4790K işlemci W11'de 76 derece oluyor

ECHOSGRIM

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba herkese. Benim elimde 2 tane sistem var(i7 4790K ve i7 9750H).Windows 11'e geçtikten sonra sistemler aşırı ısınmaya başladı. 4790k 55 dereceye ulaşmazdı( delid yaptım ayrıca sıvı soğutma var).şimdi 76 derecelere ulaşıyor. 9750H 80 dereceyi geçmezdi. Ama şu an 105 dereceye bile ulaşabilyor. Sizde de durum böyle mi?

Merhaba herkese. Benim elimde 2 tane sistem var(i7 4790K ve i7 9750H).Windows 11'e geçtikten sonra sistemler aşırı ısınmaya başladı. 4790k 55 dereceye ulaşmazdı( delid yaptım ayrıca sıvı soğutma var).şimdi 76 derecelere ulaşıyor. 9750H 80 dereceyi geçmezdi. Ama şu an 105 dereceye bile ulaşabilyor. Sizde de durum böyle mi?

Merhaba. Öncelikle bilgisayarı hangi amaçla kullandığınızı öğrenmek daha kolay çözüm yolu bulmayı sağlar. 4790K'lı sistem özelinde konuşmak gerekirse; açıklamanızda gördüğüme göre Corsair H45 sıvı soğutma kullanıyorsunuz. Bu durumda Corsair iCUE kullanıyor musunuz? Eğer kullanıyorsanız oradaki ayarlara göz atmayı önerebilirim çünkü işlemci sıcaklığını azaltmaya yardımcı olur genelde. Bunun dışında Görev Yöneticisi'nden çalışan programları seçip teker teker açıp teker teker sıcaklığı kontrol edersenizde neyin sebep olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

9750H'lı sistem hakkında laptop olduğu için pek bir şey söyleyemeyeceğim. Ama kendimden örnek verirsem bende HP Pavilion 15 EC00014NT laptopunu kullanıyorum. İşlemcinin Ryzen olması tek farkları bileşen olarak. Ben Windows 11'e ilk çıktığı zamanlar 25 Ekim 2021 tarihinde geçtim ve çıktığından beri ekstra hiçbir sıcaklık problemi yaşamadım. Hatta daha bile serinledi. Windows 10'da boşta çalışırken 45C civarında olan işlemcim boşta 42C ortalamaya kadar düştü. Yani Windows 11'in bununla alakası olduğunu düşünmüyorum. Umarım çözümünüzü bulursunuz

Merhaba. Öncelikle bilgisayarı hangi amaçla kullandığınızı öğrenmek daha kolay çözüm yolu bulmayı sağlar. 4790K'lı sistem özelinde konuşmak gerekirse; açıklamanızda gördüğüme göre Corsair H45 sıvı soğutma kullanıyorsunuz. Bu durumda Corsair iCUE kullanıyor musunuz? Eğer kullanıyorsanız oradaki ayarlara göz atmayı önerebilirim çünkü işlemci sıcaklığını azaltmaya yardımcı olur genelde. Bunun dışında Görev Yöneticisi'nden çalışan programları seçip teker teker açıp teker teker sıcaklığı kontrol edersenizde neyin sebep olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

9750H'lı sistem hakkında laptop olduğu için pek bir şey söyleyemeyeceğim. Ama kendimden örnek verirsem bende HP Pavilion 15 EC00014NT laptopunu kullanıyorum. İşlemcinin Ryzen olması tek farkları bileşen olarak. Ben Windows 11'e ilk çıktığı zamanlar 25 Ekim 2021 tarihinde geçtim ve çıktığından beri ekstra hiçbir sıcaklık problemi yaşamadım. Hatta daha bile serinledi. Windows 10'da boşta çalışırken 45C civarında olan işlemcim boşta 42C ortalamaya kadar düştü. Yani Windows 11'in bununla alakası olduğunu düşünmüyorum. Umarım çözümünüzü bulursunuz.

İki sistemi de oyun için kullanmaktayım. Corsair iCUE yazılımını kullanmıyorum. Ama denemek için şu an indirmekteyim. 9750H sistemi ocak 2022'de, 4790k sistemi de bu ay içinde yükselttim. Söylediğiniz gibi boşta sıcaklıklar 1-2 derece daha düşük. Ancak oyunlarda bahsettiğim gibi 20 derecelik bir artış var iki makinede de. Değişen tek şey de işletim sistemi idi.

Yeni konular

Geri
Yukarı