3D modellemenin geleceği ne olacak?

GökhanÖzev

Hectopat
Yapay zeka hızlı ilerliyor son zamanlarda sizin komutunuz doğrultusun da çok başarılı bir şekilde modelleme yapan yazılımlara rastladım. Sizce 3D modellemeye ne zaman veda ederiz ya da hiç etmez miyiz?

Yapay zeka hızlı ilerliyor son zamanlarda sizin komutunuz doğrultusun da çok başarılı bir şekilde modelleme yapan yazılımlara rastladım. Sizce 3D modellemeye ne zaman veda ederiz ya da hiç etmez miyiz?
Bence bu bayağı ilerler. Yani veda etmemiz zor. Gerçekçi grafikler geldiğinde (gerçek hayatla karıştırılabilir.) gerçek insanlarla film çekilmez artık. Her şeyi yapay zeka alacak artık.

Basic kullanıcılar için bu süreç vedaya gitmeyecektir buna eminim. Ama çok üst düzey modellemeler yapan şirketler bu yapay zekaları kiralayarak ya da sistemlerine entegre ederek insan gücünde azaltmaya gidebilir. Ama gündelik kullanıcılar için bu süreç devam edecektir. Çünkü bu büyük gücü herkesin kolayca erişemeyeceği şekilde sunacaklarına eminim. (benim fikrim)

3B Modelleme yapılacak işe göre yani fizik ve grafik açısından iyi bir oyun veya film yapmak çok geniş ve büyük detay isteyen bir konu. 3B'de programlama, yazılım, senaryo, ortam modelleme, karakter modelleme, konsept modelleme gibi gibi bunların hepsi manuel olarak kişiler tarafından düşünülerek yapılıyor. Yapay zeka şuan da değil ama uzun bir zaman sonra büyük şirketler tarafından başta animasyon filmleri kolaylaştırma için bazı noktalarda kullanabilir ama kesinlikle 3B sanatçının yerine geçemez. Hele ki profesyonel oyun yapımlarında ortamları insanlar kendi hayal gücüne göre şekillendiriyor ve ona göre programlıyor yani modellerin veya ortamların ışıklandırması, ölçüleri, efektleri, yansımaları gibi gibi işler.

Dolayısıyla yapay zekanın 3B modellemeye veda etmesini gerektirecek hiç bir şey yok.

Hatta yapay zeka olmasa da yapay zekanın dışardan oluşturduğu örneğin insan kafasının 3B görüntüsünü Blender da oluşturabiliyorsun. Tabi manuel olarak bazı bilgiler dahilinde ölçüleri falan ayarlayarak yapılıyor ama oluşturulabiliyor. Bu benzeri programlar 3B programlara zaten ücretli eklentiler ile entegre ediliyor.

Şuan Blender gibi basit bir program ile bunu yapma şansı bize sunuluyorsa, gelecekte muhtemelen film ve dizilerde gerçek oyunculardan daha çok karşılaşırız gibi bir hissiyat var içimde.

Dosya Ekleri

• test-render-ss.png
    test-render-ss.png
    2,2 MB · Görüntüleme: 38

Yeni konular

Geri
Yukarı