Marvel's Guardians of the Galaxy Türkçe Yama %100 - Anonymous Çeviri

Daha fazla  
uhdpaper.com-download-hd-wallpaper-1920x1080-528.1_a.jpg

Sen Star-Lord'sun.
Galaksinin ve Koruyucuların kaderi senin ellerinde. Evrene kim olduğunu gösterme zamanı geldi. Sen bunu halledersin. Muhtemelen.

Yama konusuna buradan erişebilirsiniz. Üyelik sistemimize dahildir!

Yama ile ilgili görseller ilerleyen günlerde konuya eklenecektir.

Yaptığınız iş gerçekten çok başarılı bir kaç ücretsiz yamanızı da kullandım fakat paralı yama satmanız bana hiç normal gelmiyor :D

Yamanın ücretli olması mı?

Bedava yapılmasına ben de karşıyım. Elbette bir bedeli olmalıdır. Fakat bu senelerdir, ta ki anonymous abonelik sistemi çıkarana kadar bağış sistemi ile yapılırdı. Fakat çevirileri bir bedel karşılığında her oyuncuya satmak veya kiralamak benim açımdan ve dünyanın büyük çoğunluğu açısından etik değildir. Türk halkı olarak oyunlardaki dil desteğinin olmamasını, o oyunu almayarak gösterebiliriz. Çünkü bu maliyetlerle alakası olmayan bir durumdur. Bağımsız geliştiriciler bile 10'larca dili kısıtlı bütçeleri ile oyuna entegre edebiliyorlar. Şu an özellikle EA, Rockstar vb. şirketlerin bu konuda adım atmamasının en büyük nedeni, böyle de satabiliyoruz mantığıdır. Aynısını Fransa, Almanya, Rusya'da veya Çin'de yapamazlar. İkinci neden ise biraz faşist zihniyete sahip olmaları sebebi ile yapılmıyor. Yoksa türklerin en çok satın aldığı oyunlara dil desteği gelmemesini, satışı az açıklaması ile açıklamak mümkün değil.

Tabii eskiden böyle şeyler ücretsiz olduğu için, insanların birçoğu bilinçsizdi. Gönüllü, keyfiyetten yapılır, yayınlanırdı. Oyun modları da aynı şekilde. Ne zaman Nexus ücretlendirme sistemine geçti, ondan sonra dünyaya yayılmaya başladı. Yani bir mod yapımcısı veya çeviri işiyle uğraşanlar, isterse ücretli olarak satabilir. Sonuçta uğraş, emek var. Buna para verip, vermemek sizin bileceğiniz iş. Fakat ben yaklaşık 8-9 yıldır oyunları modsuz, yamasız oynuyorum. Bir de ekstra bunlara para veremem. Yine de desteklemediğim anlamına gelmez. Dediğim gibi yapımcıya kalmış bir şey. Herkes emeğinin karşılığını almak ister.

Tabii eskiden böyle şeyler ücretsiz olduğu için, insanların birçoğu bilinçsizdi. Gönüllü, keyfiyetten yapılır, yayınlanırdı. Oyun modları da aynı şekilde. Ne zaman Nexus ücretlendirme sistemine geçti, ondan sonra dünyaya yayılmaya başladı. Yani bir mod yapımcısı veya çeviri işiyle uğraşanlar, isterse ücretli olarak satabilir. Sonuçta uğraş, emek var. Buna para verip, vermemek sizin bileceğiniz iş. Fakat ben yaklaşık 8-9 yıldır oyunları modsuz, yamasız oynuyorum. Bir de ekstra bunlara para veremem. Yine de desteklemediğim anlamına gelmez. Dediğim gibi yapımcıya kalmış bir şey. Herkes emeğinin karşılığını almak ister.
Bedava olmasın tabi ki. Fakat eskiden bu işler için sağlam bağış toplanırdı. Yani içeriği üretmeyip modun'dan para kazanmayı etik bulmuyorum ben. Yoksa haklısın tabi

Bedava olmasın tabi ki. Fakat eskiden bu işler için sağlam bağış toplanırdı. Yani içeriği üretmeyip modun'dan para kazanmayı etik bulmuyorum ben. Yoksa haklısın tabi
Bu tarz tartışmalara genelde cevap vermiyoruz ancak ufak bir düzeltme yapalım. Gönüllü çeviri işlerinden hiçbir zaman "sağlam bahşiş" toplanamadı. Oyun Çeviri, Apex vb. grupların da dağılmasının sebebi budur. Yüz binlerce kelimeye sahip oyunların çevirisne gelen bağışlar 30-40 lirayı geçmeyince pek çok kişi bıraktı. Zamanında biz de Civilization VI yamamızı ücretsiz sunup, bağış linkleri paylaşmıştık. Ağır ve kapsamlı bir strateji oyununun çevirisine gelen toplam bağış 20 TL'ydi :)

Yeni konular

Geri
Yukarı