4.5G 3G'den daha yavaş?

BurakuNw

Picopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Türk Telekom kullanıcısıyım 4.5G internetim 800 kbps indirirken telefonu h+ ya çekince yaklaşık 1.8 MB civarında indirme yapabiliyor. Neden böyledir? Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleme:
Bulunduğun konum ile alakalı olabilir. Maalesef bazı yerlerde ve konumlarda 4.5 g tam olarak performanslı bir şekilde kullanılamıyor. Yani basit tabir ile 4.5 g çekmiyor. Ve ne gariptir ki 4.5 g çekmediği yerlerde 3 g daha iyi çekebiliyor.

İstanbul/Avcılar'da yaşıyorum.
Avcılar nüfus olarak çok geniş bir semt. Çok fazla kişi yaşıyor ve çok fazla kişi kullanıyor. Baz istasyonu sayısı fazla olsa bile kullanan kişi sayısı nedeniyle hız düşüklüğü yaşayabilirsiniz. LTE sinyalleri daha yüksek frekans kullandıkları için engellerde veri kaybı daha da fazladır. Özellikle çok duvar gibi engel bulunuyorsa aynı şekilde çok düşük hız alabilirsiniz.
4.5G, Türkiye'de aşırı dengesiz ve gereksiz bir teknoloji. Ankara'nın ortasında bile 2 MB/s'den fazla indirme yapamıyorum. Ping değerleri de cabası. 5 veya 6G çıkana kadar 3G'yi kullanmanızı tavsiye ederim.
5G veya 6G çözüm olmayacaktır. Bu teknolojiler çok hızlı veri aktarımı sunup pingi düşürebilmek için çok yüksek frekans bandında tasarlanıyor. Vaat edilen hızları insan sağlığına zarar vermeden dağıtabilmek için çok fazla baz istasyonunun çok kısa aralıklarla yerleştirilmesi lazım ki hem yüksek hız sunsun hem de insan sağlığına zararı olmasın. Türkiye'de 5G ağları kurulmaya başladığı zaman çok ciddi çekim sorunları yaşayacağımızı düşünüyorum ki büyük şehirlerdeki bölgelerde hiç çekmeyecek yerler bile olabilir.

Geri
Yukarı