4K TV ve 3 tane 1080p monitör kombinasyonu oyun performansı

Daha fazla  
Kendime uzun süreli kullanım için bir PC ve oda topluyorum, karşılaşabileceğim sorunlar ve iyileştirmeleri öğrenmek için yazıyorum. Tecrübesi olanlar yardımcı olursa sevinirim. Bütçe olarak gereksiz harcamalar hariç bütçe müsait.

3 monitör ve 1 TV'den oluşacak.
  • Üstte 4K 55 inch TV.
  • Altta 3 tane 1080p 27 inch monitör. (ortada 165 Hz, iki yanlarda 75 Hz.)

• TV + 3 Screen.jpg
Daha çok üretkenlik ve film seyretme, ara sıra da oyun oynayacağım. FPS oyunu oynarsam sadece ortaki 165 Hz monitörü kullanacağım, simülasyon, strateji oyunlarında alttaki 3 monitörü beraber kullanacağım. PC'den film seyrederken veya uzaktan kullanırken de TV monitörünü kullanacağım. Aynı anda 4 monitörü de açabilirim ama bunu yaparsam bile sadece yazı yazerken vs.
4 tane görüntü çıkışım olmasına dikkat ediyorum. Ekran kartı olarak RTX 3060 Ti veya RX 6800 düşünüyorum. İşlemci olarak AMD 5600X ve üzeri düşünüyorum.
Ekranlar arasında piksel yoğunluğu yakın olsun diye 27 ve 55 inc seçtim.
Karşılaşabileceğim sorunlar veya yapabileceğim iyileştirmeler için tecrübesi olanlar yardımcı olursa sevinirim. Ekran karti olarak yeterli gelir mi? Siz hangi ekran kartini önerirsiniz?

Aslinda sorum su sekilde de özetlenebilir, bu sistem FPS oyunlarinda 1080PDE 90 FPS üzeri, 3 tane 1080P'de yaris veya hikaye oyunlarinda 60 FPS üzeri verir mi? Önerileriniz nelerdir? Bütce olarak gereksize kacilmadigi sürece 35-40 bin bile harcayabilirim.

Üstteki TV: Samsung 55TU8500 55" 139 Ekran Uydu Alıcılı 4K Ultra HD Fiyatı
Yanlardaki: Acer KG271bmiix 27" 1ms 75Hz Zero Frame AMD FREESYNC Fiyatı
Ortadaki: Acer KG271Pbmidpx ZeroFrame 27" 165Hz 1ms (HDMI+Display) Fiyatı

Sağlam bir masa ve 3 tane monitörü taşıyabilecek kaliteli bir monitör kolu lazım. Bu videoyu izleyebilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sağlam bir masa ve 3 tane monitörü taşıyabilecek kaliteli bir monitör kolu lazım. Bu videoyu izleyebilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Videoya baktim, videoda 3 tane ayni monitörü Surroud yapmis, bendekiler farkli monitörler Surround yaparken sorun olur mu sizce? Bu arada ayni soruyu Youtube üzerinden videonun yorumlarinda da sordum

@Mahmut Hudai TURGUT
Surroud derken tam olarak ne dediğinizi anlamadım. Farklı monitörleri tek monitörmüş gibi kullanabilirsiniz. Farklı monitörler kullanmanın dezavantajı renkler birbiriyle aynı olmayabilir ve bu durum rahatsız edebilir. Çoklu monitör kurulumu AMD tarafı için AMD Eyefinity olarak geçiyor. Bu ayarı açarsanız tek monitör gibi olur. Nvida tarafında buna benzer bir ayar var ama ismini unuttum. Kısaca ayarını yaparsanız farklı model monitörleri tek monitör gibi kullanabilirsiniz.

@DaTTeBayoTheFrog
Iste Nvidiadaki adı Nvdia Surrond, bilgiler için çok teşekkürler ayrıca benzer bir bilgiyi şimdi yabancı bir sitede de buldum. 3 monitör farklı tazeleme hızları olsa bile tek monitör yapılabiliyor, tek olay genel olarak en düşük çözünürlük ve tazeleme hızına göre ayarlanıyor. Dediğiniz farklı monitörlerin renk muhabbeti de var. Onu da mümkünse aynı paneli kullanan monitörler ile ayarlayacagim

Yeni konular

Geri
Yukarı