3700X vs 5600X

Anıl Yiğit

Hectopat
Hem oyun hem de video kurgu yapacağım. AE gibi ağır programlarda uğraşacağım. Sizce hangi işlemci daha mantıklı?

Single Core'da 5600X iyi fakat multi Core'da 3700X daha ön planda. Ayrıca 3700X'in soğutucusu AMD stok soğutucuların en iyisiymiş. Oyun da oynayacağım için soğutma da önemli. Ek bir sıvı soğutucu almak istemiyorum. Sizce hangisi alınmalı?

Turbo sırasındaki anlık voltajları fazla agresif ve dengesiz olabiliyor, bu da ısınma yapabiliyor.

5600X i ben 8 çekirdek sanıyordum 6 imiş 3700X almayı düşünüyorum ağırlıklı olarak render yapacağım çok çekirdek render için daha iyi olur. Turbosunu ben sabitlemeye düşünüyorum 3.6 ghz bana yeter

Hem oyun hem de video kurgu yapacağım. AE gibi ağır programlarda uğraşacağım. Sizce hangi işlemci daha mantıklı?

Single Core'da 5600X iyi fakat multi Core'da 3700X daha ön planda. Ayrıca 3700X'in soğutucusu AMD stok soğutucuların en iyisiymiş. Oyun da oynayacağım için soğutma da önemli. Ek bir sıvı soğutucu almak istemiyorum. Sizce hangisi alınmalı?

Bence R5 5600X, bende de var ve gayet güzel.

Her şey çekirdekten ibaret değildir @Anıl Yiğit. Evet 5600X 6 çekirdek ama o çekirdekleri çok daha güçlü. Bir de turbo sabitleyeceğim diyorsun, öyle bir durumda daha da kötü fark. 3700X'te turbo sabitlesen muhtemelen normal 5600X gibi serin olacaktır ama çekirdek başı 1 GHz fark olacağı için yine 5600X daha iyi olacaktır, hatta bu sefer çokluda da fark atacaktır.

Her şey çekirdekten ibaret değildir @Anıl Yiğit. Evet 5600X 6 çekirdek ama o çekirdekleri çok daha güçlü. Bir de Turbo sabitleyeceğim diyorsun, öyle bir durumda daha da kötü fark. 3700X'te Turbo sabitlesen muhtemelen normal 5600X gibi serin olacaktır ama çekirdek başı 1 GHz fark olacağı için yine 5600X daha iyi olacaktır, hatta bu sefer çokluda da fark atacaktır.

Tamam 5600X alsam ekstra bir soğutucu almama gerek kalmaz değil mi? Ona ayıracak param yok çünkü.

Yeni konular

Geri
Yukarı