3600X'in boşta 64 derece olması

Halit57

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar sistemim:
  • MSI Gaming B450.
  • 16 GB RAM.
  • AMD Ryzen 5 3600X.
  • ASUS RX 480.
  • Cooler Master HAF 912 Advanced.
  • İşlemci soğutucu: SilverStone PF120.

Boşta sıcaklık değerleri düşmüyor. Yükte de 3 5 derece artıyor. RDR2 oynuyorum 61 70 derece arası. Forza Horizon 4 oynuyorum 61 70 arası değişiyor. Ancak oyunu kapatıyorum ve yükte değil işlemci her şey kapalı sıcaklık değerleri düşmüyor. Ortalama 60 derece de sabit kalıyor. Birkaç gün önce ortama 40 derece de geziyordu. Fanları temizledim çok pisti ve şu an boşta 60 derece. İşin garibi değerler tam yükte yükselmiyor da. İşlemcinin performansından memnunum ancak daha önce FX 8350 kullanıyordum ve herkesin yanıyor sıcak dediği işlemci 5-6 yıl kullandım ve boşta 35 dereceyi geçtiğini hatırlamıyorum.

Merhaba arkadaşlar sistemim:
  • MSI Gaming B450.
  • 16 GB RAM.
  • AMD Ryzen 5 3600X.
  • ASUS RX 480.
  • Cooler Master HAF 912 Advanced.
  • İşlemci soğutucu: SilverStone PF120.

Boşta sıcaklık değerleri düşmüyor. Yükte de 3 5 derece artıyor. RDR2 oynuyorum 61 70 derece arası. Forza Horizon 4 oynuyorum 61 70 arası değişiyor. Ancak oyunu kapatıyorum ve yükte değil işlemci her şey kapalı sıcaklık değerleri düşmüyor. Ortalama 60 derece de sabit kalıyor. Birkaç gün önce ortama 40 derece de geziyordu. Fanları temizledim çok pisti ve şu an boşta 60 derece. İşin garibi değerler tam yükte yükselmiyor da. İşlemcinin performansından memnunum ancak daha önce FX 8350 kullanıyordum ve herkesin yanıyor sıcak dediği işlemci 5-6 yıl kullandım ve boşta 35 dereceyi geçtiğini hatırlamıyorum.
Sıcaklık bana normal geldi. Fanlar kaç RPM?
Hangi program ile baktınız bir de?

Bir zararı olduğunu düşünmüyorum. Önemli olan yükteki sıcaklıklar. Sebebini bende bilmiyorum ama nedense aynı modellerde dahi kişiden kişiye değişiklik olabiliyor. Silikon kalitesi, yapısıyla alakalı olabilir.

Aiada 64 ile bakıyorum. Bu arada işlemci 1.4 voltaj veriyorum daha aşasını verdiğim de sistem çöküyor ve 4.1 GHZ hızında çalışıyor. Ama bu değerleri ben stok fanla da alıyordum diyebilirim. 5 derece daha fazlaydı.
Şuan bilgisayar da değilim geçince farklı programlada bakarım ama değiceğini sanmıyorum. Bios ekranın dada aynı değerleri almıştım. İşin garibi fanları temizlemeden önce daha soğuk çalışıyordu du boşta sistem. Herhangi bi hatada yok sistem bağlantılarında.

Aiada 64 ile bakıyorum. Bu arada işlemci 1.4 voltaj veriyorum daha aşasını verdiğim de sistem çöküyor ve 4.1 GHz hızında çalışıyor. Ama bu değerleri ben stok fanla da alıyordum diyebilirim. 5 derece daha fazlaydı.
Hocam nerede yaşıyorsunuz? Mesela ben Antalya'da yaşıyorum ve son 1 haftadır sistem 5 derece falan daha sıcak. Sizde de benzer bir durum olabilir. Bu arada BIOS'u sıfırlayıp sıcaklık değerlerine bakar mısınız?

Hocam nerede yaşıyorsunuz? Mesela ben Antalya'da yaşıyorum ve son 1 haftadır sistem 5 derece falan daha sıcak. Sizde de benzer bir durum olabilir. Bu arada BIOS'u sıfırlayıp sıcaklık değerlerine bakar mısınız?
İstanbul da yaşıyorum son günler de sıcaklık arttı tabi İstanbul da. Msi b450 gaming ana kartı yeni aldım sayılır. Daha önce Asus m5a97 r2.0 kullanıyordum Bios olarak çok detaylı ve basit kullanımı vardı. Msi dan hiç memnun kalmadım çok karışık geliyo. Yapabilirsem sıfırlarım.

Geri
Yukarı