4TB Harici Disk Tavsiyesi

radyoaktif

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar iyi günler.

Öncelikle kullandığım sistemi belirteyim;

• İşlemci: Intel Q9550
  • Anakart: Gigabyte EP45T-UD3R
  • Ekran kartı: Gigabyte Nvidia GTX 460
  • RAM: Corsair Vengeance DDR3 1600MHz 8GB (2x4GB) CL9 Dual Kit
  • Güç kaynağı: Corsair CX600W
  • HDD: 1TB WD Caviar Black
  • İşlemci soğutucusu: Akasa Venom

Oyun oynamadığımdan dolayı bu bilgisayarla bir süredir pek işim olmadığı ve en azından bir süre daha olmayacağını düşündüğüm için, yukarıdaki sisteme 2 gün öncesine kadar ufak bir SSD takviyesi ile bir kaç yıl daha idarelik kullanırım diye düşünmüştüm. Ancak bugün itibari ile bu sisteme bu saatten sonra yapılacak tek kuruşun dahi boşa gideceğini düşündüğüm için bu hevesimden vazgeçtim.

Lakin arşivci biri olduğum için 8 yıldır bütün video, fotoğraf, program, müzik ve filmleri depolarım. Ama son 1 yıldır arşivim 1TB'ı geçtiği için, kendi çektiğim video ve fotoğraflar hariç; bazı oyun ve filmleri istemeye istemeye de olsa silmek zorunda kaldım. Ki eğer şu zamana kadar kullandığım sistemdeki 1TB'lık HDD'nin dışında başka bir diskim olsaydı, bu dosyaların boyutu 3TB'ıda geçmişti. Sırf özel bilgilerime bir şey olmasından korktuğum için geçen sene 2.5" WD My Passport 1TB taşınabilir HDD alıp bütün bilgilerimi bu diske kopyalayıp, bu zamana kadar da sabit diskten paralel olarak bu taşınabilir diskime usb ile sök tak sök tak zulüm çeke çeke kopyalama yapmaya devam ettim. Ve neredeyse her gün fotoğraf çektiğimi düşünürsek çektiğim bu zahmeti daha iyi anlarsınız. Ancak artık hem sistemdeki hemde elimdeki taşınabilir diskimde aynı bilgiler olduğu için, artık bu iş için 3 veya 4TB'lık taşınabilir usb bir HDD alıp kasanın yanına koyarak bütün arşivi bu diske atıp elimdeki 1TB'lık sabit ve taşınabilir disklerimi rahatlatmak istiyorum.

Sil sil nereye kadar, zira film ve oyunları silsem de artık kendi çektiğim video ve resimler dağa taşa sığmayacak duruma geldi ki bunları da silemem. Zira 50 bini geçik özel fotoğraf ve 1000'den fazla da video var ki bu videoların çoğunu son 4 yıl içinde N8 telefonum ile 720p olarak çektiğim için muazzam bir boyuta ulaştılar. Bu hayatta herkesin bir uğraşı vardır benim hobim de arşivcilik.

Kafamda bu iş için gene WD'nin 3 veya 4TB'lık HDD'leri var ki almışken ömürlük alıp 5-10 yıl kullanayım diye bütçemi biraz zorlayarak 4TB almayı düşünüyorum. Lakin keşke Samsung'un 3.5" taşınabilir 4TB'lık diski olsaydı zira Samsung, artık ürettiği SSD'lerine tam 10 yıl garanti verdiği için, 3.5" disklere de en azından 5 yıl garanti verirdi diye düşündüm. 10 yıl garanti verememesinin nedeni de 3.5" HDD'nin içinde sürekli dönen bir mekanik diskin olmasından ötürü olurdu. Ama ben gene de Samsung'un 4TB harici diskini merak edip var mı diye baktım ve karşıma "Samsung D3 Station 4TB USB 3.0, 3.5" Desktop External Hard Drive" çıktı lakin bu diskinde garanti süresi beklediğimden çok düşük olarak sadece 3 yıl çıktı ki zaten Türkiye'de de bundan yokmuş.

Aşağıda ki 3 farklı marka'yı birbiri ile kıyaslasam da gönlümde WD almak var ama gene de sizlere de bir sormak istedim. Hepsininde fiyatı birbirine yakın o yüzden beni ilgilendiren şey, performans ve uzun vadede sağlamlık konusunda hangisinin daha iyi olduğu;

1.jpg

Ayrıca WD de karar kıldım desem de My Books ve Elements olarak 2 farklı modeli var. Sizce performans ve
uzun vadede kullanım için bunlardan hangisini almalıyım?

ss.jpg

WD'nin 4TB'lık bu harici diskleri için ön gördükleri garanti süresini, sitelerinde bir türlü göremedim lakin Vatan'da 2 yıl olduğu belirtilmiş ki sanırım Türkiye'nin gümrük anlaşmaları gereği çoğu ürün Vatan'da 2 yıl garantili. Yani Samsung SSD'leri gibi 10 yıllık garantide ilk 2 yıl vatan ilgilenip geri kalan 8 yıl Samsung ile direk müşteri muhatap olduğu için bu HDD'lerde de aynı durum söz konusu olabilir diye düşündüm. Ama WD, bu 4TB'lık koca harici diskleri için 2 yıllık komik bir garanti süresi öngördü ise bu hiçte mantıklı değil. WD'nin 3.5" 4TB'lık mekanik diskleri için, Samsung 850 Pro SSD gibi 10 yıl garanti vereme de, en azından 5 yıl vermesi gerekirdi diye düşünüyorum. Zira bu kapasitede bir HDD'yi alan insanın bunu en az 5 yıl kullanmak için aldığını düşünmeleri gerekir.

Konuyu biraz uzun tuttuğum için hoş görün arkadaşlar, başladım mı duramıyorum huyum kurusun :) Önerileriniz doğrultusunda yakın zamanda belirttiğim 4TB'lık harici bir diski kısmetse alacağım. Yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkür eder, hayırlı günler dilerim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben seagate'nin 2 tb lik hard diskini kullanıyorum. Marka olarak tavsiye ederim.

Tavsiye için teşekkürler hocam lakin gönlümde ki WD aşkını bir türlü atamadım. Yinede bir kaç gün boyunca sizlerden gelmeye devam edecek tavsiyeler doğrultusunda karar kılmaya çalışacağım.

Son düzenleyen: Moderatör:
ben HDD kullanmıyorum 1TB lik samsung 840 evo ssd kullanıyorum ama HDD istiyorsan bence seagate ama WD de my elements
bence daha kullanışlı

Arkadaşlar tavsiyeleriniz için canı gönülden teşekkürler. WD 4TB'ın şu anki maddiyat ile biraz gereksiz olacağını düşündüğüm için 3TB almaya karar verdim ancak kafamı feci şekilde karıştıran bir model ikilemi söz konusu. Zira WD 3TB harici diskin My Book ve My Book Essential şeklinde 2 değişik modeli var;

11.jpg

Bu durumu oturduğum ilçedeki Vatan şubesine sordum ve ellerinde mavi kutulu My Book olduğunu söylediler. Bunun üzerine Topkapı Vatan şubesine sorduğumda ise aldığım cevap "Elimizde Yeşil kutulu My Book serisi var ki bu seri Essential'den daha yeni bir seridir" oldu. Ki zaten Essential görseli olan ürün stokta da yok.

j.jpg

Ardından tam anlamı ile emin olmak için My Book ile My Book Essential modelleri arasındaki farkı, WD'nin Türkiye distribütörlerinden birini arayarak sordum ve aldığım cevap: "Essential serisine sadece otomatik lokal ve bulut depolama özelliği hazır eklenmiş olarak geliyor, My Book serisinde aynı işlemi sizde kendiniz yapabilirsiniz. Onun dışında 2 ürün arasında teknik açıdan hiç bir fark yok. Essential sürümünün yeni revizyon olması, sadece değişen kasası ile alakalı bir durum" oldu.

Son olarak WD'nin 3TB'lık bu dahili diskinin adında "Essential" ibaresi geçen, şeklinin de daha yeni durduğu bir yer aradım ve İstanbul Bilişim'e rastladım ama orada da tükendiğini gördüm ki zaten buradaki arkadaşlarda Vatan'ın aksine, Essential modelinin revize edilmiş bir model olduğunu söylediler;

gg.jpg

Yani bu açıklamalardan WD 3TB My Book Essential modelinin, My Book modeline göre yeni revizyon olduğunu anladım ve WD 3TB My Book Essential modelinin satıldığı bir yer arıyorum. Her iki model arasında teknik açıdan her ne kadar hiç bir fark olmasa da, dış görünüşünü biraz daha havalı duran Essential modelini alayım diyorum. Yok eğer Türkiye'de bu modeli bulamaz isem artık düz My Book modelini alırım.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı