4000-5000 TL 165Hz monitör tavsiyesi

Bütçe
4000-4500

ugurucan57

Hectopat
Yer
Türkiye
Daha fazla  
Monitör
herhangi
Merhaba, akşamdan beri monitör bakıyorum az çok fikir sahibi oldum ancak bir türlü işin içinden çıkamadım. 3060 Ti sistem topluyorum, monitör olarak 27 inç 165Hz 1080P'ya da 2K düşünüyorum. Forum ikiye ayrılmış bir taraf 1080p pixel sayarsın diyor öbür taraf yoo ben kullanıyorum saymıyorum diyor. Misal rekabetçi oynuyorsan TN panel olandan al diyen var hikayeli oyun veya film izliyorsan IPS diyen var, karanlıkta kullanıyorsan VA panel diyen var. Ve bunların hepsini aynı anda yapan ben varım :) son olarak rekabetçi oyun için 24 şart mıdır 27 inç olsa sıkıntı olur mu? Önerilerinizi bekliyorum. Bütçe 4000-4500. 5000'e kadar da çıkabilir duruma göre.

Bu fiyata alınacak en iyi monitör budur hocam. Rekabetçi oyunda oynasanız film de izleseniz TN panel almak saçmalıktır. IPS panel de renkler daha canlı olduğu için FPS oyunlarında fazla hareketde gözü yorabilir fakat bu çok uzun süre kullanımda olur, 3-4 saat de olmaz. Rekabetçi oyun için 24" şart değildir. Kaliteli 27" kalitesiz 24"den iyidir. Piksel sayma meselesi ekrana bakış mesafenize ve aldığınız markanın ekran kalitesine bağlıdır. 3060 Ti için kesinlikle 2K daha iyi ve ileriye dönük olur. 144 ve 165 Hz arasında fark edilmeyecek kadar az fark olduğundan 144 de tercih edilebilir. Bu bütçe de attığım monitörden daha iyisi zor bulunur. ASUS TUF monitörler tercih etmeyin IPS olmasına rağmen renkler soluk ve cansızdır. MSI'ın fiyatları da diğer markalara daha pahalıdır. LG, Gigabyte, BenQ gibi markalar tercih edilebilir. Şu an bu bütçe için en iyi monitör LG 27GN800-B'dir hocam.

Son düzenleme:
Bu fiyata alınacak en iyi monitör budur hocam.

144 ile 165 arasında çok bir fark var mı?
Ararken bu attığınız monitöre de denk gelmiştim, sistem altından kalkar düşüncesiyle 165 arıyordum.
Rekabetçi oyunlar oynuyorum ama öyle aman aman bir fark yoksa 144 de alabilirim.

MSI 27" Optix G273qf​

Bu monitör 165Hz olmakla beraber 1ms tepkime süresine sahip, ama bu 1ms diğer çoğu markanın kullandığı 1ms MPRT değil 1ms GtG'dir bu da size rekabetçi oyunlarda üstünlük sağlar. Bunların yanında bir de 2K olan bu monitör parasını kesinlikle hak ediyor.

27 inç 165Hz 1080P'ya da 2K düşünüyorum. Forum ikiye ayrılmış;

1-) Bir taraf 1080p pixel sayarsın diyor.
2-) Misal rekabetçi oynuyorsan TN panel olandan al diyen var.
3-) Hikayeli oyun veya film izliyorsan IPS diyen var.
4-) Karanlıkta kullanıyorsan VA panel diyen var.
5-) Son olarak rekabetçi oyun için 24 şart mıdır? 27 inç olsa sıkıntı olur mu?
1-) Abartılı ve genelleyici bir iddia. Xantares gibi içine girecek kadar yakından bakarsan kesin sayarsın. 24" ekrandan 27" 1080p ekrana geçmiş birisi olarak bu konuda şikayetim olmadı. Tahminen 70 cm veya daha uzaktan bakıyorum.

2-) Bu da genelleyici ve yanlış yönlendirici bir yorum. Üst düzey oyuncular haricinde TN panel çok da avantajlı değil. 0.5 veya 1ms GtG süresi ile 4-5 ms GtG süresi oyuncuların büyük bir kısmı için çok fark yaratmıyor. Benim monitörüm 5 ms tipik tepki süresine sahip. CS:GO'yu LEM grubunda oynarım. Bu ve bu seviyeden aşağıda milyonlarca oyuncu var. Eğer Face-it kasıyorsan, ben proyum diyorsan bir şey diyemem. Zaten IPS panellerde falan tepki süresi iyice düştü. Bir de fast IPS diye bir şey çıkardılar.

3-) Doğru demişler. Birinci sırada IPS gelir. Renk kapsamı olarak VA ile fark yok diyenler oldu ama bazı modelleri VA olanların yetişemediği güzellikte renk sunuyor. Görüş açısı da geniş. En azından bu kullanım şeklinde TN olanlara göre çok üstün. Ben IPS panelde film izlemek ve oyun oynamaktan keyif alıyorum.

4-) Doğru olabilir. TN vs. VA vs. IPS olarak en yüksek kontrast oranı VA panellerde olduğu için düşük karanlıkta ve karanlık sahnelerde daha iyi olabilir. Emin değilim. Ancak VA ve IPS panellerin kaliteleri çok değişken oluyor. Tam aksi şekilde VA panelin ışık sızdırdığı ama IPS panelin daha iyi karanlık görüntü sunduğu karşılaştırmalar da mevcut. İyi araştırmak lazım. İyi bir VA için iddia doğru çıkabilir.

5-) Yukarıda söyledim. Hem 24 hem 27 inç kullandım. Rekabetçi oyun oynadım. Tamamen monitöre olan mesafe ile alakalı. Büyük ekrana yakın bakan hem piksel sayar(aynı çözünürlük için kıyaslama) hem de görüş açısı daralır. Ekranın kenarları takip etmekte de zorlanırsın. Ancak yeterince uzaktan bakıyorsan zararı yoktur.

Son düzenleme:
@Yunuss0 hocam.
@B1rKullanıcı arkadaşımızın attığı monitör için ne söyleyebilirsiniz? Bu iki monitör arasında seçim yapacak olursak?
Çok fazla anlamadığım için bana ikisi de iyi geliyor.
Aradaki 300 liralık farka değer mi?

Hocam 2 monitörde de özellikler aynı. Bundan sonrası size kalmış. Hangisinin görüntüsü hoşunuza gittiyse onu alabilirsiniz.

@Yunuss0 hocam.
@B1rKullanıcı arkadaşımızın attığı monitör için ne söyleyebilirsiniz? Bu iki monitör arasında seçim yapacak olursak?
Çok fazla anlamadığım için bana ikisi de iyi geliyor.
Aradaki 300 liralık farka değer mi?

Ben bu konuda bir ekleme yapmak istiyorum @Yunuss0 Bey ile benim önermiş olduğum monitörlerin özellikleri gerçekten de neredeyse aynı. Burada karar tamamen sizin kullanımınıza bağlı. Eğer grafik tasarım veya yüksek renk oranı gerektiren bir iş yapıyorsanız ya da oyunlarda daha gerçekçi ve dolgun renkler görmek istiyorsanız @Yunuss0 Bey'in monitörü size göre ama eğer rekabetçi oyunlara (örnek. Valorant, CS) merak salıyorsanız ve daha hızlı tepkimeler almak istiyorsanız Rapid IPS (Fast IPS) özelliği ile benim önermiş olduğum monitörü tercih edebilirsiniz.

1-) Abartılı ve genelleyici bir iddia. Xantares gibi içine girecek kadar yakından bakarsan kesin sayarsın. 24" ekrandan 27" 1080p ekrana geçmiş birisi olarak bu konuda şikayetim olmadı. Tahminen 70 cm veya daha uzaktan bakıyorum.

2-) Bu da genelleyici ve yanlış yönlendirici bir yorum. Üst düzey oyuncular haricinde TN panel çok da avantajlı değil. 0.5 veya 1ms GtG süresi ile 4-5 ms GtG süresi oyuncuların büyük bir kısmı için çok fark yaratmıyor. Benim monitörüm 5 ms tipik tepki süresine sahip. CS:GO'yu LEM grubunda oynarım. Bu ve seviyeden aşağıda milyonlarca oyuncu var. Eğer Face-it kasıyorsan, ben proyum diyorsan bir şey diyemem. Zaten IPS panellerde falan tepki süresi iyice düştü. Bir de fast IPS diye bir şey çıkardılar.

3-) Doğru demişler. Birinci sırada IPS gelir. Renk kapsamı olarak VA ile fark yok diyenler oldu ama bazı modelleri VA olanların yetişemediği güzellikte renk sunuyor. Görüş açısı da geniş. En azından bu kullanım şeklinde TN olanlara göre çok üstün. Ben IPS panelde film izlemek ve oyun oynamaktan keyif alıyorum.

4-) Doğru olabilir. TN vs. VA vs. IPS olarak en yüksek kontrast oranı VA panellerde olduğu için düşük karanlıkta ve karanlık sahnelerde daha iyi olabilir. Emin değilim. Ancak VA ve IPS panellerin kaliteleri çok değişken oluyor. Tam aksi şekilde VA panelin ışık sızdırdığı ama IPS panelin daha iyi karanlık görüntü sunduğu karşılaştırmalar da mevcut. İyi araştırmak lazım. İyi bir VA için iddia doğru çıkar.

5-) Yukarıda söyledim. Hem 24 hem 27 inç kullandım. Rekabetçi oyun oynadım. Tamamen monitöre olan mesafe ile alakalı. Büyük ekrana yakın bakan hem piksel sayar(aynı çözünürlük için kıyaslama) hem de görüş açısı daralır. Ekranın kenarları takip etmekte de zorlanırsın. Ancak yeterince uzaktan bakıyorsan zararı yoktur.

27 inç alırsam şuan ki monitörüm 18.5 inç falan olduğundan muhtemelen biraz uzaklaştırmam gerekecek. uzaklaştırınca 1080'de belki pixelleri saymam ama 2k olması dizi film izlerken de görüntüyü bir üst seviyeye çıkartabilir sanırım. izlediğim oyun testlerine de güvenerek 2k monitör bir sorun çıkartmaz diye umuyorum. tek fark bir tık daha tuzlu olması.
rekabetçide de profesyonel oynamıyorum zaten maksat bu zamana kadar laptoptan çektiğim zulümden kurtulduğum için daha iyi bir deneyim yaşamak istemem.

@Yunuss0 , @kaiser soze
Çok teşekkürler verdiğiniz değerli bilgi ve önerileriniz için.

@B1rKullanıcı
hocam daha çok valorant odaklı olmak üzere oyun yayınları düşündüğüm için sizin önerdiğiniz monitör bana daha çok uyuyor gibi o yüzden kararım o yönde olacak gibi.
çok teşekkürler zaman ayırdığınız için.

Geri
Yukarı