4K TV almak mantıklı mı?

Ülkemizde 4K yayın yapan birkaç kanal var. Durum böyleyken 4K TV almanın mantığı var mı? Televizyon 8K bile olsa sonuçta kanalların neredeyse tamamı 1080p yayın yapıyor. Yani görüntü kalitesinde artış yaşatmayacak 4K TV almak.

4K almak kişiye göre bana göre mantıklı. 8K çok ileriye dönük olur halen daha bana göre 4K hala alınır tabii ki. Fakat 1080P(Full HD) alınmaz.

Ayrıca ülkemizdeki kur sebebi ile 8K TVlerin en ucuzu 15K gibi fiyatlardan başlamakta teknoloji geliştikçe fiyat düşecektir.

Uydu kanalları için 4K almak mı? Aşırı gereksiz. 2K veya 4K alınacaksa, ya konsolunuz olmalı ya da Amazon Prime, Netflix vs. gibi uygulamaları kullanmanız daha mantıklı olacaktır. Yok KanalD'miş yok Show TV'ymiş bunlar için 1080p fazlasıyla yetecektir.

Bütçenize göre değişir bu dediğiniz olay belirli bir bütçeniz varsa ve Full HD ile 4K arasında fiyat farkı varsa alınmaz ama fiyatları neredeyse aynı ve özellikler benziyor ise 4K tercih edilmeli bence.

Ben bunu aldım. Fakat 58" boyutunun bu kadar büyük olacağını tahmin etmemiştim. Ama memnunum. Android TV almamın sebebi ise IPTV üyeliğimi TV'de sorunsuzca kullanabilmekti. VLC ile IPTV yayınlarımı izleyebiliyorum. Eğer alacaksanız Google Play bulunan bir TV alın bence.

Sadece televizyon kanalları için 1080P daha iyidir, ayrıca netlik olarak konuşursak TV kanallarını 1080p bir TV'de izlemek, 4K TV'de izlemekten daha iyi sonuç verecektir. Nedenini açıklayayim, LCD panellerde pikseller sabittir ve eğer sen o televizyona olması gerektiğinden daha düşük çözünürlüklü bir görüntü gösterirsen görüntü televizyonun piksellerinin üzerine tam oturmayacak, televizyon da o görüntüyü piksellerin üzerine oturtmak için scale yapacak, bu işlem sonrası görüntü olması gerektiğinden daha bulanık gözükecek. Uydu yayınları 1080i çözünürlüğünde yapılır (1080p değil, 1080i, ikisi farklı), bu çözünürlük 4K panellerin piksellerine tam oturmadığı için (çünkü 4K'dan daha düşük bir çözünürlük vermiş oluyorsun) az önce dediğim gibi o görüntüye scale yapmak zorunda kalacak.

Mesela eski konsolların CRT TV'lerde daha iyi gözükmesinin ana sebebi de budur, CRT'ler herhangi bir çözünürlükteki görüntüyü scale yapmaya ihtiyaç duymadan gösterebilir çünkü pikselleri sabit değildir.

Bu dediğim sadece netlik içindir, renk, kontras gibi konular alacağın televizyona göre değişecektir, sırf TV kanalları için benim gözümde Full HD televizyon almak daha mantıklıdır.

Yeni konular

Geri
Yukarı