4500 TL 2K veya 4K Monitör Önerisi

Zaten bunu kullanıyorum.
Bu monitör nasıldır?
Yakın bir sürede almayı düşünüyorum.

Bende MSI MAG271CQR var. Siyah ayarı hiç iyi değil. 0 ile 20 arasında 9 çok karartıyor 10 ise fazla açıyor yani bu ikisinin arasını yapamamışlar. Gammayı kısarak vs düzeltmeye çalışıyorsunuz biraz. Bunun dışında color banding mevcut ve görünce insan rahatsız oluyor. Işık sızması idare eder o kadar sıkıntı yaşamadım. Freesync 2 ayrı ekran kartında da pırpır yapıyor. Bu yüzden kullanılamıyor.

Sizin attığınıza buradan bakıyorum bence benzer sorunları olması muhtemel görünüyor. O fiyatlarda daha iyi monitörler bulabileceğinizi düşünüyorum. 10 bit almaya çalışın derim.

Kıyaslaması şurada. Gördüğüm en büyük fark ışık sızması çok daha iyi MPG monitörde.

Son düzenleme:
Hala karar veremedim sizce ne alayım?

Bu kararı sizden daha iyi kimse veremez. Seçenekler ortada. Kullanım tercihinize ve keyfinize kalmış bir duruma bizim yanıt vermemiz zor. Daha çok hangi amaçlı kullanacağınızı da yazmamışsınız. İlk planda ana amacınız nedir? sonraki olmasını istediğiniz durumlara göre seçiminizi yapmalısınız. Beklentiniz veya olmasını istemediğiniz durumlar nedir?

Bu kararı sizden daha iyi kimse veremez. Seçenekler ortada. Kullanım tercihinize ve keyfinize kalmış bir duruma bizim yanıt vermemiz zor. Daha çok hangi amaçlı kullanacağınızı da yazmamışsınız. İlk planda ana amacınız nedir? sonraki olmasını istediğiniz durumlara göre seçiminizi yapmalısınız. Beklentiniz veya olmasını istemediğiniz durumlar nedir?
Ana amacım oyun oynamak.

Ana amacım oyun oynamak.

Ne tarz oyunları oynamak? Sisteminiz nedir? Rekabetçi oyunlarda en iyi performansı mı arıyorsunuz? Yoksa görüntüsü iyi olan daha çok single hikayeli oyunları mı oynuyorsunuz? PC mi konsol mu o bile belli değil. Aynı zamanda film dizi vs de izlemek için de kullanacak mısınız?

Neden bu özelliklerde karar kıldınız? Hangi boyutta olması gerekiyor sizin için? Neden 4K mesela. Masanızın boyutu bile bu konuda önem arz ediyor. Derinliği kısa bir masada 27 INCH 2K bile olsa kullanıyorsunuz. Ki bunu kendim yaşadım biliyorum.

Aradığım özellikler:
Çözünürlük: 2K veya 4K
Tazeleme Hızı: 144Hz veya 240Hz
Tepki Süresi: 1MS

Bilgileri ve amacınızı doğru şekilde aktarırsanız daha iyi yanıt alırsınız. Yoksa size 10 tane monitör linki yollanır seçimi siz yaparsınız.

2K için önerilerim:

-AOC AGON AG241QG 165 Hz 1 ms 23.8"
-Acer Predator XB241YU 144 Hz 1 ms 23.8"
-Acer XV272UP 144 Hz 1 ms 27" (*)
-Samsung LC27HG70QQMXUF 144 Hz 1 ms 27"
-HP OMEN Z4D33A 165 Hz 1 ms 27"
-Asus TUF VG27AQ 165 Hz 1 ms 27"

4K için önerilerim:

-Samsung LU28H750UQMXUF
-Viewsonic 27" XG2700

4K monitörler aşırı pahalı zaten piyasada çok fazla yok. 2K alıp keyfinize bakın. Paranız cebinizde kalsın.
Aşağıdaki iki monitörden sizce hangisini almak daha mantıklıdır?

-Asus TUF Gaming VG27AQ 27
-Gigabyte Aorus CV27Q 27"

Karşılaştırma linki

Hocam oyun odaklı. Rekabetçi olmayan Pubg, Gta, Pes, Fifa, Escape From Tarkov, Ets2 vs.
Ekran kartı 5700 xt. İşlemci Ryzen 3600.
Aslında iki monitörde teknik açıdan aynı gözüküyor. ASUS IPS panel olması dolayısıyla bence daha avantajlı gibi. Fiyat olarak sanırım birbirinden çok uzak değiller. VA panelde bir diğerini aratmaz ama canlılık bakımından ASUS daha iyi. Sizin için renklerin çok canlı olması birşey ifade etmeyecekse ucuz olanı alın iki monitörde mantıklı. Bana ikisinden birini tercih et deseniz ASUS'u seçerim. IPS panelde renkler gerçekten hoş duruyor.

Aşağıdaki iki monitörden sizce hangisini almak daha mantıklıdır?

-Asus TUF Gaming VG27AQ 27
-Gigabyte Aorus CV27Q 27"

Karşılaştırma linki

Biri kavisli o yüzden kıyaslama olacaksa bu ikisi daha mantıklı görünüyor. Burada da Asus önde gözüküyor. Gigabyte'da ise 10 Bit farkı var. Bunu Gradient Picture kıyaslamasında fark edebilirsiniz.

Sitede şöyle bir liste de verilmiş.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı