Çözüldü R5 3600X RX 6700 XT sistemde mouse oynatınca oyunlarda FPS düşüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

SpongyFX

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Web Tasarımcı, Çaylak Oyun Geliştiricisi
Merhaba. Çok garip bir sorunla karşı karşıyayım. Riot Games oyunlarında (LoL ve Valorant) mouse imlecini/aimi sağ sol yaptığım zaman -özellikle düşman varsa- FPS'im 300'den 10 FPS'e iniyor. Bilgisayarımda herhangi bir crackli uygulama yüklü değil. Kaspersky premium ile korunuyorum. Sistem özelliklerim:

MSI B450 Tomahawk Max.
AMD Ryzen 5 3600X.
ASUS Dual RX6700 XT 12 GB.
Corsair Vengeance 16 GB RAM (2x16) CL15 3000MHz.

Daha önce de bu sistemle oynuyorum böyle bir sıkıntıyla karşılaşmadım. Mouse'um Aerox 3 Wireless. İşletim sistemim de Windows 11. ekran kartı sürücüm güncel. Radeon ve BIOS ayarlarım(TPM 2.0 harici) varsayılanda.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Kararlı bir sistemin ilk kuralı BIOS güncellemesi yapmaktır. Hepsinden önce bir BIOS güncellemesi yapmalısınız.

Ardından BIOS ayarlarınızı gözden geçirmeli ve yapılandırmalısınız.

Daha sonrasında işletim sistemi düzeyinde iyileştirme ve yapılandırmalarınızı sağlayabilirsiniz.
İlk olarak ekran kartım NVIDIA değil, AMD. İkinci olarak zaten anakart modelimin orijinal sitesinden driverları indirip kuruyorum, bir program aracılığıyla değil. Tek sorun Windows 11 olması mı?

Tabii ki de windowss 11 hocam Windows 10 ghsot spectreyi denerseniz problemin çözüldüğünü göreceksiniz.

Bir ihtimal aşağıdaki seçenekten de kaynaklanıyor olabilir.

Şöyle ki;

Anlık yanıt hızı yüksek bir fare kullanıyorsanız bazı oyunlarda takılma sorunu yaşamanız normaldir. Örneğin AXON teknolojili Corsair farelerde 8000 Hz gibi yüksek değerler mevcuttur. Bazı oyunlar bu derece yüksek yanıt hızlarında frametime değerlerini kararlı tutamamakta ve anlık takılmalar yaşatmaktadır. Farenin yazılımından yanıt hızını 1000 Hz'e düşürmeniz çözüm olabilir.

Kullandığınız farenin marka ve modeli nedir?

Sadece bilgisayarın işlemcisi ile ilgili değil, oyun motoru ile de doğrudan ilgili bir konudur.

Örneğin; Red Dead Online, 8000 Hz yanıt hızında sorun çıkarırken Battlefield 2042 sorun çıkarmaz.

Drop dediğin şey bu. Koy güçlü bir karta bir tık altında işlemci, koy 10000 DPI mouse bak bakalım nasıl çevirdikçe donuyor.

3600X bunun üstesinden rahatlıkla gelebilecek bir işlemci.

3600X bunun üstesinden rahatlıkla gelebilecek bir işlemci.
3600X üstesinden gelebilirdi mesela 6600 XT olsaydı. 6700 XT’yi besleyebilecek kapasitede değil. Biz bu kartın yanına 5600 öneririz. 3700X bile önermeyiz.

Tekrar ediyorum, bu sadece işlemci ile ilgili bir konu değildir. Oyun motorunun da farenin yanıt hızını destekler nitelikte olması gerekir, aksi takdirde sorun yaşarsınız.

Ayrıca 3600X ile 6700 XT arasında herhangi bir uyum sorunu olmaz.

Geri
Yukarı