4000+MHz RAM'li sistemler neden yok?

A.Aoi

Decapat
Daha fazla  
Bir suredir hazir kasalara bakiyorum ve genelde 3000 - 3200 MHz'lik RAM'lerin kullanildiginu gordum. En iyi ekran karti ve islemcilerin kullanildigi sistemlerde bile gordugum Max RAM hizi 3600 MHz. Bir sisteme 32, 64 GB RAM koyuyorsun ama hizlari 3200 VEYA 3600. biraz saçma geliyor. Bu konuda bilmedigim bir şey mi var diye sizlere sormak istedim.

Son düzenleyen: Moderatör:
4800MHz CL 40 RAM mi daha iyi yoksa 4800MHz CL 18 RAM mi daha iyi? CL yüksek olan bilin bakalım kim?

Açıkçası şu an için DDR4 DDR5 ile aşağı yukarı eşit seviyede DDR5 kullanmaya gerek yok. Aslında DDR5'e AM5 gelene kadar geçmek bence hata olur.

Son düzenleme:
Yüksek performanslı bellekler ucuz değil hazır sistemlerde maliyeti çok yükseltiyor ve bu da potansiyel müşteri kaybı demek. Genel performansa öyle astronomik katkıları da olmuyor. Üstelik çok yüksek frekanslı bellekler 4500MHz gibi sistem kararsızlıklarına sebep olabiliyor çünkü o kadar yüksek frekansı işlemciler desteklemiyor. Yüksek frekans RAM biraz fanteziye kaçıyor. Hazır sistemi alırsın gelen RAM'leri satar keyfinin istediğini alır takarsın.

Şimdi Ryzen 7 ve 9 5000 işlemcilere baktım en fazla 3200MHz destekliyor, sanırım sadece overclock ile daha yüksek bellek frekansı elde edildiği için hazır sistemlerde buna bir seçenek gözüyle bakılmıyor.

Hocam bu frekans desteği konusu biraz şaibeli bir konu. 5800X İle 4000MHz RAM kullanıyorum çalıştırıyor performans ve gecikme değerleri de gayet güzel ama bildiğim kadarıyla frekans 4000 üzerine çıktığı zaman çeşitli sıkıntılar başlıyor.

Bakıyorum DDR4 CL16 3600MHz.
Bakıyorum DDR5 CL50 5500MHz.
Hadi hız fazla ama CL aşırı fazla.

Aslında aynı hız değerlerinde bile CL değer farkları var. Hadi çok kaliteli RAM deme DDR4'e CL 24 de. DDR5 yine de CL 40 oluyor en iyisi. Tek artısı kanal sayısı fazla. Ki oda gördük Intel için pek bir şey ifade etmiyor. Ama AMD bence bunu kendi lehine çevirir. Zaten önbelleği 3 katına çıkardı ayrı sadece olan işlemcisinin önbelleğini arttırarak Ryzen 7 işlemcisini i9 12900K işlemcisine fırlattı resmen.

Geri
Yukarı