4800 TL 1050 Ti sistem nasıl?

Bütçe
5000TL
Ortalama bir RX 550, 600 TL'ye bulunuyor. Aradaki fiyat farkı 3 kat, performans farkı ise 2 kat. Şu fiyat nereden baksan kazık sıfırını 1200 TL seviyesinden bulmaya çalış idare edecekse de 550 gibi ucuz bir kart al. Piyasa düzelince 1050 Ti'ı aldığın fiyatın yarısına ancak satabileceksin fazla zarar ettirir.

3500X ise o fiyata alınabilecek en son işlemcilerden. Onun yerine 10400F alabilirsin rahatlıkla hem de 6/12.

Bana kalırsa ekran kartı hariç tüm parçaları topla, Teknobiyotik'te ekran kartsız sistemler var, ihtiyacına yönelik olarak onlara da bakabilirsin. Ekran kartı olarak da RX 550 ya da GT 1030 gibi bir şey ayarlarsan seni idare eder. Şu andaki fiyatlar akıl karı değil cidden, ekran kartına para vermeyi hata görüyorum. Doları 20 lira alıp falan satıyorlar galiba, 5 sene beklesek ve ülke çökse anca bu kadar değerlenir kartlar.

Aynen dediğiniz gibi yapacağım bana da mantıksız geldi GT 1030 veya RX 550 gibi bir ekran kartı işimi görür ne yapalım kötü bir zamana denk getirdik fakat işlemci konusunda bana yardımcı olur musunuz? Söylediğiniz 10400F işlemci gayet iyi bir işlemci fakat 2.9 GHz işlemci hızına takıldım bir de Intel tarafına çok hakim olmadığım için bu işlemciye uygun 3000 MHz RAM kullanabileceğim ideal bir anakart önerir misiniz?

Aynen dediğiniz gibi yapacağım bana da mantıksız geldi GT 1030 veya RX 550 gibi bir ekran kartı işimi görür ne yapalım kötü bir zamana denk getirdik fakat işlemci konusunda bana yardımcı olur musunuz? Söylediğiniz 10400F işlemci gayet iyi bir işlemci fakat 2.9 GHz işlemci hızına takıldım bir de Intel tarafına çok hakim olmadığım için bu işlemciye uygun 3000 MHz RAM kullanabileceğim ideal bir anakart önerir misiniz?
10400f gayet güzel bir işlemci 2.9 ghz temel frekanstır, intel işlemciler için turbo ve temel frekans aralığı biraz daha geniş, turbo frekansı 4.3 ghz. Takılacak hiçbir şey yok, gönül rahatlığıyla alabilirsiniz.
Anakart olarak bütçeyi belirtirseniz yardımcı olmaya çalışırım, 2933 mhz ram frekansı genel olarak yeterli olacaktır.

10400F gayet güzel bir işlemci 2.9 GHz temel frekanstır, Intel işlemciler için Turbo ve temel frekans aralığı biraz daha geniş, Turbo frekansı 4.3 GHz. Takılacak hiçbir şey yok, gönül rahatlığıyla alabilirsiniz.
Anakart olarak bütçeyi belirtirseniz yardımcı olmaya çalışırım, 2933 MHz RAM frekansı genel olarak yeterli olacaktır.

Max 900 TL gibi bir bütçe ayırabilirim ama aman aman bir anakart olmasına gerek yok B450M değerinde olması yeterli olur ama yine sizin görüşünüze bırakıyorum dediğim gibi Intel kısmını hiç araştırmadım.

Max 900 TL gibi bir bütçe ayırabilirim ama aman aman bir anakart olmasına gerek yok B450M değerinde olması yeterli olur ama yine sizin görüşünüze bırakıyorum dediğim gibi Intel kısmını hiç araştırmadım.
Ram kısmında işlemci 2666 mhz destekliyor, çok pahalı chipsetli anakartlar da var ama benim önerim b460m pro olacaktır, günlük kullanım için yeterli.

Benim düşüncem herhangi bir şey almaman. Ekran kartı bazında fiyatların düşeceğine inanıyorum. Eğer bu sistemi oyun için düşünüyorsan, istersen ekran kartsız bir sistem topla, istersen (ki benim önerim bu) alma hiçbir şey, eski bilgisayarın varsa, internet bağlantında 20-25 MB hızındaysa GeForce NOW üyeliği kovala.
O fiyata aldığın ekran kartı 2-3 ay sonra 3'te 1 fiyatına görünce çok üzülürsün.

RAM kısmında işlemci 2666 MHz destekliyor, çok pahalı chipsetli anakartlar da var ama benim önerim B460M PRO olacaktır, günlük kullanım için yeterli.
Ramlerin MHz kısmına o kadar da takılmıyorum. Sabah sabah vaktini ayırdığın için teşekkür ediyorum görüşlerinden ötürü yeni bir sistem toplamaya başladım teşekkür ediyorum tekrardan.
Benim düşüncem herhangi bir şey almaman. Ekran kartı bazında fiyatların düşeceğine inanıyorum. Eğer bu sistemi oyun için düşünüyorsan, istersen ekran kartsız bir sistem topla, istersen (ki benim önerim bu) alma hiçbir şey, eski bilgisayarın varsa, internet bağlantında 20-25 MB hızındaysa GeForce Now üyeliği kovala.
O fiyata aldığın ekran kartı 2-3 ay sonra 3'te 1 fiyatına görünce çok üzülürsün.

Düşüncene hak veriyorum fakat elimde bilgisayar yok sabırsızlığımın nedeni de yaz mevsimine girmeden bilgisayarı toplamak. Eğer ekran kartından kastın GTX 1050 Ti ise ondan vazgeçtim RX 550 gibi 600-700 TL değerindeki bir ekran kartının beni geçici bir süre idare edeceğini düşünüyorum zaten sistemi 2-3 ay sonra toplayacağım RX 550'nin 200-300 gibi bir fiyata düşüceğini sanmıyorum öyle bir şey olursa da arz-talep dengesi onu yukarılara çeker zaten öyle bir düşüş olur da sabırsızlığımın gazabına uğrarsam çok üzülmem. Değerli düşünceni belirtiğin için teşekkür ediyorum.
O paraya daha kaliteli bir sistem toplanabilir. (daha uzun yazacaktım da okul var, herkese iyi günler.)

Anladım yine de vakit ayırdığın için teşekkür ederim olurda okuldan sonra aklına düşerse uzun uzun yazarsın düşüncelerini dikkate alırım. Sana da iyi günler.

Son düzenleme:
Dostum GT 1030 çöp RX 550 kullanıyorum 2 GB ASUS Phoenix modeli hepsi en düşükte Valorant: 140-200 FPS civarı CS:GO: 4.3 1024 oyuncusuyum 250-400 arası LoL de en yüksekte 1080p de 130 FPS GTAV normal ayarlarda 90-110 FPS.

Geri
Yukarı