400 TL i7 7700K Soğutucu Tavsiyesi

Tuttoqui

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 5600 - Zotac GeForce RTX 3070 AMP! Holoblack - Corsair Vengeance RGB Pro 4x8GB 3200MHz DDR4 - Silverstone PF360 - Asus ROG Thor 850W Platinium
İntel i7 7700K işlemcime 400 liraya kadar bir soğutucu arıyorum. Overclock yapacağım ancak yüksek seviyede değil. 4.8GHz hızları civarı düşünüyorum. Hava veya sıvı soğutma fark etmez. Kaliteli ve performanslı bir ürün arıyorum. Sizce hava soğutma mı yoksa sıvı soğutma mı tercih etmeliyim? Marka, model tavsiyelerinizi bekliyorum. Şimdiden herkese teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Cooler Master Seidon 240V işinizi rahatlıkla görecektir. Hava soğutmalar bu soğutucudan daha iyi soğutumazlar ama daha sessiz çalışırlar.
Bu önerdiğim hazır sıvı soğutmanın fanları max 240 RPM (devirde) çalışmakta ve bu da hayli gürültü demektir. Ancak 240 RPM'de değil de 1000 RPM civarında gayet sessiz işinizi görecektir.

Cooler Master Seidon 240V işinizi rahatlıkla görecektir. Hava soğutmalar bu soğutucudan daha iyi soğutumazlar ama daha sessiz çalışırlar.
Bu önerdiğim hazır sıvı soğutmanın fanları max 240 RPM (devirde) çalışmakta ve bu da hayli gürültü demektir. Ancak 240 RPM'de değil de 1000 RPM civarında gayet sessiz işinizi görecektir.
Cevabınız için teşekkür ederim. Sistemimde şuan Gamepower Iceberg 240 sıvı soğutma mevcut. Sistemi ilk toplarken ucuz olduğu için almıştım ancak iade edeceğim çünkü stock değerlerde bile oyun içinde 80-90 derecelerde geziniyor işlemci. Ani şekilde sıcaklık iniş çıkışları oluyor. Acaba bu normal mi ?

O fiyat aralığında ve o sıvı soğutmadan daha iyi soğutacak bir soğutma yok. (2. el hariç.)

Hayır, o normal bir durum değil. Kesinlikle stok değerlerde o kadar da çok ısınmaması gerek. Thermal macunu düzgün sürdüğünüzden ve soğutucu bloğunu iyice oturttuğunuzdan emin misiniz?

O soğutucudan kasıt, sizdeki Gamepower Iceberg 240'tan bahsediyorum.

O fiyat aralığında ve o sıvı soğutmadan daha iyi soğutacak bir soğutma yok. (2. el hariç.)

Hayır, o normal bir durum değil. Kesinlikle stok değerlerde o kadar da çok ısınmaması gerek. Thermal macunu ve soğutucu bloğunu iyice oturttuğunuzdan emin misiniz?
Termal macun ve soğutucu bloğu sıkı sıkıya işlemciyle bütün halde ondan eminim. 4.8GHZ overclock yapıp stress testine soktuğumda 100 derecelere fırlıyor hemen kapatıyorum testi. Sanırım kullandığım sıvı soğutma işlemciyi yeterince soğutamıyor. İşlemcinin boştaki değerleri 50-55 derece arasında genellikle.

O soğutucu bloğunda jelatin var, siz montaj yapmadan sökmüş müydünüz. Sökülmeyecek bir şey değil ama belirttiğiniz ısılar bu ve gibi soğutucular için çok aşırı. Mutlaka bir yerde bir terslik vardır.
Hem siz ondan biraz daha iyi bir soğutucu almış olsanız bile bu şartlarda en fazla 5-10 derece daha düşürecektir.

Boştaki değerlere bakılırsa oda sıcaklığınız hayli fazla sanırım.

O soğutucu bloğunda jelatin var, siz montaj yapmadan sökmüş müydünüz. Sökülmeyecek bir şey değil ama belirttiğiniz ısılar bu ve gibi soğutucular için çok aşırı. Mutlaka bir yerde bir terslik vardır.
Hem siz ondan biraz daha iyi bir soğutucu almış olsanız bile bu şartlarda en fazla 5-10 derece daha düşürecektir.

Jelatini sökmüştüm. MSİ Core Frozr L ile oyunlarda 4.8GHZ'de 75 derece ortalama alanlar var nasıl alıyorlar hayret ediyorum doğrusu. Soğutucu bloğu'nun kablosunu anakarttaki CPU fan girişine takıyorum doğru değil mi ?

Bu sıcak yaz günlerinde bizim buralar 45 dereceyi görebiliyor. Adana taraflarında ise daha da fazla olması muhtemel.

Aynen de öyle, hatta bazı iller 60 derece sıcaklık bile gördü. Şimdi, böyle aşırı sacak bi bölgeyle ortamla 25 olan bölgede konumlanan sistemlerin sıcaklıklarını karşılaştırmak mümkün mü?
O ortalama 75 derece görenler sizinle aynı konumda mı?

Aynen de öyle, hatta bazı iller 60 derece sıcaklık bile gördü. Şimdi, böyle aşırı sacak bi bölgeyle ortamla 25 olan bölgede konumlanan sistemlerin sıcaklıklarını karşılaştırmak mümkün mü?
O ortalama 75 derece görenler sizinle aynı konumda mı?
Silverstone Tundra TD02-Lite ile Cooler Master Seidon 240V arasında kaldım. Sizce hangisi daha iyidir ?

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı