400 TL mouse tavsiyesi

Bütçe
400

KwakHru

Centipat
Katılım
17 Ekim 2020
Mesajlar
2.219
Çözümler
7
Yer
İngiltere
SteelSeries Rival 3
Lod sorunu var.

Tutuş şeklin nedir?


 
KS
A
Katılım
15 Mayıs 2021
Mesajlar
2
Lod sorunu var.

Tutuş şeklin nedir?


Fingertip veya palm oluyo claw pek tercihim değil ama öyle de tutuğum oluyor
 

LoverMS

Hectopat
Katılım
5 Ağustos 2015
Mesajlar
189
Çözümler
2
Yer
Kerbal
Logitech G402
SteelSeries Rival 110
HyperX PulseFire RAID
Corsair Katar Pro kablosuz

400 TL fiyata cidden Rival 110 ve G402 mi önerdiniz?
Bahsettiğiniz modellerin hangi sensörleri kullandığını biliyor musunuz?
Gloriorus Model O veya Model D

Fiyatı 400 TL olsa yine alınır dediğim fare ise

Sharkoon Light 2 200 profil etkinliğimden 250 TL mouse önerisi konusundaki görüşlerimi bulabilirsin. Hatta direk buraya atayım.
Kendimden alıntı.

Fareye gelecek olursak biraz inceledim. Kullanılan sensör gayet kaliteli PMW3389 , herhangi bir kronik sorunu olduğunu görmedim.

Eşdeğeri olan CoolerMaster MM710 örnek gösterilebilir ki CM markasının e-spor odaklı bir faresidir kendisi.

Marka olarak sharkoon yurtdışı pazarında uygun fiyatlı olmasıyla meşhur popüler bir marka. Dış kasa malzemesi olarak nasıldır bilmiyorum açıkçası hiç kullanmadım. Terletiyor yaftasını hiç sevmem çünkü eğer bir fareyi sadece su ile silerseniz hiçbir fare terletmez. Ancak bir fareye cilt ile ters düşecek bir madde temas ederse(Camsil,kolonya,yüzey temizleyici) bütün fareler aşırı terletme yapacaktır. Bu nedenle bunu bir kalite algısı olarak algılamayın. Ayrıca terlemenin de çok büyük bir kişisel kriter olduğunu unutmayın. Kimisi terler kimisi terlemez bu bir avantaj olarak söylenemez.

Kablosu son zamanlarda popüler olan paracord kablo olarak geçer , özelliği kablolu farelerde kablo çekiştirmesinin olmaması için olabildiğince esnek hafif kablo yapısıdır çok büyük kullanım kolaylığı sağlar.

Kullanılan switchler m1 ve m2 tuşları için Omron D2FC-F-7N modeli. Logitech bütün ürünlerinde bu switchleri kullanıyor. Hissiyatı çok iyidir ancak çok uzun ömürlü olduğu söylenemez kimi kullanıcı 1 yıl sonunda çift tıklama sorunu yaşarken kimisi ömür boyu sorun yaşamaz. Değiştirilmesi zor değildir.

Side button dediğimiz yandaki switchler ise Huano BlackShell WhiteDot olarak geçiyor. Gayet kaliteli ve uzun ömürlü switchler. Huano markalı switchler genellikle BenQ Zowie markası
tarafından kullanılıyor.

PCB'yi incelediğim zaman gayet kaliteli gözüktüğünü söyleyebilirim. Kullanılan soketler ve switchler kaliteli. İleride yaşanabilecek bir soruna karşın tamiri kolay olması düşünülen bir tasarımı var.

Kullanım amacı genellikle FPS tarzı oyunlar için denilebilir çünkü hafiflik odaklı bir fare olduğu çok belli. Dış kasası BenQ Zowie EC serisi ile birebir aynı.

Altındaki PTFE genellikle yüksek fiyatlı farelerde kullanılan sert teflon malzeme pazarda bulunan en iyi skatezlerdir. Yedeklerinin çıkması da oldukça büyük bir avantaj.

Sharkoon markasına bakacak olursak satış sonrası desteği ne durumda bilmiyorum. Ancak fiyatını göz önünde bulundurursak hiç olmasa bile gayet makul.

Dezavantaj olarak ise encoder iyi değil gibi geldi. (Fare tekerleğinin dönme hareketini algılayan parça) F-Switch markasına ait bir encoder kullanılıyor. Hiç duymadığım bir marka. İlerde çift kaydırma gibi sorunlar yaşatabilir ama yaşatmayabilir de.

Hepsini toplayıp sonuca gelecek olursak bütçeni biraz artırıp bu fareyi almanı tavsiye ederim.
290 TL fiyatıyla alınabilecek güzel bir fare.


Alternatiflere bakacak olursak Msı,Asus gibi markaların çevre birimlerini çok düzgün bulmuyorum. Genellikle diğer pazarlarda ün salmış olan markalarını bu yönde de kullanmak istiyorlar ancak maalesef bu konuda başarılı olduklarını düşünmüyorum.(Bu ürünler zaten çoğunlukla, üretelim en kötü laptopun yanında hediye veririz mantığıyla çıkmış ürünler)

Bu nedenle bu fiyatta Sharkoon Light200 modelini rakipsiz olarak nitelendirebilirim.
 
Son düzenleme:

KwakHru

Centipat
Katılım
17 Ekim 2020
Mesajlar
2.219
Çözümler
7
Yer
İngiltere
Fingertip veya palm oluyor claw pek tercihim değil ama öyle de tutuğum oluyor.

Fingertip için bunları öneririm ama palm tutamazsınız.


Eliniz büyük olduğu için hem palm hem fingertip tutabilirsin attıklarımı.


 
Yukarı