3600 sistem kendi kendine kapanıp açılıyor

Saxquatchx

Centipat
Daha fazla  
Bilgisayarım bir süre önce yük altına girdiğinde kendi kendine kapanıp açılıyordu ve Windows olay görüntüleyicisinde olay 41, kernel Power hatası yazıyordu. Bilgisayarı garantiye verdim ardından işlemci ve anakart değişti üstünden yaklaşık 3 ay geçti şimdi tekrar aynı sorunla karşı karşıya kaldım, hataları görmek için minidump dosyasına bakmak istedim ancak o da oluşmamıştı bilgisi olanlar yardımcı olabilirse sevinirim. Aşağıda sistem özelliklerim bulunmaktadır:
İşlemci: AMD Ryzen 3600.
Anakart: Gigabyte B450M S2H.
RAM: G.Skill flarex 2x8 DDR4.
Ekran kartı: MSI RTX 2060 Ventus XS OC
PSU: Rampage RMP-600-80P 600W 80 Plus.

Ben de yaşadım. Aynı güç kaynağı. İlk önce RAM'leri çıkarıp takın. BIOS'u sıfırlayın. Ardından PC fişi çekik iken güç tuşuna çok kez basın ki statik elektrik gitsin. Sorun çözülmezse temiz bir format atın.

Ben de yaşadım. Aynı güç kaynağı. İlk önce RAM'leri çıkarıp takın. BIOS'u sıfırlayın. Ardından PC fişi çekik iken güç tuşuna çok kez basın ki statik elektrik gitsin. Sorun çözülmezse temiz bir format atın.

Söylemeyi unutmuşum bundan 2 hafta öncesine kadar sürekli bilgisayarım mavi ekran veriyordu neredeyse her gün. Kasanın tozunu aldım RAM'leri çıkarıp yeniden taktım ve sonrasında formatladım. Mavi ekran sorunu düzeldi ancak 2 hafta sonrada bu sorun başladı.

Söylemeyi Unutmuşum Bundan 2 hafta öncesine kadar sürekli bilgisayarım mavi ekran veriyordu neredeyse her gün. Kasanın tozunu aldım RAM'leri çıkarıp yeniden taktım ve sonrasında formatladım.Mavi ekran sorunu düzeldi ancak 2 hafta sonrada bu sorun başladı.
BIOS sıfırlamayı deneyim XMP ayarı yaptıysanız bundan kaynaklanabilir bir de bir an önce o güç kaynağını değiştirmenizi tavsiye ederim sisteme yetmiyor gibi gözüküyor.

BIOS sıfırlamayı deneyim XMP ayarı yaptıysanız bundan kaynaklanabilir bir de bir an önce o güç kaynağını değiştirmenizi tavsiye ederim sisteme yetmiyor gibi gözüküyor.

Bende daha önce güç kaynağını değiştirmeyi düşünmüştüm ancak satın aldığım Vatan mağasındaki görevli 600W güç kaynağının bu sisteme oldukça yeterli olacağını değiştirmeme gerek olmadığını söylemişti. Bundan dolayı bende değiştirmemiştim.

Bende daha önce güç kaynağını değiştirmeyi düşünmüştüm ancak satın aldığım Vatan mağasındaki görevli 600W güç kaynağının bu sisteme oldukça yeterli olacağını değiştirmeme gerek olmadığını söylemişti. Bundan dolayı bende değiştirmemiştim.
Güç kaynağı sisteme yeterli fakat kaliteli değil. Benim dediklerimi yap, çözüleceğine garanti veriyorum. Çözülmezse de güç kaynağını garantiye verin. Ben de aynı sorunu yaşadım 1 hafta önce. Güç kaynağı kafayı yiyor bazenleri.

Hocam Vatan görevlileri şaşırtmıyor. O güç kaynağı 12V çıkışından 600W değerini sağlamıyor yani 600W değerinde değil bu yüzden sistem yüke bindiğinde kapanıyor olma ihtimali yüksek.

Hocam Vatan görevlileri şaşırtmıyor. O güç kaynağı 12V çıkışından 600W değerini sağlamıyor yani 600W değerinde değil bu yüzden sistem yüke bindiğinde kapanıyor olma ihtimali yüksek.
550W sağlıyor. Güç kaynağı yeterli onda sıkıntı yok. Sorun ya yazılımsal ya da donanımsal. Güç kaynapının abzı parçaları hasar görmüş olabilir.

Bir de güç seçeneklerinden hızlı başlatmayı kapatmayı deneyin. Bende işe yaradı. Aynı sorunu yaşadım ve birçok şey yaptım. Sonunda çözüldü.

Yeni konular

Geri
Yukarı