4 Pinli fan girişine 3 pinli fan takmak

M.Arda Solmaz

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Selam. 4 adet PWM 2 adet de PWM olmayan fanım var. Anakartta 4 adet System fan başlığı var 1'i CPU diğerlerinin 2'si dolu 1'i boş boş olan yere çoklayıcı takmam lazım yeni aldığım fanların 2'si PWM değil yani 3 pin başlıklı. Molex de yok. O yüzden çoklayıcıya ihtiyacım oldu. Deepcool Fh-04 Dört Portlu Fan Çoklayıcı Fiyatı bunu buldum. Şimdi sorum, ben buna PWM olmayan 3 pinli fanlarımı taksam çalışır mı?
Selam. 4 adet PWM 2 adet de PWM olmayan fanım var. Anakartta 4 adet System fan başlığı var 1'i CPU diğerlerinin 2'si dolu 1'i boş boş olan yere çoklayıcı takmam lazım yeni aldığım fanların 2'si PWM değil yani 3 pin başlıklı. Molex'de yok. O yüzden çoklayıcıya ihtiyacım oldu. Deepcool Fh-04 Dört Portlu Fan Çoklayıcı Fiyatı bunu buldum. Şimdi sorum, ben buna PWM olmayan 3 pinli fanlarımı taksam çalışır mı?

Peki, Alfais 4303 Fan Çoklayıcı Y Pwm Kablosu 4 Pin Switch 3 Pin 3 Fiyatı bunu alsam 3 pinli olanları kontrol edebilir miyim?

Son düzenleme:
Çalışır. Kendi sitesinde de uyumlu olduğu yazıyor.
1597743492454.png

O yüzden çoklayıcıya ihtiyacım oldu. Deepcool Fh-04 Dört Portlu Fan Çoklayıcı Fiyatı bunu buldum. Şimdi sorum, ben buna PWM olmayan 3 pinli fanlarımı taksam çalışır mı?
Bu alacağınız ürüne, PWM fanlari takarsan sorun yaşamazsınız. DC fanlari takarsaniz son hizda calisir ve ayar yapamazsınız. Sebebi su; PWM fanlara voltaj hep 12V gelir ve devir ısıya göre sensör ile ayarlar. DC fanlar voltaj ile çalışır yani isi düştükçe anakart voltaj düşürür. Yalnız aldığınız ürün gücü PSU'dan alıyor ve 12V sabit geldiği için 3 pin olan fanlari son devirde çalıştırır.

Çalışır. Kendi sitesinde de uyumlu olduğu yazıyor.
Eki Görüntüle 642106

Şimdi bu ürün tamam da kablosu biraz kısa gibi. 3 pinli olanlar kasanın önüne takılacak kablo yetmeyebilir. Bunu uzatacak bir ürün var mı?
Bu alacağınız ürüne, PWM fanlari takarsan sorun yaşamazsınız. DC fanlari takarsaniz son hizda calisir ve ayar yapamazsınız. Sebebi su; PWM fanlara voltaj hep 12V gelir ve devir ısıya göre sensör ile ayarlar. DC fanlar voltaj ile çalışır yani isi düştükçe anakart voltaj düşürür. Yalnız aldığınız ürün gücü PSU'dan alıyor ve 12V sabit geldiği için 3 pin olan fanlari son devirde çalıştırır.

Son devirde çalışsın sıkıntı yok zaten 2 tane var diğerleri ayarlanabilir. Ama bu ürünün nasıl uzatabilirim?

Hocam benim attığım ürünü alabilirsiniz. İhtiyacınızı karşılar.

Hocam zaten fanlar için PWM özelliği yok diye belirtmiş.

Yeni konular

Geri
Yukarı