4K çözünürlükte karanlık sahne sorunu

Thekeysi

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul/Üsküdar
Daha fazla  
Arkadaşlar herkese merhaba 2 gün önce Samsung 50TU7000 modelini satın aldım. Geçen gün 4K içerik sunan bir film sitesinden midway filmini aradaki farkı görebilmek için hem 1080P hem 4K olarak indirdim. 1080P olanı açtığımda karanlık sahneler gayet net bir görüntüye sahip ancak 4K olanı açtığımda aynı karanlık sahnelerde neredeyse karakterler bile zor görünüyordu. Bunun sebebi ne olabilir?
1080P görüntüsü.

1080p.jpg

4K görüntüsü.

4k.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Muhtemelen kodlaması farklı bende de HDR 4K filmlerde aynı durum var. Ayarlardan listenin en aşağısında 3 e kadar arttırılabilen bir ayar var , karanlık hissetiğiniz filmlerde o ayarı arttırın ismini hatırlayamadım.

Video dosyaları farklı şekilde kodlanmış olabilir. Tahminimce bit farkı var. Bilgisayardan VLC ile ayrıntılı medya özelliklerine bakılabiliyordu da şu an telefonda olduğum için nereye bakmanız gerektiğini söyleyemiyorum kusura bakmayın.

"H.264-H.265" kodlaması mı var?
Diğer tüm encoding ayarları aynı olup sadece codeclerin farklı olması böyle bir soruna yol açmaz.

Beyler hacker gibisiniz terimlerden hiçbir şey anlamadım h264, bit, kodlama vs. Ben sap gibi direk 4k indirdim.
Muhtemelen kodlaması farklı bende de HDR 4K filmlerde aynı durum var. Ayarlardan listenin en aşağısında 3 e kadar arttırılabilen bir ayar var , karanlık hissetiğiniz filmlerde o ayarı arttırın ismini hatırlayamadım.
Hocam o ayarın hangi ayar olduğunu müsait bir zaman yazarsan sevinirim.
Öncelikle iki filmin de video formatları aynı mı? Sadece çözünürlük farkı mı var yoksa "H264-H265" kodlaması mı var?
1080p Midway.2019.1080p.DD5.1.H264.FGT.mkv

4k
Midway.2019.4K.2160p.HEVC.HDR.Atmos.TrueHD.7.1.TR.ENG.mkv

İndirdiğim sitede bu şekilde yazıyor
Tek filme bakarak karar vermeyin. 4k dediği belki upscale edilmiştir veya bitrate'i düşüktür vs vs. Başka mesela torrent'den gerçekten 4k olan bir filmi indirip deneyim.
Filmin gerçekten 4k olup olmadığını nerden anlayabiliriz ki?

Son düzenleme:
Sorunun kaynağını buldum. 1080p olan WEBRip (Netflix gibi yayın platformundan indirilmiş) iken 4K olan BDRip (Blu-ray diskten alınmış) olduğu için fark var. WEBRip indirdikleri site filmi upload etmeden önce renk ayarlarıyla oynamış anlaşılan.

Üstteki 1080p BDRip, alttaki 1080p WEBRip:
Screenshot_20201025-072625.png

Screenshot_20201025-073802.png

Son düzenleme:
Sorunun kaynağını buldum. 1080p olan WEBRip (Netflix gibi yayın platformundan indirilmiş) iken 4K olan BDRip (Blu-ray diskten alınmış) olduğu için fark var. WEBRip indirdikleri site filmi upload etmeden önce renk ayarlarıyla oynamış anlaşılan.

Üstteki 1080p BDRip, alttaki 1080p WEBRip:
Eki Görüntüle 713888
Eki Görüntüle 713889
Hocam ben 4k bir film indirirken bu karanlık sorununu yaşamamak için neye dikkat etmeliyim?
İndirdiklerinizin boyutları kaç GB?
4k olan 40gb 1080p 10gb

Beyler hacker gibisiniz terimlerden hiçbir şey anlamadım h264, bit, kodlama vs. Ben sap gibi direk 4k indirdim.

Hocam o ayarın hangi ayar olduğunu müsait bir zaman yazarsan sevinirim.

1080p Midway.2019.1080p.DD5.1.H264.FGT.mkv

4k
Midway.2019.4K.2160p.HEVC.HDR.Atmos.TrueHD.7.1.TR.ENG.mkv

İndirdiğim sitede bu şekilde yazıyor

Filmin gerçekten 4k olup olmadığını nerden anlayabiliriz ki?
Ayarlardan , görüntüye gelip sonrasında uzman ayarlarına girin , arka ışığı en yüksek seviyeye getirin , parlaklık ayarını da arttırabilirsiniz. Görüntü uzman ayarlarında listenin aşağısında "Beyaz Dengesi" ve "Gamma" nın altında bir parametre var 3 'e kadar arttırılabiliyor izlediğiniz videoya göre değişiyor adı mesela ST.2084 , BT.1886 vb. bu ayarı yükselttiğinizde karanlık kısımlar daha görülebilir oluyor hocam , umarım yardımı olur.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı