493 YEP Puanı İle Tercih Edilebilecek Liseler

mgamsiz

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba 8. sınıfım ve lise tercihleri başlayacak. YEP puanım 493.3, yüzdelik dilimim de %0.42. Kocaeli'de oturuyorum. Büyük ihtimalle İstanbul'da bir liseye gideceğim yatılı olması önemli çünkü yol çok uzun sürüyor ve puanıma göre lise yakınımda yok. Yarın okuluma ve dersaneme gideceğim ve rehber hocalarıma danışacağım. Gerek ortam gerek eğitim olarak hangi liseler iyidir? Ayrıca yüzdelik dilimim istediğim liseye girmeme engel olabilir mi? Mesela bir liseye puanım yetiyor ama yüzdeliğim yetmiyor, oraya gidemez miyim? Düşündüğüm meslekler mimarlık veya mühendislik.

İstanbul'da olmadığım için ilk soruna cevap veremiyorum. İkinci soruna cevap olarak şunu diyebilirim: puana göre değil yüzdelik dilime göre tercih vermelisin. Yüzdelik diliminin tutmadığı yere büyük olasılıkla yerleşemezsin :( En azından ilk yerleştirmelerde.

Biliyorum yüzdelikler ile yerleştirme olacağını maalesef isteğim güzel liselerin yüzdelik dilimleri çok çok düşük :( Nakillerde de şansımı deneyeceğim. Attığım resimdeki gibi bir listeyi dersanemden çıkardım. O liselerden birinde okuduysanız ya da bildiğiniz kadarıyla fikirlerinizi paylaşabilir misiniz? İlk 20-25 lise hakkında.

Dosya Ekleri

• P_20150706_162658.jpg
    P_20150706_162658.jpg
    680,4 KB · Görüntüleme: 328
Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı