4090 ekran kartlı Mini kasa toplamak

Bütçe
4500$(kanada doları)
Torontodayım hocam. Ama 1 saat mesafedeki toplu taşımayla gidebileceğim bir yere de uygunum illa Toronto’da olması gerekmiyor yeter ki öyle bir yer bulabileyim.
Ben iBuyPower’dan almıştım, şimdi kontrol ettim Kanada’ya da satış yapıyorlarmış.
Bunun dışında, Maingear ve NZXT alt markası BLD var bildiğim. BLD’yi çok duyuyorum customization konusunda iyiler diye. Custom pc builder in Ontario diye de arayabilirsiniz internette. Ben öğrenebilirsem Toronto’da bu işi iyi yapan, tekrar yazarım size.

Tamamdır şimdi bakıyorum ben. Sizin aldığınız fiyat sanki fazla gibi geldi bana, daha sonradan keşke şöyle yapsaydık ya bunlardan pahalıya aldık dediniz mi acaba?

Hocam zaten küçük sistem istiyorum. Senden ricam bana hazırladığın sitedeki mantığı anlatır mısın? Çünkü daha önce hiç küçük sistem toplamadım yanlış bir şey yapmak istemiyorum şimdi senin attığın sistemde mesela RAM'i 64 GB yapabilir miyim? Ben aklımdaki sistemi yazsam sen ona göre tekrardan hazırlansan olur mu hocam?
4090 (sığacak model)
İ9 13xxx (son modeli)
2 TB M.2 SSD.
64 GB DDR5 RAM.
Sıvı soğutmayı ve kasayı sen seç lütfen hocam.

Şimdi bu PC part picker Türkiye'deki Akakçe, cimri gibi en ucuz bilgisayar parçaları satan yerleri gösteriyor Amazon Newegg gibi siteleri. Üstelik seçtiğiniz işlemciyle uyumlu bir anakart seçebiliyorsunuz ve uyumsuz parçalar almanın önüne geçiyor. İş için kullanacaksanız AMD işlemci daha mantıklı olur. Amaç sadece oyun ve gündelik kullanım ise 64 GB RAM yapmanıza gerek yok ve 13. nesil Intel işlemci önermiyorum çünkü ölü soket olduğundan dolayı bir üst nesile yükseltirken anakart değiştirmeniz gerekir. Attığım linkteki kasa ve sıvı soğutma güzel kaliteli modeller. Kasanın her tarafı delik, hava akışı efsane fakat yan taraf cam olmadığından görsel şölenin tadına varamıyorsunuz.

64 GB mimari çalışmalarım için gerekli hocam. Benim bildiğim Ryzen işlemciler artık yeni nesillerde anakartın değişmesini istiyor yani intelden farkı kalmadı diye biliyorum yanlış mı hatırlıyorum acaba ?

Tamamdır şimdi bakıyorum ben. Sizin aldığınız fiyat sanki fazla gibi geldi bana, daha sonradan keşke şöyle yapsaydık ya bunlardan pahalıya aldık dediniz mi acaba?
Biz bu üreticilerden değil de kendimiz parçaları aldık. Acele iş için aldığımızdan özellikle ekran kartı pahalıya geldi bizim. Aceleniz yoksa ucuza halledersiniz.

64 GB mimari çalışmalarım için gerekli hocam. Benim bildiğim Ryzen işlemciler artık yeni nesillerde anakartın değişmesini istiyor yani Intel'den farkı kalmadı diye biliyorum yanlış mı hatırlıyorum acaba?

Hocam yeni nesilde anakart degismesi gerekiyor ama AM4'ten AM5'e yani 7000 serisine geçerken. Mesela benim attığım Ryzen 7000 serisi işlemciler Ryzen serisinin ilk soketi gibi en az 5 yıl boyunca aynı soketi kullanacak ancak Intel 2 nesilde bir soket değiştiriyor.

Son olarak düzenlemeler ile böyle bir sistem hazırladım.

Son düzenleme:
Hocam bir arkadaşıma danıştım bu son attığınız sistemi birkaç soru sordu ben cevaplayamadım,

İşlemcin maksimum 5200 MHz ram desteği veriyor 6000 MHz alman hem fiyat açısından hem de stabilize açısından sorun çıkartıyor ilerde.
Anakart olarak baktığın model 4090 ve o işlemciye normalde oyun oynasan çok sorun yaratmaz fakat sen render alacaksın ve o anakart fazla yük altına girdiğinde sistem direkt gidiyor. Tavsiyem X-670 Aorus gibi (sonunda harf olmayacak bir model) tercih etmen daha doğru olabilir. Fiyatı 2-3 katı olacak fakat anakarttan ilerde başın ağrımasın.
Ram için value ram almanı öneririm dedi. Şu modeli önerdi;

Crucial 64GB (2x32GB) DDR5 5200MHz CL42 1.10V PC Ram​

Yorumun nedir hocam bunlar hakkında ?
[/URL]
Son olarak düzenlemeler ile böyle bir sistem hazırladım.
AMD websitesinde yazan şu değerleri gönderdi Ram uyumluluğu için;
Connectivity
PCI Express® Version
PCIe® 5.0
System Memory Type
DDR5
Memory Channels
2
Max Memory Speed
2x1R
DDR5-5200
2x2R
DDR5-5200
4x1R
DDR5-3600
4x2R
DDR5-3600

Hocam bir arkadaşıma danıştım bu son attığınız sistemi birkaç soru sordu ben cevaplayamadım,

İşlemcin maksimum 5200 MHz RAM desteği veriyor 6000 MHz alman hem fiyat açısından hem de stabilize açısından sorun çıkartıyor ileride.
Anakart olarak baktığın model 4090 ve o işlemciye normalde oyun oynasan çok sorun yaratmaz fakat sen render alacaksın ve o anakart fazla yük altına girdiğinde sistem direkt gidiyor. Tavsiyem X-670 Aorus gibi (sonunda harf olmayacak bir model) tercih etmen daha doğru olabilir. Fiyatı 2-3 katı olacak fakat anakarttan ileride başın ağrımasın.
RAM için Value RAM almanı öneririm dedi. Şu modeli önerdi;

Crucial 64 GB (2x32 GB) DDR5 5200MHz CL42 1.10v PC RAM​

Yorumun nedir hocam bunlar hakkında?

AMD web sitesinde yazan şu değerleri gönderdi RAM uyumluluğu için;
Connectivity.
PCI express® version.
Pcıe® 5.0
System Memory type.
DDR5.
Memory channels.
2
Max Memory Speed.
2x1r.
DDR5-5200
2x2r.
DDR5-5200
4x1r.
DDR5-3600
4x2r.
DDR5-3600

Ryzen 5 7600'ü bile 5600-6000 MHz ile kullanıyorlar 7950X neden desteklemesin sitesinde öyle yazıyor ama destekler. B serisi anakarta 4090 kullanılır öyle bir sıkıntı çıkarmaz. Müsaitse belki @messinicocugu yardımcı olabilir.

Hocam yaklaşık 2 saattir şu sistemi dizdim. İnceler misin? (Monitör dahil olduğu için fiyat uçtu:/ )

C7843F9B-DF47-492F-8B3E-0BF30875FF99.png
EE453B5B-987B-49E0-97EE-D35140EB5D00.png
59669A54-328E-49D3-8AF2-81C6DB2691B6.png
28CAE7DE-7173-4B3C-9349-B1198183FA21.png
5A7457DE-D959-4E1C-832C-EF1BF5268C2E.png

https://ca.pcpartpicker.com/list/6hPkhk

Dosya Ekleri

• Sistem özellikleri PCPartPicker.pdf
    1 MB · Görüntüleme: 34
Son düzenleme:
Beyaz sistem alınacaksa şöyle bir şey daha iyi olur.
Alt taraf için 2 fan ekledim soğutma performansını arttırır
Bu arada 2K da darboğaz yapabilir. 5200 MHz CL40 RAM de çok fazla performans düşüşü yaratır.

Guvenemediyseniz 7950X, 6000 MHz RAM destekler mi diye konu acabilirsiniz.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı