4 dersten kalınca sorumluluk sınavlarına girer miyim?

Kutty

Hectopat
Daha fazla  
10. sınıfım büyük ihtimal 4 dersten kalacağım bu dersler matematik fizik Almanca kimya. Sınıf tekrarı mı olur yoksa sorumluluk sınavlarına mı girerim?

O iki dersin bir sorumluluğu yok. Sorun oluşturmaz, muhtemelen öylesine haber yapan sitelerin yaptığı yanlış bilgi içeren haberlerden dolayı kafanız karıştı. Yıl sonu 50 ortalamayı ve Edebiyat'tan da aynı ortalamayı tutturduğunuz sürece kalmazsınız. Bir de devam zorunluluğunu da sağlamalısınız. O olaya bir netlik getirelim, ortalaması 50 altında olanlar için geçerli o zayıf olayı. Bakınız, ortaöğretim kurumları yönetmeliği madde 58:

MADDE 58- (1)(Değişik:RG-1/7/2015-29403) Ders yılı sonunda her bir dersten iki dönem puanı bulunmak kaydıyla doğrudan sınıfını geçemeyen öğrencilerden; bir sınıfta başarısız ders sayısı en fazla 3 ders olanlar sorumlu olarak sınıflarını geçer. Ancak alt sınıflar da dâhil toplam 6 dersten fazla başarısız dersi bulunanlar sınıf tekrar eder. Nakil ve geçişler nedeniyle ortaya çıkan sorumlu dersler bu sayıya dâhil edilmez.

O iki dersin bir sorumluluğu yok. Sorun oluşturmaz, muhtemelen öylesine haber yapan sitelerin yaptığı yanlış bilgi içeren haberlerden dolayı kafanız karıştı. Yıl sonu 50 ortalamayı ve Edebiyat'tan da aynı ortalamayı tutturduğunuz sürece kalmazsınız. Bir de devam zorunluluğunu da sağlamalısınız. O olaya bir netlik getirelim, ortalaması 50 altında olanlar için geçerli o zayıf olayı. Bakınız, ortaöğretim kurumları yönetmeliği madde 58:

Hocam Edebiyattan kalınca sorumlu geçiliyor değil mi millete yanlış bilgi vermeyim sonra.

Evet, Edebiyat sorumlu ders. İki dönemin ortalaması 50 ve üzerinde düşmeli. Aritmetik ortalamaya vurunca 50 ve üzerinde olmalı yani. İlk dönem ortalamasına bakılmaksızın ikinci dönem ortalaması 70 ve üzerinde olursa doğrudan geçer. Ortaöğretim kurumları yönetmeliği madde 56:

Ders yılı sonunda herhangi bir dersten başarılı sayılma MADDE 56-
(1) Öğrencinin, ders yılı sonunda herhangi bir dersten başarıl ısayılabilmesi için;
a) İki dönem puanının aritmetik ortalamasının en az 50 veya birinci dönem puanı ne olursa olsun ikinci dönem puanının en az 70,

Geri
Yukarı