3733 MHz RAM 1:1 olması gerekirken 2:1 olarak çalışıyor

@Vorplody 3800X, binned 3700X. Yani daha kaliteli 3700X silikonları, o kadar voltajlarda normal frekanslar. Tabii bunu doğrulamak için Prime95 ile test etmek gerek. Direkt sistem veya çekirdeklerden biri kapanırsa stabil değildir. Cinebench R20'ye stabilite konusunda güvenmeyin.

@Vorplody 3800X, binned 3700X. Yani daha kaliteli 3700X silikonları, o kadar voltajlarda normal frekanslar. Tabii bunu doğrulamak için Prime95 ile test etmek gerek. Direkt sistem veya çekirdeklerden biri kapanırsa stabil değildir. Cinebench R20'ye stabilite konusunda güvenmeyin.
RAM işi bitince onu yapayım o zaman. Tam olarak neyi değiştirmem lazım 3733MHz için?

B3018D7D-A555-4657-85D2-9829398BA7E9.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
@Emir M. Var, Buildzoid test etmişti bunlardan.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@Vorplody Settings - AMD Overclocking - DDR ile başlayan olması gerek.
Anakartımda böyle bir kısım olduğunu yeni öğreniyorum :D sağ olun cidden, kaç gündür cevabını bulamamıştım bu sorunun. Şimdilik 3733MHz 16-22-22-42 yaptım 67.4 ns oldu gecikme. 3800MHz CL16’da deneyeceğim, bir de en iyi gecikme değerlerini. Oyun oynamak için sistem topladık, OC daha zevkli geliyor :D 3800MHz 16-22-22-42 66.2 ns. Müthiş değerler cidden, stok halinin 71-72 ns olduğunu düşünürsek.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tolga bey merhaba G.Skill ripjawsv 3000MHz CL16 belleklere sahibim. Yapmış olduğunuz overclock denemeleri hoşuma gitti ve kendi sistemimde denemek istedim. Kullandığım RAM'leri 3600 MHz'de sentetik testlerden bir türlü geçiremedim. 3600 MHz alınca PUBG sürekli crash veriyor. Bu konuda tavsiyeniz var mıdır?

@55superx Stabil olduğu sürece hiçbir zararı yoktur. Merak etmeyin. Video izlerken veya şarkı dinlerken arka planda uğraşmak hoşuma gidiyor diyelim 😁. Yarın da tREF, tRC gibi değerler için uğraşacağım bu işi halledebilirsem.

Dün 220 TL'ye aldığım Corsair RAM Samsung B-die çıktı 😀. İnanılmaz mutluyum şu an.

Eki Görüntüle 442474

Avexir olan ise Micron B-die çıktı. Ne kadar iyi bilmiyorum ancak bi' Samsung B-die etmez herhalde.

Eki Görüntüle 442475
Hocam merhabalar. Gezinirken bu konuya ve sizin girdinize dek geldim ve ayrıca thaiphoon burner'da B-die gözükmesine rağmen neden B-die gibi performans alamadığınızı merak etmişsiniz ben de önceki deneyimlerimden cevap vermek istedim. Thaiphoon Burner B-die demesine rağmen aslında elinizdeki bellekler Samsung C-die ve 1.35V üstü negatif olarak ölçekleniyorlar yani MHz artırıp voltaj verdiğinizde tCL değerini artırmanız gerekiyorlar ve Trfc min 320ns falan yapabiliyorlar. 3733MHz CL18 yapabilenler var 1.28-1.32V ile. İlgili konuyu buraya linkini bırakıyorum ayrıca şu yerden biraz daha bilgi alabilirsiniz. Elinizdeki corsair bellekte v4.32 yazıyorsa büyük ihtimalle C-die, v4.31 yazıyorsa B-die ama söylediğiniz özelliklere göre B-die olması zor ihtimal. Bazı v4.31'ler falan da C-die çıktığı belirtilmiş redditte falan. Corsair RGB Vengeance Pro kitimde de aynı sorun olmuştu neyseki iade için sürem vardı ve iade edip micron e-die içeren Crucial Ballistix Black aldım b-die gibiler ama biraz daha az performanslı ve ucuzlar B-die belleklere göre tavsiye ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı