4300 TL sistem önerisi

Bütçe
4300 TL

xcxworld

Kilopat
Daha fazla  
Selam herkese laptopumu satıp 4300 TL'ye yakın bir sistem toplamayı düşünüyorum. Sistemi AMD ile yapmayı düşündüm ancak Hackintosh (macOS) kullandığım için AMD sistemler sorun yaratacak gibi duruyor bazı uygulamalarda (Adobe uygulamaları örnek olarak) ve daha çok uğraştırıyor yapabilecek olsam da daha stabil bir sistem daha iyi olur. Ayrıca ekran kartını sonra almayı düşünüyorum bütçemi geniş tutmak için ve önceliğim oyun odaklı olmadığı için ancak oyun oynayacağım bu sistemde. İlk olarak i7 4790 - 16 GB DDR3 1600 MHz RAM ve ASUS Z97 Pro gamer ile bir sistem düşünmüştüm 2. el olarak yaklaşık 3100 TL oluyordu böyle bu sistemin kötü olduğunu düşünmüyorum ancak yine de çok eski kalıyor 4. nesil sistemler ondan dolayı daha yeni nesil bir sistem arayışına girdim. 1151 anakartların sıfır halde ucuz olduğunu görünce sıfır olarak da almayı düşünmeye başladım ancak 2. el olarak almak sorun olmaz bana. RAM olarak da 8 GB yeterli olacaktır sonra yükseltebilirim ancak 16 GB ucuza bulabilirsem harika olur.

Kısacası:
- Intel bir işlemci gerekiyor 1151 olacak şekilde dahili ekran kartı gerekiyor ama işlemci için ondan dolayı i3-9100F gibi işlemciler olmaz.
- 8 GB RAM şu anlık yeterli ileriki zamanlarda 16 GB yükseltebilirim ancak ucuza 16 GB bulursam çok daha iyi olur.
- Anakart sıfır olursa daha iyi olur anakartlar sıfır halde daha güvenli olacağını düşünüyorum ama fark etmez bana.
- PSU olarak ikinci el FSP 750W 80+ Gold Hydro G almayı düşünüyorum 600 TL'ye ancak ikinci el PSU güvenilir mi bilemiyorum.
- SSD olarak minimum 250 GB gerekiyor Dual boot yapıyorum çünkü Windows ile.
- Ekran kartı RX 560-570 serisini gelecekte almayı düşünüyorum onu besleyecek bir işlemci olmalı.
- Kendime ait kasam var ondan kasaya ihtiyaç duymuyorum ama her türlü yeni kasa almaya razıyım bütçeyi biraz arttırıyorsa.

Ben olsam 2.el 2200G ile başlar ileride ekran kartı alıp işlemciyi satar R5 2600 alırdım.

AMD mantıklı geliyor almak için ama üstte belirttiğim gibi yapacağım şeylerden dolayı Intel almam gerekiyor. macOS ile rahat kullanabilsem Ryzen serisini tabii onlardan alırdım ancak Ryzen APU harici ekran kartı olmadan hiç kullanılamıyor ne yazık ki.

Sizce şöyle bir sistem nasıl olur gelecekte yükseltme imkanımda olur. İşlemcinin şu an laptopumda olan i5 8265U'dan daha iyi bir işlemci olduğunu gördüm ondan bir kayıp yaşacağımı sanmıyorum ancak RX 560-570 gibi kartlarla aşırı darboğaz yer miyim bilemiyorum. Bu sistemle bütçemide aşmıyorum isteklerimide karşılamış oluyorum.

RAM
Anakart
İşlemci: i3 8100.

Ayrıca ASUS'un bu bütçede olan bir anakartını gördüm ancak okuduklarıma göre düşük bütçede Gigabyte daha iyi oluyormuş.

Anakart

Sizce şöyle bir sistem nasıl olur gelecekte yükseltme imkanımda olur. İşlemcinin şu an laptopumda olan i5 8265U'dan daha iyi bir işlemci olduğunu gördüm ondan bir kayıp yaşacağımı sanmıyorum ancak RX 560-570 gibi kartlarla aşırı darboğaz yer miyim bilemiyorum. Bu sistemle bütçemide aşmıyorum isteklerimide karşılamış oluyorum.

RAM
Anakart
İşlemci: i3 8100.

Ayrıca ASUS'un bu bütçede olan bir anakartını gördüm ancak okuduklarıma göre düşük bütçede Gigabyte daha iyi oluyormuş.

Anakart

İkinci el 10400 çok daha iyi olur.

Geri
Yukarı