3600MHz'den 4000MHz OC ile sıkıntı çıkar mı?

Yani direk 3600MHz RAM'i taktığımda çalışmayacak değil mi Xpm'yi açmak gerekecek.
Evet, XMP açtığın zaman belleğe kayıtlı hız aşırtma ayarlarını uygulayacak sistem otomatik. Hız aşırtma yapmak istiyorsan frekansı yükseltme CL gibi gecikme değerlerini düşürmeye çalış. Ryzen sistemlerde MCLK/UCLK/FCLK hepsi birbirine bağlı. MCLK aşırı hızlanırsa diğer ikisi yetişemiyor, onun hızının yarısına düşürüyor kendini. Hem çekirdekler arası hem bellek kontrolcüyle olan gecikme artıyor.

Evet, XMP açtığın zaman belleğe kayıtlı hız aşırtma ayarlarını uygulayacak sistem otomatik. Hız aşırtma yapmak istiyorsan frekansı yükseltme CL gibi gecikme değerlerini düşürmeye çalış. Ryzen sistemlerde MCLK/UCLK/FCLK hepsi birbirine bağlı. MCLK aşırı hızlanırsa diğer ikisi yetişemiyor, onun hızının yarısına düşürüyor kendini. Hem çekirdekler arası hem bellek kontrolcüyle olan gecikme artıyor.

Hocam riske girmeyeceğim direk 4000MHz RAM alırım ya da belki 3600MHz kullanırım.

3600MHz CL18 çalışır değil mi?
3600 MHz CL 16 olması daha iyi olur, RAM alırken bazı siteler ve markalar RAM'in özelliklerini yazar, mesela ilk dikkat etmen gereken nokta voltajı çünkü CL 16 3600 MHZ RAM 1.45 volt yazar mesela bunlar overclocklanmıştır ben öyle biliyorum en azından yanlışım var ise düzeltirler, ben bazen piyasada denk geldim 1.30 veya 1.35 volt ile çalışan CL 16 3600 MHz RAM'ler de mevcut.

Yeni konular

Geri
Yukarı