4 pinli egzoz fanı nereden bulunur?

Kendook

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar merhaba, egzoz fanına ihityacım var. Şu an üzerindeki aşırı sesli üflüyor sanki uçak motoru yani o derece. Anakarta bağlı ama hızını düşüremedim, programla denedim yapamadım, BIOS'ta da kontrol ettim yerini bulamadım.
Sessiz 4 pinli anakarta bağlanan bir fan arıyorum yardımcı olur musunuz?

Arkadaşlar merhaba, egzoz fanına ihityacım var. Şu an üzerindeki aşırı sesli üflüyor sanki uçak motoru yani o derece. Anakarta bağlı ama hızını düşüremedim, programla denedim yapamadım, BIOS'ta da kontrol ettim yerini bulamadım.
Sessiz 4 pinli anakarta bağlanan bir fan arıyorum yardımcı olur musunuz?
Argus Monitor indir. Yardımcı olur sana. :)

BIOS'ta Hardware Monitoring gibi bir yerde olması lazım. Fan kontrolü 4 pinli olduğu için PWM'de Full döner. DC seçerseniz voltaja göre dönecektir, halledersiniz.

4 pinli egzoz fanına gerek yok. 3 pinli yeter anakartlar artık fana gidecek elektriği ayarlabildiği için RPM olmayan fanı bile kontrol edebiliyorlar. Bu özellik çoktandır var ama anakartın aşırı eskiyse olmayabilir.

Argus Monitor indir. Yardımcı olur sana. :)
Hocam indirdim onu kontrol etmiyor ya, bakın. Anlamadım neden etmiyor.

20211022_231850.jpg

4 pinli egzoz fanına gerek yok. 3 pinli yeter anakartlar artık fana gidecek elektriği ayarlabildiği için RPM olmayan fanı bile kontrol edebiliyorlar. Bu özellik çoktandır var ama anakartın aşırı eskiyse olmayabilir.
Anakart sadece 4 pinli kabul ediyor, takma yeri o şekilde tasarlanmış. 3 pinli istesemde takamıyorum.

BIOS'ta Hardware monitöring gibi bir yerde olması lazım. Fan kontrolü 4 pinli olduğu için PWM'de Full döner. DC seçerseniz voltaja göre dönecektir, halledersiniz.

Ah bir bulabilsem o kısmı halledeceğim. Amma ve lakin yok. 🤷‍♂️
Sorunu çözdüm arkadaşlar. Nasıl diye soracak olursanız; elimde 3 pinli bir fan vardı, sadece 3 pinli girişlere takılması için yapılmış bir de çıkıntısı vardı, orayı kestim ve anakarta taktım. Şu an sorunsuz ve sessiz bir şekilde çalışıyor. Başka böyle bir durum ile karşılaşan arkadaşlar varsa dediğimi yapabilir. Şu an 1750 RPM de ve gayet sessiz. Mis. 😄

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı