4K Belgesel Çektim, Kurguladım ve Montajladım

platform.c

Hectopat
Selam;

Arkadaslar baslangic ve deneme baabinda mini bir belgesel cektim. Youtubda da bir kanal acip yayinladim.

Filme bakip görüs ve önerilerinizi yazarsaniz cok sevinirim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu da fragman:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba.

Öncelikle eline sağlık, başlangıç için kesinlikle harika bir çalışma olmuş. Başlangıç seviyesi dedim zira belgesel işine yeni girdiğini düşünüyorum. Video çalışmanda yer yer amatörlükler göze çarpıyor ancak asla ve asla izleyeni rahatsız etmiyor. Sanırım FlyCam tarzı bir kamera kullanmışsın. Görüntüdeki titremeler bundan dolayı olabilir, tavsiyem rüzgarsız bir havada, drone cihazına biraz daha ağırlık asarak çekim alman olacaktır. Onun dışında, kurguda farklı görüntüler arası geçişlerde kesme yapılabilir ancak özellikle belgesellerde bu kesmeler belirli bir matematiksel süre/ara gerektirir. Bu konuda "filmfabrikasi.com" adresindeki "Kurgu" bölümüne bakabilirsin. İnan bana, kurgunun bile bir matematiği var. Bende yaklaşık 2001'den bu yana kısa film ve belgesel ile uğraşıyorum. Çalışmalarıma "vimeo.com/erhannaber" adresinden ulaşabilirsin. :)

Kolay gelsin, iyi çalışmalar. Saygılarımla.

Merhaba.

Öncelikle eline sağlık, başlangıç için kesinlikle harika bir çalışma olmuş. Başlangıç seviyesi dedim zira belgesel işine yeni girdiğini düşünüyorum. Video çalışmanda yer yer amatörlükler göze çarpıyor ancak asla ve asla izleyeni rahatsız etmiyor. Sanırım FlyCam tarzı bir kamera kullanmışsın. Görüntüdeki titremeler bundan dolayı olabilir, tavsiyem rüzgarsız bir havada, drone cihazına biraz daha ağırlık asarak çekim alman olacaktır. Onun dışında, kurguda farklı görüntüler arası geçişlerde kesme yapılabilir ancak özellikle belgesellerde bu kesmeler belirli bir matematiksel süre/ara gerektirir. Bu konuda "filmfabrikasi.com" adresindeki "Kurgu" bölümüne bakabilirsin. İnan bana, kurgunun bile bir matematiği var. Bende yaklaşık 2001'den bu yana kısa film ve belgesel ile uğraşıyorum. Çalışmalarıma "vimeo.com/erhannaber" adresinden ulaşabilirsin. :)

Kolay gelsin, iyi çalışmalar. Saygılarımla.

Elestrilere tamamen katiliyoturum :)
Kurgu konusunda eksik büyük tabiki. Buna neden istedigim kadar cok ve cesitli görütü elde edememek, ayrica kullandigim video edit programini hakkinda yeterince bilgi ve deneyim sahibi olmamak..

Birde bunlara satin aldigim urunu yeni tanim ( ki titreme sorunun gimbal kökunde cikarilmayan bir tasima sabitleyicisinden nkaynaklandigini bugun fark ettim ) dehset icerisindenyim .

bu gibi eksikler var zamanla ôgremicez son cektigim filmide ekliyim ama sonrakiler sifir titreme :) o garanti.

DJI Phantom 3 profesional marka model bir drone ile cekildi.

Gayet güzel olmus... Ben DJI Phantom 2 kullaniyorum. 9 farkli ülkede cekimlerim var lakin bir türlü montajlama firsatim olmadi... Kisa sürede bende paylasirim bir seyler, eger önümüzdeki 1 hafta icinde firsat bulabilir isem... :)

Uçuşların izinleri var, bunları almadan sınırlı bölgelerde çekim yapmayın cezası var. Çekim sadece kaliteden ibaret değil ve belgesel mahiyetinde değiller. Belgesel olarak 4K çekecekseniz yolun başında bile değilsiniz hatırlatayım. Ancak seçtiğiniz yol güzel tabi dediğim uyarıları ele aldığın takdirde.

Başlangıç olarak gayet başarılı buldum, seni eleştirenlerin bu kalitede başlangıç videosu çekebileceklerini sanmıyorum.
Video DSLR ile çekildi sanırım ?

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı