40 günlük MacBook Air M1 8 GB için 4 TB swap fazla mı?

SamedDX

Decapat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhabalar, biliyorsunuz M1 ilk çıktığı zaman swap olayı gündeme gelmişti, swap dediğimiz şey RAM'de boş alan kalması için işletim sisteminin önemsiz gördüğü işlemleri SSD üzerinde depolaması. DriveDx uygulaması üzerinden swap işlemlerine baktığımda 40 gündür kullandığım MacBook SSD'ye 4.3 TB veri yazmış açıkçası. Bu alta resmini koyacağım kısım diske benim de yazdığım verileri içeriyor mu? Eğer içeriyorsa yılda yaklaşık 36 TB veri yazacağım anlamına gelir ve MacBook'un içindeki SSD'nin 150 TB yazmaya kadar dayandığı söyleniyor ki biz SSD'lerin bu değerin çok üstüne çıktığını biliyoruz ama bu durum ben de endişe yaratıyor endişelenmeli miyim? Yoksa bu değerler 40 günlük bir SSD için normal mi?

Ekran Resmi 2022-02-01 11.57.31.png

22 Kasım 2021'de alınmış M1 iMac 24" 500GB üzerinde 1.6 TB yazılmış.
Yani evet, 4 ay için 4 TB biraz fazla. Ancak kafaya takacak kadar da fazla değil. Kullanıma dayalı olarak bu kadar fark normaldir

drivedx.png

imac date.png

22 Kasım 2021'de alınmış M1 iMac 24" 500GB üzerinde 1.6 TB yazılmış.
Yani evet, 4 ay için 4 TB biraz fazla. Ancak kafaya takacak kadar da fazla değil. Kullanıma dayalı olarak bu kadar fark normaldir

Eki Görüntüle 1292126

Eki Görüntüle 1292125
Acaba kaç gb ram var sisteminde.
Fortnite oyunyordum Rosetta üzerinden büyük ihtimal ondan dolayı bu kadar swap yaptı zaten artık oynamıyorum ve takip edeceğim ve şunu fark ettim o değer benim de kullandığım verileri de kapsıyormuş 10GB bir dosyamı tekrar kopyalayınca arttı.
Bellekte yer varken niye takas kullanıyor anlamıyorum ?

Dosya Ekleri

• Ekran Resmi 2022-02-03 07.45.59.png
    Ekran Resmi 2022-02-03 07.45.59.png
    51,1 KB · Görüntüleme: 97
Son düzenleme:
Cihaz 8 GB.

Bellekte yer var çünkü daha az önemli veriler yer açılması için çoktan swap'a taşındı.
Swap ve bellek sıkıştırma kullanılarak 8 GB fiziksel bellek üzerinde 30-40 GB boyutunda programlar çalıştırılabiliyor. (Tamamının fiziksel belleke çalışması kadar verimli olmayacaktır ancak çalışacaktır.)

Bkz. Python denen RAM süngeri ile yaptığım deneme.
etkinlik monitörü.png

Fiziksel olarak 8 GB olmasına rağmen 40 küsür GB takas ile normal şartlar altında çalışamayacak büyüklükteki uygulamaları çalıştırabiliyorum.

Cihaz 8 GB.

Bellekte yer var çünkü daha az önemli veriler yer açılması için çoktan Swap'a taşındı.
Swap ve bellek sıkıştırma kullanılarak 8 GB fiziksel bellek üzerinde 30-40 GB boyutunda programlar çalıştırılabiliyor. (Tamamının fiziksel belleke çalışması kadar verimli olmayacaktır ancak çalışacaktır.)

Eki Görüntüle 1293553

Fiziksel olarak 8 GB olmasına rağmen 40 küsur GB takas ile normal şartlar altında çalışamayacak büyüklükteki uygulamaları çalıştırabiliyorum.

Evet bunun yanına belleklerin frekansının da yüksek olması çok fayda sağlıyor ama ben öyle çok büyük işler yapmadım Xcode kullandım (Yeni Öğreniyorum Temel Düzeyde), çok basit videolar editledim (4:2:2 falan değil bildigin iPhone 7 ile çekilmiş videolar) ve oyun oynadım (sadece Fortnite) ve bunları yaparken hiç kullanılan takas miktarına ve SSD üzerine yazılan veriye bakmadım. Mantık yürütelim ben maksimum 1 TB veri yazmış olsam bu 3 TB takas demek yani acaba hangi işlem bu kadar takasa neden oldu bugünden sonra takip edeceğim.
İşletim Sistemim en son sürüm. Oyun oynamaya vaktim olmadığı için bıraktım ama zaman zaman clean my Mac uygulamasının beni RAM doldu diye uyardığını ve oyunun çöktüğünü hatırlıyorum büyük ihtimal oyun oynadığım için bu kadar takas olmuştur değil mi? Ve bu bu şekilde giderse MacBook'un içindeki tahminen TLC SSD daha ne kadar dayanır?

Cihaz 8 GB.

Bellekte yer var çünkü daha az önemli veriler yer açılması için çoktan swap'a taşındı.

Eki Görüntüle 1293553

Fiziksel olarak 8 GB olmasına rağmen 40 küsür GB takas ile normal şartlar altında çalışamayacak büyüklükteki uygulamaları çalıştırabiliyorum.
Hocam merhabalar, konuyu çok dağıtmak istemiyorum ama hazır görmüşken sorayım dedim. Python ile hangi alanlarda çalışıyorsunuz, M1'den arm ile uyumundan memnun musunz?

Hocam merhabalar, konuyu çok dağıtmak istemiyorum ama hazır görmüşken sorayım dedim. Python ile hangi alanlarda çalışıyorsunuz, M1'den ARM ile uyumundan memnun musunuz?
Python en az kullandığım dillerden birisi. Kötü bellek yönetimini bildiğim için örnek olarak Python kullandım.

Çoğunlukla Java ve Node.js (Javascript/Typescript) kullanmayı tercih ediyorum. Özel durumlarda Ruby, Python gibi dilleri de kullandığım oluyor. M1'in genel olarak performansından memnunum. Programlama için fazlasıyla yeterli bir güce sahip. Bazı özel programlar hariç ARM olması sorun yaratmıyor.

Geri
Yukarı