3600 MHz RAM ASUS TUF B450 uyumu

dwking

Hectopat
Makaleler
1
Merhaba arkadaşlar ASUS TUF B450 PRO GAMING Kullanıyorum dün Vatan'dan
Bu RAM'i aldım fakat RAM'i taktığımda 21333 MHz'de açılıyor bunu Auto olarak 3600 MHz'ye çektiğimde ekran gelmiyor bende 3200'e çektim BIOS'u sıfırlayıp 3200 MHz hızda çalıştı PC açıldı. Daha sonra 3400'e çekitiğimde ekran geliyor fakat Windows ekranına gelince rest e düşüyor ASUS'u aradım ve destekleyip desteklemediğini sordum ve destekliyor dendi ve RAM'lerde sorun olabileceğini söylediler deneye bileceğim şu an bir yer yok bu sorunu yaşayıp çöze bilen var mı BIOS'um güncel

Hocam RAM uyumluluğu ile alakalı muhtemelen. MSI B450 Gaming Plus Max anakartım ve Ryzen 5 3600x işlemcim var. Başta 3600 MHZ Gskill Ripjaws V ramler aldım, yalnızca 3200 Mhz hızda çalıştırabildim. Ne XMP değerlerini ne de elle girdiğim üst değerleri kabul etmedi, bilgisayar açılsa bile oyunlarda dondu, mavi ekranlar yedim, stabil olarak çalışmadı sistem. Ramleri iade edip GeiL Evo X II AMD Edition 3600 Mhz ramler aldım. Şu anda sorunsuz çalıştırıyorum ramleri. Ramlerinizin seri numarasını hem AMD'nin sitesinden Ryzen ile uyumlu ramler listesinde, hem de anakartın uyumluluk listesinde kontrol edin. Ben bu şekilde çözebildim sorunu, umarım yardımcı olur.

Edit: Kontrol ettim. Ne anakartınızın uyumluluk listesinde o ramler var, ne de Ram'inizin uyumluluk listesinde anakartınız var. Dediğim gibi aynı uyumsuzluluğu Gskill ramler ile ben de yaşadım. Uyumluluk sağladığı test edilmiş, onaylanmış bir ram ile denerseniz sorun çözülecektir.

Bios güncellemeyi denemelisin bios güncellemesi sonrası 4400 Mhz ye kadar destek gelmişti.
Biosum güncel o konuda sorun yok
Hocam RAM uyumluluğu ile alakalı muhtemelen. MSI B450 Gaming Plus Max anakartım ve Ryzen 5 3600x işlemcim var. Başta 3600 MHZ Gskill Ripjaws V ramler aldım, yalnızca 3200 Mhz hızda çalıştırabildim. Ne XMP değerlerini ne de elle girdiğim üst değerleri kabul etmedi, bilgisayar açılsa bile oyunlarda dondu, mavi ekranlar yedim, stabil olarak çalışmadı sistem. Ramleri iade edip GeiL Evo X II AMD Edition 3600 Mhz ramler aldım. Şu anda sorunsuz çalıştırıyorum ramleri. Ramlerinizin seri numarasını hem AMD'nin sitesinden Ryzen ile uyumlu ramler listesinde, hem de anakartın uyumluluk listesinde kontrol edin. Ben bu şekilde çözebildim sorunu, umarım yardımcı olur.

Edit: Kontrol ettim. Ne anakartınızın uyumluluk listesinde o ramler var, ne de Ram'inizin uyumluluk listesinde anakartınız var. Dediğim gibi aynı uyumsuzluluğu Gskill ramler ile ben de yaşadım. Uyumluluk sağladığı test edilmiş, onaylanmış bir ram ile denerseniz sorun çözülecektir.
Asus bir problem yaratmıyacağını söyledi bana

Hocam RAM uyumluluğu ile alakalı muhtemelen. MSI B450 Gaming Plus Max anakartım ve Ryzen 5 3600x işlemcim var. Başta 3600 MHZ Gskill Ripjaws V ramler aldım, yalnızca 3200 Mhz hızda çalıştırabildim. Ne XMP ne de elle girdiğim üst değerleri kabul etmedi, bilgisayar açılsa bile oyunlarda dondu, mavi ekranlar yedim, stabil olarak çalışmadı sistem. Ramleri iade edip GeiL Evo X II AMD Edition 3600 Mhz ramler aldım. Şu anda sorunsuz çalıştırıyorum ramleri. Ramlerinizin seri numarasını hem AMD'nin sitesinden Ryzen ile uyumlu ramler listesinde, hem de anakartın uyumluluk listesinde kontrol edin. Muhtemelen uyumsuzluk sorunu yaşıyorsunuz.
Biosum güncel o konuda sorun yok

Asus bir problem yaratmıyacağını söyledi bana
Ben de hem MSI ile görüştüğümde, hem de forumda sorduğumda hiçbir problem yaratmaz, uyumludur dendi listede olmamasına rağmen. Fakat görüldüğü gibi problem yaratabiliyor. Uyumluluğu test edilmemiş ve uyumluluk listesine girmemiş ramler ile alakalı hiçbir dayanak olmadan, neye güvenerek problem yaratmaz diyolar orası da muamma.

Ben de hem MSI ile görüştüğümde, hem de forumda sorduğumda hiçbir problem yaratmaz, uyumludur dendi listede olmamasına rağmen. Fakat görüldüğü gibi problem yaratabiliyor. Uyumluluğu test edilmemiş ve uyumluluk listesine girmemiş ramler ile alakalı hiçbir dayanak olmadan, neye güvenerek problem yaratmaz diyolar orası da muamma.
Haklısın dünyanın en saçma şeyini yaşıyorum bu forumda kullanan arkadaşımız hiç yok mu acaba ?

Yeni konular

Geri
Yukarı