3D Tasarım ve Render Sistemi Toplama

altnbslymn

Centipat
Merhabalar,

Rhinoceros programı ile 3 boyutlu tasarım yapmaktayım (yat & mimari). İç mekan ve dış mekan tasarımlarımı yapıp daha sonra render alıyorum.
Render için Keyshot ve Lumion programlarını kullanmaktayım. Şuana kadar dizüstü bilgisayarım [ MSI PE60 6QE (16gb DDR4 2133MHz Ram // 2gb GTX960m // i7 6700hq // 240gb M.2 NVMe SSD 2100/1300MB/s ) ] ile bu çalışmaları yürüttüm ve halen böyle devam ediyor.

Çizim yaparken problem çıkmasa de render için yeterli değil bilgisayarım, özellikle 2 GB ekran kartı çalışmayı hayli ağırlaştırıyor.

Bundan dolayı masaüstü bir sistem toplayıp renderlarımı bu sistemden yürütmek istiyorum.
İlk olarak sistemi Kasım ayı içerisinde satın alacağım❗, tavsiyelerinizi buna göre yapmanızı rica ederim.
İndirim ve çok iyi fırsatlar olursa parçaları şu andan başlayarak parça parça alabilirim.
Fiyat olarak kesin sınırlarım olmasa da 10BINI geçecek gibi görünüyor. Bunun için fiyat/performansı en iyi seviyede tutmaya çalışacağım.
Parça bazlı olarak aklımdakileri aşağı listeyeyim; kullanan, bilgisi olan ve yorum yapmak isteyen herkesin görüşüne açığım.

İşlemci
1. Seçenek:
Intel i9 9900K - 8Ç/16T - 3.6-5.0 GHz - 14NM [3600TL 'den başlayan fiyat]
2. Seçenek: Ryzen 7 3700X - 8Ç/16T - 3.6-4.4 GHz - 7NM [2500TL 'den başlayan fiyat]
3. Seçenek: Ryzen 9 3900X - 12Ç/24T - 3.8-4.6 GHz - 7NM [??? 3500-4000TL arası olacak gibi görünüyor]
4. Seçenek: ? 🤯

Anakart
Anakart kısmında model belirleyebilmiş değilim. X570 serisi genel olarak popüler ancak daha uygun fiyatlı olanların ne eksiği var, pek bilgim yok. Anakart hususunda bolca tavsiye bekliyorum. 🧐
1 adet ekran kartı bağlanacak, m.2 NVMe SSD kullanacağım bunlara uygun mantıklı anakartlar nelerdir?

RAM
32 GB olmasını hedefliyorum. Belki başlangıçta 16 GB alıp daha sonra 32 GB yükseltebilirim.
RAM hususunda frekanslar ne kadar etkili? Asıl merak ettiğim nokta bu. 3000-3200-3600-4000 MHz arası fiyatlar çokça farkediyor. Performans ne kadar etki eder?
Ayrıca ışıklı olmasına gerek yok :) 🤡

Ekran Kartı
1. Seçenek:
NVIDIA RTX2060 Super - 8 GB - 256BIT - 2176 Cuda Çekirdeği [3500TL 'den başlayan fiyat]
2. Seçenek: NVIDIA RTX2070 - 8 GB - 256BIT - 2304 Cuda Çekirdeği [3800TL 'den başlayan fiyat]
Neredeyse aynı özelliklerdeler: İkisi arasında ne kadar performans farkı olur?
Oyun oynanmayacak.

Güç Kaynağı
Sistemin toplam güç ihtiyacını nasıl anlarız onu tam bilemiyorum ancak sanırım 800-850WATT'lık bir güç kaynağı yeterli oluyor bu tarz bir sisteme.
80+ sertifikaları arası farklar nedir? Silver, Gold vs. ne kadar etki eder?

Kasa
Işıklı yanar döner bir şey olmasına gerek yok😁 ancak kasanın şık durmasını isterim.
Güç kaynağı içinde olan kasalardan da tercih yapabilirim.

Soğutma
1. Seçenek:
Ryzen işlemci alırsam, içinden çıkan soğutucu
2. Seçenek: İşlemci fark etmeksizin sıvı soğutma
Render alırken artan sıcaklıkla Ryzen Prism soğutucu yeterli olur mu? Sıvı soğutma olmazsa olmaz mı?

SSD
Windows ve programlarımı yüklemek için kullanılacak. Harici klasörler HDD'te tutulacak. 500GB yerterli olacaktır.
m.2 NVMe destekli bir SSD kullanacağım. Adata XPG serisi fiyat olarak uygun ve başarılı görünüyor.
Dizüstü bilgisayarım için Longline marka aldım geçenlerde, vaad edilen okuma yazma hızlarına ulaşıyor başarılı buldum.

HDD
7200RPM standart Barracuda alabilirim.

Wi-Fi Bağlantısı
Evde modemimdan ethernet kablosu çekme şansım yok. Modemim AC1200 destekli 5GHz yayın yapabiliyor [TP LİNK ARCHER VR400 AC1200]
İnternet bağlantım VDSL 50MBIT.
Bunlara uygun olarak anakart üzerinde dahili de olabilir, anakart uygun fiyatlı olursa harici bir ağ kartı da kullanabilirim.

Uzun bir konu oldu, okuduğunuz için teşekkür ederim. 🙃
Benzer sistemler toplamak isteyenler için de faydalı olacağını düşünüyorum, yorumlarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci: 3900x En performanslısı olacaktır. Çünkü 24 iş parçacığı var ve Render için önemli olan Ç/İ
sayısı. O fiyat bandında threadripperlar hem 1.nesil hemde daha güçsüz kalıyor.
Ekran Kartı: 2070'in daha çok CUDA çekirdeği var. Bu da fazla performans demek.
RAM: Frekanslar önemli ama oyun oynamayacaksanız takılmayın. 4000Mhz 16GB Ram'dense 32GB 3000Mhz ram çok daha performanslı olur. Ama mümkünse 3200Mhz alın çünkü AMD işlemcilerle daha iyi çalışıyorMUŞ. Test etmedim.
Hepsini cevaplamadım çünkü diğerleri emin olmadığım konular.

İşlemci: 3900x En performanslısı olacaktır. Çünkü 24 iş parçacığı var ve Render için önemli olan Ç/İ
sayısı. O fiyat bandında threadripperlar hem 1.nesil hemde daha güçsüz kalıyor.
Ekran Kartı: 2070'in daha çok CUDA çekirdeği var. Bu da fazla performans demek.
RAM: Frekanslar önemli ama oyun oynamayacaksanız takılmayın. 4000Mhz 16GB Ram'dense 32GB 3000Mhz ram çok daha performanslı olur. Ama mümkünse 3200Mhz alın çünkü AMD işlemcilerle daha iyi çalışıyorMUŞ. Test etmedim.
Hepsini cevaplamadım çünkü diğerleri emin olmadığım konular.

Evet işlemci 3900X en iyisi olacak; 3700X e göre 1000₺ civarında daha pahalı olacak ama fiyat farkını karşılayacak gibi.

Render için cuda çekirdeği önemli biliyorum, 2070 daha iyi bu bağlamda.

Sadece 300₺ ordan 200₺ burdan diye diye toplam fiyat yükseliyor [emoji28]

Ramleri 3200 olarak düşünüyordum zaten en çok onlar var, 3600e çıkmak da pek mantıklı gelmiyordu hayli fiyat farkı çıkıyor.

Oyun oynamayacaksan Radeon VII almayı tercih ederim.
Ssd olarak Samsung yakın zamanda tanıtmış olduğu bir Ssd var 2 tane girişli uygun bir tane P ile başlıyordu serisi.
İşlemcide İntel İ9 9900K alırım O.C yapınca tozu dumana katar ama anakartta fazla seçim hakkı bulundurtmuyor İntel.
Kasa olarak Cooler Master kasalarında güzel görünüş sergiliyor.
Ram de ise Kingston,Gskill veya Adata.
Wifi bağlantısı olarak Asus.
Sıvı soğutmada Cooler Master veya Corsair Hydro serisi ya da Hi seri.
Ama dediğim gibi İ9 9900K O.C ile tozu dumana ama Amd seminerinde bir sonraki nesil de AM4 soketini desteklicek yani Amd alırsanız yeni çıkacak olan Amd işlemcisini alma imkanınız olacak.
İyi alışverişler.

Ssd olarak Samsung yakın zamanda tanıtmış olduğu bir Ssd var 2 tane girişli uygun bir tane P ile başlıyordu serisi.
İşlemcide İntel İ9 9900K alırım O.C yapınca tozu dumana katar ama anakartta fazla seçim hakkı bulundurtmuyor İntel.
Kasa olarak Cooler Master kasalarında güzel görünüş sergiliyor.
Ram de ise Kingston,Gskill veya Adata.
Wifi bağlantısı olarak Asus.
Sıvı soğutmada Cooler Master veya Corsair Hydro serisi ya da Hi seri.
Ama dediğim gibi İ9 9900K O.C ile tozu dumana ama Amd seminerinde bir sonraki nesil de AM4 soketini desteklicek yani Amd alırsanız yeni çıkacak olan Amd işlemcisini alma imkanınız olacak.
İyi alışverişler.

9900K O.C. ile 5GHz çıkıyor ama aynı fiyata 3900X 12Ç/24T ile render için daha performanslı olacak gibi.
Örneğin; Keyshot işlemci ile render alıyor ve Ç/T toplamına bakıyor. Toplam 16Ç 5.0GHz yerine 36Ç 4.6GHz çok daha etkili olacak diye tahmin ediyorum.
Yani araştırmalarımdan bu sonuca ulaştım [emoji28]

Samsung SSD’lere bakacağım [emoji1303]

Ram için Corsair Vengeance nasıldır? Fiyatları baya uygun.

Wifi kartlarında AC1200 destekleyen model pek göremedim [emoji848]

Render testlerini inceledim, işlemci tabanlı programlarda Radeon VII'li sistemler daha performanslı görünse de Vray gibi tamamen GPU üzerinden render alan programlarda RTX2060'ın bile gerisinde kalıyor.

Teknik özelliklere bakınca çok güçlü görünüyor aslında ama şaşırtıcı bir durum bu. 🤔

Ayrıca 6500TL bandında bir fiyatı var şuan Radeon VII'nin, bu kadar RTX2060 Super - RTX2070'e göre 2500-3000TL arasında farkediyor ki bu kadar artıramam bütçeyi 🙂

En fazla yapabileceğim bütçeymi 1000TL kadar artırıp RTX2070 Super alabilirim.

Son düzenleme:
Render testlerini inceledim, işlemci tabanlı programlarda Radeon VII'li sistemler daha performanslı görünse de Vray gibi tamamen GPU üzerinden render alan programlarda RTX2060'ın bile gerisinde kalıyor.
Doğru fakat super serisinin yanında patlıyor RTX 2060 ile Radeon VII arasında dağlar kadar fark oluşuyor çoğu testte evet userbenchmarkta bi VII bi 2060 geçiyor.Evet Radeon VII ile RTX 2070 super arasında fark dağlara kadar çıkıyor.
Ben Wifi bağıntısını AC1200 yazısını görmemişim.
Zaten İntel az çekirdekli işlemci piyasaya sürüyor.Dediğim gibi zaten Ryzen alırsanız AMD'nin yeni çıkaracağı nesili alma imkanınız olacak.

Son düzenleme:
Siz alana kadar B550 chipset'i çıkacaktır muhtemelen. 3900X işlemci, Asus prime B550 pro gibi bir model bulabilirseniz alın derim. Bu modelin X570'deki hali malzeme kalitesi olarak başarılıymış. Ekran kartı olarak RTX 2070S tercih edebilirsiniz. En az 2 fanlı olmalı. Ram olarak şuan için 16 GB yeterli. İlerde arttırmanız daha iyi olur. SSD olarak Samsung 970 pro 1 TB modelleri gerçekten başarılı. Fakat PCI express 4.0 ile NVMe SSD hızlarının biraz daha artması mümkün hale geldi. O yüzden Corsair mp600 daha iyi. Ben olsan bu kadar güzel bir sistem toplamışken işlemciyi sıvı soğutma dan eksik bırakmam. Thermaltake water 3.0 240mm kullanabilirsiniz. Kasa olarak MB511 öneririm. Ön kısmına 3 adet Akasa Viper R fan alıp takarsanız güzel olur. Üst kısma zaten 240mm radyatör gelecek. Arkada stok egzoz fan kalması sorun olmaz. Ram olarak 8x2 CL16 3600 MHz RAM almanız iyi olur. Türkiye'de fazla yok bu RAM'lerden. Yurt dışından almanız gerekebilir. İlla CL16 olmak zorunda değil. CL17'de olabilir. Ben 17'nin üstüne çıkmasın derim.

Geri
Yukarı