Çözüldü 3D Yazıcı baskı ölçü tutarsızlığı ve köprü atamama

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Amiidamaru

Kilopat
Yer
İstanbul
Ender 3v2 + BL-Touch (orijinal Creality) kullanıcısıyım. Yaşadığım sorunlar hakkında eklediğim görsellere bakarak da fikir edinebilirsiniz.

Başlıca yaşadığım sorunları ve denediğim çözümleri aşağıda sıraladım.

• Baskının tablaya yapışmaması (çözüldü)
Ne yaptıysam çözüm bulamamıştım. BL-Touch ile kalibrasyon yapsam bile yine de yapışmıyordu. 5 derece aralıklarla tabla ısı ayarını değiştirerek denesem de beceremedim. Sonuç olarak yapıştırıcı kullanmayı denedim ve çok etkili oldu. Pritt çok sağlam tutuyor. Tabla soğumadan kesinlikle tabladan ayrılmıyor, soğuduktan sonra bile ufak bir direnç gösteriyor. Uzun süreli baskılar için tavsiye ederim. Pritt'in çok maliyetli olduğunu düşündüğüm için saç spreyi denedim ve o da gayet başarılı fakat pritt kadar sağlam tutmuyor. Uzun süreli baskılar için pritt tercih ederim. Yapıştırıcı uygulamalarından sonra ilk katmanların ne kadar temiz olduğunu görsellerden görebilirsiniz.

• Köprü atamama sorunu
Baskı hızı olarak 35, 50 ve 70 denedim ama yine de köprü atamıyor. Deadpool ve ninja kaplumbağa figürlerinin omuz kısımlarında da bunun etkisini görüyorum sanırım. Normalde bu baskılar desteksiz olarak basılabiliyorlar ama ben artık basamıyorum. Tahminimce fanlarda problem var ama emin değilim.

• Ölçüler tutarsız
Çizim programında verdiğim ölçüler ile aldığım baskıdaki ölçüler birbirini tutmuyor. e-step ayarını cetvel ile yaptım(cetvel ile ne kadar doğruluk olur bilmesem de) ama z-y-z için yapamıyorum. Kalibrasyon yapabilmek için dijital kumpas aldım ama dandik çıktığı için doğru ölçümler yapamıyorum. Kaliteli olanları da aşırı pahalı. Tavsiye edebileceğiniz kumpas varsa onunla tekrar denemek istiyorum.

• Duct uygulaması
Öncelikle hangi tasarımı tercih etmeliyim bilmiyorum. Fan markası olarak da öyle. Makinenin şimdiki hali oldukça ses yapıyor ve böyle bir güncelleme yapmışken sessiz fan takmak isterim. Baskılarda yaşadığım problemler varken duct baskısı alabilir miyim bilemiyorum.

Şimdilik aklıma gelen sorunlar bunlar. Aklıma gelen olursa ekleme yaparım.

Kullandığım dilimleyici: Cura
Kullandığım filament: Esun PLA+ Mavi
Görsellerdeki baskıları 195 derecede aldım.

@Siyah Martı Hocam selamlar, yine ben :) Müsait olduğunda ilgilenebilirsen sevinirim :)

Dosya Ekleri

• Deadpool (1).jpg
    Deadpool (1).jpg
    76,4 KB · Görüntüleme: 187
  • Heat Tower (2).jpg
    Heat Tower (2).jpg
    94,9 KB · Görüntüleme: 112
  • Heat Tower (3).jpg
    Heat Tower (3).jpg
    135,9 KB · Görüntüleme: 231
  • Heat Tower (4).jpg
    Heat Tower (4).jpg
    62,6 KB · Görüntüleme: 136
  • Heat Tower (5).jpg
    Heat Tower (5).jpg
    144,1 KB · Görüntüleme: 118
  • Heat Tower (6).jpg
    Heat Tower (6).jpg
    90 KB · Görüntüleme: 260
  • Tabla (1).jpg
    Tabla (1).jpg
    126,6 KB · Görüntüleme: 144
  • Tabla (2).jpg
    Tabla (2).jpg
    224 KB · Görüntüleme: 82
  • Tabla (3).jpg
    Tabla (3).jpg
    144,8 KB · Görüntüleme: 85
  • Heat Tower (1).jpg
    Heat Tower (1).jpg
    62,9 KB · Görüntüleme: 130
  • Ninja (5).jpg
    Ninja (5).jpg
    119,9 KB · Görüntüleme: 160
  • Ninja (4).jpg
    Ninja (4).jpg
    100,4 KB · Görüntüleme: 109
  • Ninja (3).jpg
    Ninja (3).jpg
    96,3 KB · Görüntüleme: 125
  • Ninja (2).jpg
    Ninja (2).jpg
    79,6 KB · Görüntüleme: 117
  • Ninja (1).jpg
    Ninja (1).jpg
    96,1 KB · Görüntüleme: 88
  • Deadpool (5).jpg
    Deadpool (5).jpg
    87,9 KB · Görüntüleme: 116
  • Deadpool (4).jpg
    Deadpool (4).jpg
    115,9 KB · Görüntüleme: 97
  • Deadpool (3).jpg
    Deadpool (3).jpg
    165,6 KB · Görüntüleme: 98
  • Deadpool (2).jpg
    Deadpool (2).jpg
    114,5 KB · Görüntüleme: 105
Son düzenleme:
Çözüm
Baskı kalitesini 0.16 yapıp infilli 0.48mm'de basabilirsin. 0.2 ile basacaksan infilli 0.4mm olarak basabilirsin, 0.6mm nozül için. Support için de benzer durum geçerli, temelde.
Esun dışarıda kaldıysa da kullanabiliyor olman gerek, yazıldığı kadar hassas değil PLA.

Filamentten kaynaklı ise 45 derecede 1-2 saat diye okumuştum, benim yapmam gerekmedi şu ana kadar. Makara malz. hakkında fikrim yok, o nedenle bilemem.
Screenshot 2022-01-12 160118.jpg

Seçtiğin Satsana'yı çok beğenmedim, soldaki yönlendirici kısmına bakarsan kırmızı bir çizgi çizdim, yapan kişi orayı köşeli bırakmış, çok temel bir konuda bence sınıfta kalmış, gerisini nasıl yapmış diye düşündürdü. Boyutu da ufak duruyor diğerine göre.

Supportların OK.

Fanlar noname ve fahiş fiyatta. 4010 gerekmiyor, mevcut olan sağlam ise kullanabilirsin.

Ben 5015leri bir sene önce tanesi 14 liraya almışım. 5010 da almıştım, tanesi 5 lira idi.
2 tane alsan bile kargo dahil ucuza geliyor. Nozül yedeği (0.4-0.6mm), başka fan vs. gerekiyorsa fiyatlar iyi ise onları da eklersin sepete.

4010:40x40x10 mm 4010 Axial Fan 24V | CAGLAR3D

Paranı kaptırma yamyamlara.🥵

Son düzenleme:
Hiç baskı alamadığım zamanları hatırlıyorsundur. O zamanlar kullanmayı denemiştim bu beyaz filamenti. Nozül boştayken filamenti akıtıyordu ama sıra yazdırmaya gelince tablaya filament hiç çıkmıyordu. BL-Touch da yoktu o zamanalar sanırım. Çok net hatırlamıyorum ama belki de tabla ayarını yapamadığım için böyle bir sıkıntı yaşıyordum. O zamandan beri makara açıkta bekledi. Yakın zamanda makineye takıp baskı almayı denemedim ama bi denerim.
Zaten artık Esun alabileceğimi düşünmüyorum. Fiyatları 250₺ civarında geziyor. Microzey denemeyi düşünüyorum.

Farklı bir satsana bulup tekrar buraya ekleme yaparım. Benim seçtiğimden daha popüler olanlar da vardı ama BL-Touch çözümü yoktu. Biraz daha bakınayım ben.

Fiyatı fahiş olmayan ürün kalmadı sanırım :) Attığın linkleri gördüm. Benim de güvendiğim ve daha önce alışveriş yaptığım bir firmadır kendileri. Teşekkür ederim fiyat uyarısı için :)

Ekleme;

Linkteki duct nasıl hocam? Ben bir sorun göremedim ama sen daha iyi anlıyorsun tabi :)

@Siyah Martı

Son düzenleme:
Microzey'de sitesinde 159TL idi sanırım. O rakamı vereceksen 177''ye Porima almak daha iyi, sorun yaşama riski oldukça düşer.

Benim stok bitene kadar fiyatlar ne olur kim bilir, ayıptır söylemesi bir kısmı açılmış da olsa 8-9 tane makara olsa gerek.😁

Sen o beyazı dene fırınlamadan.

Bunda da yorumlarda BL touch fazla yakın denmiş ama onların yalancısıyım.

Petsfang'e mi baksan, sanırım Hezarfen onu kullanmıştı. Gerçi Thingiverse sayfası da gazete gibi, ben herhalde ondan Satsana'da karar kılmıştım. Hero Me'de öyleydi, zaten şimdi destekçilerine dökümanı veriyormuş.

Son düzenleme:
Microzey'de sitesinde 159TL idi sanırım. O rakamı vereceksen 177''ye Porima almak daha iyi, sorun yaşama riskin oldukça düşer.

Benim stok bitene kadar fiyatlar ne olur kim bilir, ayıptır söylemesi bir kısmı açılmış da olsa 8-9 tane makara olsa gerek.😁

Sen o beyazı dene fırınlamadan.

Bunda da yorumlarda BL touch fazla yakın denmiş ama onların yalancısıyım.

Petsfang'e mi baksan, sanırım Hezarfen onu kullanmıştı. Gerçi Thingiverse sayfası da gazete gibi, ben herhalde ondan Satsana'da karar kılmıştım. Hero Me'de öyleydi, zaten şimdi destekçilerine dökümanı veriyormuş.
Olur Porima bakarım :) İndirim yakalarsam belki birkaç tane alırım :)

Ben bu baskıyı bi deniyim en iyisi :) Diğer tasarımlar dediğin gibi çok çorba olmuş. Oralara baktığımda hiçbir şey anlamıyorum. Aradığım şeyi de bulamıyorum :)

Bazen kampanya yapıyorlar ama bu zamanda yaparlar mı bilmiyorum.

Baskıda bol şans.
Hocam baskıya Esun Beyaz PLA+ ile start verdim. 18 saat yazıyordu cura'da :) 18:)

Öncesinde heat tower baskısı aldım. Heat tower'ı hangi kalitede bastıysam duct'ı da aynı kalitede basıyorum. Yani hazır ayarlar kısmındaki süper kalite ayarında.

Allah utandırmasın ne diyelim :) İnşallah bir sorun çıkmaz gece vakti :)

Dosya Ekleri

• IMG_20220113_023026.jpg
    IMG_20220113_023026.jpg
    104,9 KB · Görüntüleme: 23
  • IMG_20220113_023023.jpg
    IMG_20220113_023023.jpg
    109,5 KB · Görüntüleme: 21
  • IMG_20220113_022542.jpg
    IMG_20220113_022542.jpg
    90,8 KB · Görüntüleme: 27
  • IMG_20220113_022539.jpg
    IMG_20220113_022539.jpg
    99,4 KB · Görüntüleme: 36
  • IMG_20220113_022537.jpg
    IMG_20220113_022537.jpg
    94,3 KB · Görüntüleme: 17
😊

Simplify3D benim ayarlarda 0.6mm nozül ile 0.08mm baskıda 9 saat gösteriyor, tahminim gerçekte 11-12 saatte kalmadan basardı.
0.12mm katma kalınlığında ise 6 saat 15dk diyor, o da 8 saat civarı sürerdi.

Seni de 0.6mm nozüle geçirelim, zamandan iyi kazanırsın.

Son düzenleme:
Hocam baskıya Esun Beyaz PLA+ ile start verdim. 18 saat yazıyordu cura'da :) 18:)

Öncesinde heat tower baskısı aldım. Heat tower'ı hangi kalitede bastıysam duct'ı da aynı kalitede basıyorum. Yani hazır ayarlar kısmındaki süper kalite ayarında.

Allah utandırmasın ne diyelim :) İnşallah bir sorun çıkmaz gece vakti :)
Bu fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla nozzle tablaya çok yakın. Filament yakın olduğu için incelmiş.

😊

Simplify3D benim ayarlarda 0.6mm nozül ile 0.08mm baskıda 9 saat gösteriyor, tahminim gerçekte 11-12 saatte kalmadan basardı.
0.12mm katma kalınlığında ise 6 saat 15dk diyor, o da 8 saat civarı sürerdi.

Seni de 0.6mm nozüle geçirelim, zamandan iyi kazanırsın.
Yazma hızı kaça ayarlı hocam sende. Süreler baya iyiymiş. Olmadı fan siparişini geçerken nozül de alayım ben.

Bu fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla nozzle tablaya çok yakın. Filament yakın olduğu için incelmiş.
Hocam diğer filamentlerde böyle bir şey olmuyor ama bu filament nedense bu şekilde. Ben de anlamadım bu filamenti çok.

06.jpg

04.jpg

0.6mm için 60, 0.4 için 90mm/s. Gerçi 90'a ulaştığını sanmıyorum zaten ulaşılabilecek max. hız parça genişli vb faktörlere de bağlı. 0.6'da Porima baskı sıcaklığını da 220 de kullanıyorum, fan fullde çalışıyor. 0.4mm'de Porimaları 205 ve 215'de basıyordum.

0.6mm için hız düşürmek zorunda kaldım, 0.48mm gibi üst değerlerde hotend sanki yetişemiyordu. Dolayısıyla bence 0.6mm için hızdan ödün vermemek için belki hotend değiştirilebilir. Ama bu haliyle bile baskı süresi iyi düştü.

0.6mm üstü için ise bana göre upgrade şart. 2K'ya aldığım makineye 2Klık Mosquito Hotend takamam tabii. Çok baskı alsam klon ürünlere bakardım, aksine basacak şey bulamıyorum bu ara. Gerçi belli de olmaz fanları da değiştirme planım yoktu biliyorsun.

Alttaki baskı 0.6mm nozzle ile, 0.12mm katman yüksekliği ile basmışım.

bynz.jpg

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı