zamanlar oluyor ve bu epey sorun yaratıyor bana
Hocam routerda sıkıntı olabilir. Farklı bir modem deneme şansınız varsa bir deneyin. Sorun çözülürse emin olursunuz modem kaynaklı olduğuna.

Farklı bir modem denediğimde kopmalar kesildi hız sorunum da azaldı ancak ping için bir çözüm olmadı.
 

RRagnarR

Picopat
Katılım
4 Haziran 2020
Mesajlar
343
Çözümler
2
Yer
Kattegat
Hocam seninle beraber evde kaç kişi wifi kullanıyor ? Aynı anda birden fazla işlem yapmak pingde oynamaya neden olabilir. Örneğin siz oyun oynarken evde biri interet üzerinden canlı yayın izliyorsa ya da yüksek kalitede bir video izliyorsa pinginizde oynama olabilir. Bunu çözmek için ya internet paketinizi yükselteceksiniz ya kablolu kullanacaksınız ya da kaliteli bir modem router alacaksınız. Türk Telekom'un insanları söğüşlediğini göz önünde bulundurursak paket yükseltmek muhtemelen pahalıya patlar. Ya uzun bir ethernet kablosu alıp kablolu kullanın ya da modeminizi değiştirin. Ben modeminizi değiştirmeniz taraftarıyım çünkü zaten ping dışında da sorun yaşıyormuşsunuz. Hazır almışken paraya kıyıp kaliteli bir şey alın uzun vadede rahat edersiniz. Hem ping sorunu da çözülebilir.
 
KS
M

Muhammed1125

Decapat
Katılım
31 Mayıs 2018
Mesajlar
12
Hocam seninle beraber evde kaç kişi Wi-Fi kullanıyor? Aynı anda birden fazla işlem yapmak pingde oynamaya neden olabilir? Örneğin siz oyun oynarken evde biri interet üzerinden canlı yayın izliyorsa ya da yüksek kalitede bir video izliyorsa pinginizde oynama olabilir. Bunu çözmek için ya internet paketinizi yükselteceksiniz ya kablolu kullanacaksınız ya da kaliteli bir modem router alacaksınız. Türk Telekom'un insanları söğüşlediğini göz önünde bulundurursak paket yükseltmek muhtemelen pahalıya patlar. Ya uzun bir Ethernet kablosu alıp kablolu kullanın ya da modeminizi değiştirin. Ben modeminizi değiştirmeniz taraftarıyım çünkü zaten ping dışında da sorun yaşıyormuşsunuz. Hazır almışken paraya kıyıp kaliteli bir şey alın uzun vadede rahat edersiniz. Hem ping sorunu da çözülebilir.

Öncelikle özür dilerim foruma çok bakamıyorum, geçici olarak yedek bir modem kullanıyorum sorun yaratan modemimi de servise gönderdim dediğiniz gibi Wi-Fi'yi çok kullanmakdan kaynaklı bir problem olsa daha önceden de olurdu bence çünkü geçen sene hiçbir şekilde ne ping sorunum ne de kopma sorunum oldu birkaç kez sigorta kutumda sorun olmuştu bir ihtimal modemde sorun varsa serviste anlaşılır diye umut ediyorum. Modemim geldiğinde yine deneyeceğim olmazsa kopma sorunum devam ederse modemi değiştirmem gerekecek devam etmezse kablo kullanacağım, peki bana önerebileceğiniz fiyat/performans ürünü bir modem var mı?
 
KS
M

Muhammed1125

Decapat
Katılım
31 Mayıs 2018
Mesajlar
12
ASUS DSL-N16P kullanıyorum ben memnunum. Telefon uygulaması da var. Modem ara yüzüne girmeden oradan halledebiliyorum her şeyi. Amazon'da 300 liraya satılıyor: ASUS DSL-N16 Ebeveyn Kontrol Destekli-VPN-ADSL-VDSL-FiBER-Modem Router: Amazon.com.tr

Teşekkür ederim şimdi bakacağım bugün modemim de servisten geldi ve bir sorun olmadığını söylediler evde Wi-Fi'yi kullanan en az 7 tane cihaz oluyor söylediğiniz bu modem yeterli olacak mıdır?
 

RRagnarR

Picopat
Katılım
4 Haziran 2020
Mesajlar
343
Çözümler
2
Yer
Kattegat
Aynı anda 7 cihaz internet kullanıyorsa modem değil internet paketiniz yetersiz kalır. Benim internet paketim 35-6 bu modemi kullanırken en fazla 5 cihaza kadar ping stabil kalıyor. Sonrasında pingde artış oluyor. Sizin de bir araştırmanızı tavsiye ederim belki daha f/p bir ürün bulabilirsiniz.
 
KS
M

Muhammed1125

Decapat
Katılım
31 Mayıs 2018
Mesajlar
12
Aynı anda 7 cihaz internet kullanıyorsa modem değil internet paketiniz yetersiz kalır. Benim internet paketim 35-6 bu modemi kullanırken en fazla 5 cihaza kadar ping stabil kalıyor. Sonrasında pingde artış oluyor. Sizin de bir araştırmanızı tavsiye ederim belki daha F/P bir ürün bulabilirsiniz.

Teşekkür ederim benim paketim de 50'ye 7 ve daha önce de bu kadar cihaz bağlanıyordu hiçbir sorun yoktu ondan paketten olduğunu sanmıyorum modemleri araştıracağım :)
 
Yukarı