4 pin PWM CPU fanını voltaj kontrolü ile minimum devir hızının altında çalıştırılırsa sorun olur mu?

Berkolata

Hectopat
Makaleler
1
Arkadaşlar herkese selam. İşlemci fanı ile ilgili bir sorum vardı, bilen arkadaşlar cevap verirse çok sevinirim.

Elimde SilverStone AR01 v2.1 model kule tipi işlemci soğutucusu bulunuyor. Bu işlemci soğutucusunun kutu içeriğinde gelen 12 cm 4 pin PWM fanın minimum devri 1500, maksimum devri ise 2500 olarak belirtilmiş.

Yani anakart üzerinde fan kontrol modu "PWM" seçili olduğunda fan hızını %0 olarak ayarlasam dahi fan 1500 devir hızında dönüyor ve özellikle geceleri oldukça rahatsız edici bir gürültü ile çalışıyor. Fakat fan kontrol modunu voltaj moduna alıp kendime göre ayarladığımda 60 dereceye kadar 900 RPM, 60 derece üzerinde daha yüksek devirler ile çalışacak şekilde ayarlayabiliyorum ve bu şekilde de oldukça serin ve sessiz çalışıyor. Hatta muhtemelen render almak dışında hiçbir zaman 900 RPM ile 60 dereceyi geçmeyecek şekilde çalışacak.

Soruya gelirsek;
Ben elimde bulunan 4 pin PWM bir fanı 3 pin fanlar gibi voltaj ile kontrol edip minimum devrinin altında çalıştırırsam ürünün ömrünü kısaltmış olur muyum? Bu arada teknik detaylarda fanın sleeve bearing olduğu belirtilmiş.

Yardımcı olan herkese şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
1500 devir minimumda bana da çok geldi açıkçası. Voltaj ayarlaması ile daha düşük devirde çalıştırırsanız sorun olacağını sanmam çünkü bu cihazların dönme ömürleri var. Ne kadar az dönerse bu ömrü daha uzun zamanda doldurmuş olacaktır.

BIOS'tan sessiz moda alınca 1500 devir mi bu bile çok hocam.
Maalesef sessiz modda 1700 civarı çalışıyor, %0'a alınca 1500 rpm... Ar01 v2 versiyondaki fanın fan devri aralığı 600 - 2200 rpm, nedense v2.1'de kullanılan fanın aralığını 1500 - 2500 rpm ayarlamışlar ve bu fan hızı maksimum 120 watt çeken overclocklu bir ryzen işlemci için bile gereksiz yüksek. Voltaj ile istediğim gibi sıcaklıkları yükseltmeden ayarlayabiliyorum fakat bu fana zarar verir mi hiçbir fikrim yok.

Maalesef sessiz modda 1700 civarı çalışıyor, %0'a alınca 1500 RPM... AR01 V2 versiyondaki fanın fan devri aralığı 600 - 2200 RPM, nedense v2.1'de kullanılan fanın aralığını 1500 - 2500 RPM ayarlamışlar ve bu fan hızı maksimum 120 Watt çeken overclocklu bir Ryzen işlemci için bile gereksiz yüksek. Voltaj ile istediğim gibi sıcaklıkları yükseltmeden ayarlayabiliyorum fakat bu fana zarar verir mi hiçbir fikrim yok.

Bu fanin motoru fircali mı firçasız mı?

Bu fanin motoru fircali mı firçasız mı?
Bilgim yok hocam, teknik özellik olarak da fan modeli belirtilmemiş. Ürün sayfasında sadece işlemci soğutucunun genel özellikleri mevcut, aşağıya bırakıyorum.

Düzenleme: En azından rpm hızı sabit şekilde çalışsın diye bir ayar yaptım. Gündelik kullanımda belirtilen maksimum değerden daha fazla güç çekeceğini zannetmiyorum.

Dosya Ekleri

• ar01v2.1.png
    ar01v2.1.png
    17,1 KB · Görüntüleme: 25
  • fan.png
    fan.png
    3,9 KB · Görüntüleme: 38
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı