4 GB VRAM günümüzde ne kadar yeterli?

Boralas

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar selam, yeni bir laptop almayı düşünüyorum. RTX3050 Ti var düşündüğüm modelde fakat VRAM biraz soru işareti benim için. Hangi programlarda sıkıntıya sokar sizce beni? Sıkıntı çıkaracağı oyun sayısı da gün geçtikçe artıyor. Sizce bütçeyi zorlayıp RTX3060 için para biriktirmeye mı çalışmalıyım? Bu arada mühendislik öğrencisiyim programlardan kast ettiğim şey xflr5, catıa, AutoCAD veya Adobe programları gibi programlar.

Bütçeyi zorlamaya gerek yok. VRAM önemli ancak 3050 ti'nin şu an pek zorlanacağı bir şey yok. Bazı şeylerde tabii daha az performans verebiliyor ama yine de günümüz için fazlasıyla yeterli. Eğer biriktirebilirseniz pekala 3060 almanız çok daha iyi olacak en azından kafanızın rahat etmesi anlamında. Ama içinizde şüphe olmasın, 3050 ti ortalama bir kullanıcıyı en az 3-5 sene götürür.

Ben şu ana kadar VRAM yetmiyor dedirten bir GPU görmedim. Zaten o karta 4 GB VRAM konuluyorsa 4 GB VRAM üstünü açabilecek kapasitede değildir. 1-1.5 GB VRAM üstüne de çıkılabiliyor ve performans kaybı yaşamıyorsun.

Oyunlar için şu an yeterli değil. 3060 (mobil) kullanıyorum RDR2'de her şeyi fulleyemiyorum, UE5 üzerindeki Matrix demosunda kas gücünü geçtim VRAM olarak da patlıyor. Dediğiniz yazılımlar ne kadar ister bilmiyorum, Premier dışındakiler daha çok işlemci tabanlı idi zaten.

Bu arada elimde şuanda Ryzen 7 3700X ve RTX2070'li bir kasa var. 19000-20000 TL civarında 2. el değeri olan laptopu olup masaüstü bir sisteme geçmeyi düşünen varsa takas düşünebiliriz.

Arkadaşlar selam, yeni bir laptop almayı düşünüyorum. RTX3050 Ti var düşündüğüm modelde fakat VRAM biraz soru işareti benim için. Hangi programlarda sıkıntıya sokar sizce beni? Sıkıntı çıkaracağı oyun sayısı da gün geçtikçe artıyor. Sizce bütçeyi zorlayıp RTX3060 için para biriktirmeye mı çalışmalıyım? Bu arada mühendislik öğrencisiyim programlardan kast ettiğim şey xflr5, catıa, AutoCAD veya Adobe programları gibi programlar.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bazı AAA oyunlarında ultra ayarlarda yetmiyor VRAM, bazen 2x fps farkları gözüküyor. Benim tercihim her zaman RTX 3060 tarafındandır.

Geri
Yukarı