457 Puanla 469 Puanlı Liseye Girebilir mi ?

Rammstein24

Kilopat
Makaleler
7
Daha fazla  
Arkadaşlar çevremde çok duydum. 440 puan ile 470-460 puanlık okullara girebiliyorlarmış. Bu doğru mu sizinde çevrenizde böyle olaylar var mı ? Cevaplarsanız sevinirim.

Tabi ki gidebilirsin. Puan değişken bir şeydir. Bir sene sınav zor olur puanlar düşer, öbür sene sınav kolay olur puanlar yükselir. Ayrıca bu o liseye olan talepe de bağlı.

440 puan ile 460-470 puanlık liselere gidenler olmuştur. Bu aslında en yukarıdaki sıralamalardaki öğrencilerin seçimleriyle de alakalı. Bazen 470 puanlık liselere çok fazla öğrenci tercihini yazmayınca 440 puanlık bir öğrenci yerleşebiliyor. Eğer okulun çevrende geniş ilgi odağı ise çoğu kişi yazmıştır zaten. Ve senden daha yüksek puanlı yani sıralaması senden önde gelen arkadaşların o liseye yerleştirilirler. Tabi ümidi kaybetmemek lazım. Yukarıdaki arkadaşın da dediği gibi bazen de tam tersi olup, 470 puanı olan bir arkadaş 460 puanlık bir liseye gidemiyor. Aslında her şey puan veya yüzdelik dilim değil. Bazı liselerin öğretmenleri ve verdiği disiplin, eğitim çok iyidir fakat dış görünümü kötüdür ve bu yüzden tercih edilmezler. Bu durumda da puanları düşer.

Arkadaşlar çevremde çok duydum. 440 puan ile 470-460 puanlık okullara girebiliyorlarmış. Bu doğru mu sizinde çevrenizde böyle olaylar var mı ? Cevaplarsanız sevinirim.

Önceki senenin sınavına kıyasla daha zor bir sınav olduysa bu dediğiniz olur. Ancak bu sene sınav geçen seneye göre daha kolay olduğu için bu iş tam tersine döner. Eski taban puanı 440 olan liseye girmeniz bile kesin olmaz. Bu yüzden lise seçiminde yüzdelik dilimden faydalanmaya çalışılmalı. Daha doğru sonuç verir.

Beyler benim yüzdelik dilim 6.35. Gitmek istediğim lisenin yüzdeliği 4.66. En azından boş kontenjanla girer miyim? Bu arada benim de puanım 457. :D

%2 demek 25000 kişi demek. Her sene sınava giren kişi sayısı arttığını da düşünürsek çok zor.

Liseye geçiş sınavı hakkında bir fikrim yok ancak üniversiteye giriş sınavında önemli olan puan değil, sıralamadır. Sınavlar bazı senelerde çok zor, bazı senelerde daha basit oluyor ve puanlar da aynı doğrultuda değişkenlik gösterebiliyor. Aynı sınavda 450 puan alan 100 bin kişiden birisi olmak, 150 bin kişiden birisi olmaktan daha avantajlıdır. Büyük ihtimalle lisede de bu sistem geçerli, buna göre tercihlerinizi yapın ancak puanınızdan 10-20 puan yüksek olan okulları yazmaktan çekinmeyin. Tercihlerinizi de en yüksek puanlı okuldan en düşük puanlı okula doğru sıralayarak yapın.

Tabi ki gidebilirsin. Puan değişken bir şeydir. Bir sene sınav zor olur puanlar düşer, öbür sene sınav kolay olur puanlar yükselir. Ayrıca bu o liseye olan talepe de bağlı.

Bu sene arkadaşlarım dahil herkes matematikten şikayetçi ve soruların zor olduğunu söylüyor. Umarım girebileceğim okul fazla tercih olmaz.

Bu gidişle Nuri Akın Anadolu Lisesi'ne gireceğimi düşünüyorum. Puanı 469.

Liseye geçiş sınavı hakkında bir fikrim yok ancak üniversiteye giriş sınavında önemli olan puan değil, sıralamadır. Sınavlar bazı senelerde çok zor, bazı senelerde daha basit oluyor ve puanlar da aynı doğrultuda değişkenlik gösterebiliyor. Aynı sınavda 450 puan alan 100 bin kişiden birisi olmak, 150 bin kişiden birisi olmaktan daha avantajlıdır. Büyük ihtimalle lisede de bu sistem geçerli, buna göre tercihlerinizi yapın ancak puanınızdan 10-20 puan yüksek olan okulları yazmaktan çekinmeyin. Tercihlerinizi de en yüksek puanlı okuldan en düşük puanlı okula doğru sıralayarak yapın.

Arkadaşım 405 puanla çekinmeyip 470 puanlık:Dokulları yazmış. Nereden buluyor bu kadar umudu anlamıyorum.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı