3600 MHz CL18 vs 3200 MHz CL16

ejderfunk

Hectopat
RAM frekansı olarak, 3600MHz CL18 mi? 3200MHz CL16 mı? Her bakımdan soruyorum hem oyun, hem iş, hem render, hem de yayıncılık. Cevaplarsanız sevinirim iyi forumlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
3600MHz CL18 bellek biraz ince ayar ile 3200 CL16 hızında çalıştırılabilir. Sistem AMD Ryzen 3000 ise 3600 MHz alınmalı derim. Sonra istediğin hızda çalıştırırsın. Yavaş olan belleği overclock etmen gerekir.

Şuan imzam da gözüken 3200mhz 16cl bellekleri kullanıyorum. Anakartımdan adım adım overclock yapıp 3600mhz'e kadar çıkardım. Sorunsuz çalışıyor gözüküyor. Yalnız Asus anakartlarda bildiğiniz üzere bellek overclock yaptığınızda cl, mhz, voltaj gibi değişen değerleri gösterip kabul ediyor musun? Böyle ayarlayalım mı diyor. Fakat bende demedi. Direkt onaylıyor musun dedi onayladım ve PC kapanıp açılınca 3600mhz'de çalışmaya başladı. Hani her şey yolunda gidince insan şüphede kalır ya, aynen öyle oldum. Bir yerde eksik yada yanlış yoktur değil mi? Varsa nasıl anlarım.

Arkadaşlar bu konu benimde aklıma takıldı. Aşağıdaki iki bellek arasındayım hangisini alsam kararsızım? Ryzen 7 3700X ve X570 Aorus Elite için düşünüyorum. CL18'de az bir gecikme değil ama hız olarak çok yakın bellekler.
  • XPG D60G 3200MHz CL16 - C16-18-18-36
  • Corsair Vengeance RGB Pro 3600MHz Cl18 - C18-22-22-42
Bu arada Aorus Elite'in QVL listesinde bu bellekler yok ama alırsam sorunsuz çalışır mı? Biliyorsunuz QVL üreticinin birebir test ettiği belleklerin listesi ama orada olmayan bellek çalışmayacak diye bir şey yok tabi, çünkü tüm bellekleri alıp test etme şansları yok.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı