3D yazıcı oda sıcaklığı

heimerbergg

Centipat
Daha fazla  
Selamlar evim biraz küçük olduğu için 3D yazıcımı bodruma koydum. Önceden evimin salonundaydı ve sıkıntısız baskı alıyordum fakat bodruma koyunca baskı hataları ortaya çıktı. Örnek olarak aşağıya yaşadığım sıkıntının resmini koyuyorum.
Baskının temeli sert ve düzgün fakat resimden de anlaşılacağı üzere yukarıya doğru gidince bozulmalar oluyor. Dokunsam kırılacak gibi ve ayrılıyor. Porima pla filament kullanıyorum nozül sıcaklığı 200 tabla sıcaklığı 60 derece ender-3 V2 kullanıyorum. Acaba sıkıntı 3D yazıcının konumu mu yoksa başka bir şey midir? Yardım edeceklere teşekkürler.

Not: Tablaya yapışmakta hiçbir sıkıntısı yok

Dosya Ekleri

• IMG_20220125_143048.jpg
    IMG_20220125_143048.jpg
    82,9 KB · Görüntüleme: 115
Hocam geri alıp deneyebilirsin. Yapamayacak gibiysen yazıcının etrafını kartonla kapat birde öyle baskı almayı dene. (Birde eski tip ampuk koyabilirsin içerdeki ısıyı arttırır) Sorun ısıdansa kalıcı bir çözüm bulabilirsin

Hocam geri alıp deneyebilirsin. Yapamayacak gibiysen yazıcının etrafını kartonla kapat birde öyle baskı almayı dene. (Birde eski tip ampuk koyabilirsin içerdeki ısıyı arttırır) Sorun ısıdansa kalıcı bir çözüm bulabilirsin
Ampul demek istediniz herhalde olabilir ama bu soğukta işe yarar mı acaba ben Bursa'da yaşıyorum bodrumda hava -9 dereceye yakın. Bir de yangın riskinden korkuyorum 3d yazıcı dediğim gibi bodrumda, görmüyorum 6 saatte bir gidip baskımı alıyorum

Ampul demek istediniz herhalde olabilir ama bu soğukta işe yarar mı acaba ben Bursa'da yaşıyorum bodrumda hava -9 dereceye yakın. Bir de yangın riskinden korkuyorum 3d yazıcı dediğim gibi bodrumda, görmüyorum 6 saatte bir gidip baskımı alıyorum
Evet hocam yazım yanlışı olmuş. Sadece bi test ortamı hazırlamalısın. Ek olarak cihazın çalışma sıcaklığını biliyormusun? Ürün kitapcığında yazıyordur. Muthemelen flement baskı alanına ulaşmadan hızlıca soğuyor ve görseldeki gibi oluyor.

Evet hocam yazım yanlışı olmuş. Sadece bi test ortamı hazırlamalısın. Ek olarak cihazın çalışma sıcaklığını biliyormusun? Ürün kitapcığında yazıyordur. Muthemelen flement baskı alanına ulaşmadan hızlıca soğuyor ve görseldeki gibi oluyor.
Cihazı ikinci el aldım kılavuzu yanımda yok internette biraz araştırdım ama bilgi bulamadım sanırım soğuktan böyle yapıyor çünkü makine çalışmadığı zaman tabla çok soğuk oluyor ve filamentte öyle oluyor. Bodrumdan başka koyucak yerim yok ne yapabilirim bilmiyorum

Cihazı ikinci el aldım kılavuzu yanımda yok internette biraz araştırdım ama bilgi bulamadım sanırım soğuktan böyle yapıyor çünkü makine çalışmadığı zaman tabla çok soğuk oluyor ve filamentte öyle oluyor. Bodrumdan başka koyucak yerim yok ne yapabilirim bilmiyorum
Bodrumu bir şekilde ısıtıp deneme yapmanız lazım. Birde cihaz çokmu büyük? Evde koyabileceğiniz ölü bir nokta vardır muhakkak

Yok benim ailem karşı çıkıyor ben öğrenciyim de. Çok ses yapıyor evin içinde koyacak hiç bir yerim yok bodrumu nasıl ısıtırım bilmiyorum
Bu sefer ses için yalıtım yap. Sana bir sekilde o cihazın etrafını kapattıracağım :)
Balkona koy? Olmadı etrafını tamamen straforla kapat. 2 tane kasa fanı koy bitti gitti.

ABS olsa çevresini kapatmak anlamlı olurdu ama PLA için aynı durum geçerli değil. Ender 3 V2'nin elektronik devresi makine altında olduğundan makineyi tamamen kapatarak onların hava almasını engellememelisin zaten. Biraz daha filament eritme sıcaklığını arttırıp durumu test edebilirsin. 0.4mm nozül ile ben Porima'yı 205 ve 215 derecelerde kullanıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı