3600MHz RAM 1066MHz olarak çalışıyor

almibel

Hectopat
Yer
Kanada
Daha fazla  
Merhaba, bende 8x2 CL18 3600MHz RAM'ler mevcut. Bu RAM'leri ben BIOS üzerinden yükselttim fakat yine de 1066 gözüküyor, niye böyle acaba?

1606264077696.png

1606264090616.png

1606264100392.png

1606264118650.png

Bunu nasıl düzelteceğim acaba?

Son düzenleyen: Moderatör:
"Current Clock Speed" 1796 MHz. CPU-Z'deki XMP kısmı 1801 MHz. O hızlar yarısını gösteriyor. Her şey olması gerektiği gibi.
Bu arada anakartın kitapçığına bakar mısın RAM'leri art arda takmışsın. Genelde 2. ve 4. slotlara takılır.

RAM'lerin görev yöneticisinde gördüğün hızda çalışır. CPU-Z'de gördüğün değer yarısıdır. Ek olarak arkadaşın dediği gibi RAM'leri art arda taktığın için çift kanal olarak çalışmıyor. Bu da %15'e kadar performans kaybı demek.

RAM'ler çift kanal çalıştırmak için hangi slotları kullanacağını ana kart üzerinden veya kitapçıktan öğrenebilirsin.

Artı -1 Eksi
İlk olarak CPU-Z üzerinde açtığın sekme yanlış. Anlık bellek hızı "Memory" sekmesi altında
"DRAM Frequency" olarak gözükür ve mevcut bellek hızının yarısı olarak gözükür
(Bkz: Double data Rate). İkinci olarak görev yöneticisinde zaten 3600MHz hızında çalıştığı yazıyor. Ayrıca arkadaşların çift kanalla ilgili yorumları yanlış çünkü 2 RAM slotunuz olduğu için şu an zaten çift kanalda çalışıyor.
"Current Clock Speed" 1796 MHz. CPU-Z'deki XMP kısmı 1801 MHz. O hızlar yarısını gösteriyor. Her şey olması gerektiği gibi.
Bu arada anakartın kitapçığına bakar mısın RAM'leri art arda takmışsın. Genelde 2. ve 4. slotlara takılır.
RAM'lerin görev yöneticisinde gördüğün hızda çalışır. CPU-Z'de gördüğün değer yarısıdır. Ek olarak arkadaşın dediği gibi RAM'leri art arda taktığın için çift kanal olarak çalışmıyor. Bu da %15'e kadar performans kaybı demek.

RAM'ler çift kanal çalıştırmak için hangi slotları kullanacağını ana kart üzerinden veya kitapçıktan öğrenebilirsin.
Arkadaşın anakartında 2 RAM slotu var. Görev yöneticisinde 2 yuva gösteriyor.

Arkadaşın ana kartında 2 RAM slotu var. Görev yöneticisinde 2 yuva gösteriyor.
Ona bakarsan görev yöneticisi 2 slot olan ana kartımda 4 yuva gösteriyor. O bilgi gerçeği yansıtmıyor. Eğer çift kanal takılı olsaydı CPU-Z programında "Ranks" değeri "Dual" olarak belirtilirdi ve CPU-Z'de slotlar art arda gelmezdi. Bunu anlamak biraz tecrübe ve çok sistem görmek ile ilgili.

Düzenleme: Doğru, haklısın. CPU-Z programındaki yerleri karıştırmışım.

Son düzenleme:
Ona bakarsan görev yöneticisi 2 slot olan ana kartımda 4 yuva gösteriyor. O bilgi gerçeği yansıtmıyor. Eğer çift kanal takılı olsaydı CPU-Z programında "Ranks" değeri "Dual" olarak belirtilirdi ve CPU-Z'de slotlar art arda gelmezdi. Bunu anlamak biraz tecrübe ve çok sistem görmek ile ilgili.
"Ranks" değerinin RAM'lerin çift kanal olması ile alakası yok bilmediğiniz konuda yorum yapmayın. 2 slotu olan anakartta 4 yuva göstermesi Dual Rank RAM'den kaynaklanabilir ancak Dual Rank ile Dual Channel aynı şey değildir! Ayrıca arkadaşın asıl atması gereken sekme "Memory" idi "SPD" değil. Slotların arka arkaya gelme meselesi ise sadece 2 slotun olması gibi basit bir sebep olabilir mesela? Tecrübe doğru olduğu sürece değerlidir!

Arkadaşlar yeni müsait olabildim, anakartımda 2 tane slot yeri var 4 değil. Eğer hızında bir problem yoksa benim için sorun yok. Anakartımda çift kanal olduğu için %15 kayıp falan olmaz değil mi?

Herkese de cevapları için teşekkür ederim

İlk olarak CPU-Z üzerinde açtığın sekme yanlış. Anlık bellek hızı "Memory" sekmesi altında
"DRAM Frequency" olarak gözükür ve mevcut bellek hızının yarısı olarak gözükür
(Bkz: Double data Rate). İkinci olarak görev yöneticisinde zaten 3600MHz hızında çalıştığı yazıyor. Ayrıca arkadaşların çift kanalla ilgili yorumları yanlış çünkü 2 RAM slotunuz olduğu için şu an zaten çift kanalda çalışıyor.

Arkadaşın anakartında 2 RAM slotu var. Görev yöneticisinde 2 yuva gösteriyor.

Düzenleme: Doğru, haklısın. CPU-Z programındaki yerleri karıştırmışım.

Arkadaşlar yeni müsait olabildim, anakartımda 2 tane slot yeri var 4 değil. Eğer hızında bir problem yoksa benim için sorun yok. Anakartımda çift kanal olduğu için %15 kayıp falan olmaz değil mi?

Herkese de cevapları için teşekkür ederim.

Ek olarak görev yöneticisine ve CPU Z'ye güvenme BIOS'ta en doğrusu yazıyordur.

Herkese de cevapları için teşekkür ederim
Geç cevap için kusura bakmayın. RAM'leriniz göründüğü kadarıyla olması gerektiği gibi çalışıyor herhangi bir performans kaybı yaşamazsınız.
Ek olarak görev yöneticisine ve CPU Z'ye güvenme BIOS'ta en doğrusu yazıyordur.
En doğru sonucu BIOS gösterecektir ama görev yöneticisi ve CPU-Z'nin yanıldığına da şahit olmadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı