5 Yıllık HDD ve Yeni SSD CrystalDiskMark Test Sonuçları

Aydın Bekoğlu

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Back-End Developer
Yeni aldığım SSD elime bugün ulaştı format atmadan önce 5 yıllık HDD mi ve SSD mi test etmek istedim. HDD 5 yıllık fakat hem Crystal olsun hem de diğer programlar olsun sağlığı ve okuma-yazma hızı hep normal çıkıyor fakat bazı zamanlarda HDD'den sanki kafa sürtme sesi geliyor. Mesela şu an kasadan sadece fan sesleri geliyor ama bazen değişik sesler geliyor sanki mekanik bir şey sürtüyormuş gibi. Anlamadığım böyle olmasına rağmen sağlığı nasıl hala aynı çıkabilir?

Bu konuyu açma nedenim şu. Oyunlarda sürekli FPS kaybı yaşıyorum ve drop giriyor. Örneğin FPS bir anda 80'den 30'lara düşebiliyor ve ekranda ani takılmalar olabilir. Dün yeni ekran kartımı taktım ve test ettim onda da aynı sorun mevcut. Ben şimdi SSD'ye geçtikten sonra sorun devam ederse neyi test etmem gerekiyor? Daha önceden hiç RAM vb bileşenleri test etmedim. (HDD ve Ekran kartı hariç.) Zaten şu an yeni ekran kartım var onda da droplar giriyor.

RAM 4 GB ve 8 GB olmak üzere 2 adet. BIOS'da falan ayar yapmama gerek var mı? RAM'leri direk taktım kullanıyorum. 2 yıldır böyle bir sorun yoktu ama son 1 yıldır var.
HDD ve SSD testi aşağıda.

Dosya Ekleri

• HDD C Yazma.png
    HDD C Yazma.png
    10,9 KB · Görüntüleme: 161
  • HDD E Yazma.png
    HDD E Yazma.png
    10,4 KB · Görüntüleme: 168
  • HDD info.png
    HDD info.png
    28,5 KB · Görüntüleme: 178
  • SDD Yazma.png
    SDD Yazma.png
    12,3 KB · Görüntüleme: 189
  • SSD info.png
    SSD info.png
    28,8 KB · Görüntüleme: 180
Bu FPS düşmesi olayı yaşanırken HDD'yi mi kullanıyorsunuz? HDD'ye Bad Sector testi yaptınız mı?

Eğer SSD'ye geçtiyseniz ve halen çözülmediyse sorununuz, Oyun içi sıcaklık değerlerine bakmamız gerekecek. Ayrıca birde sisteminizi yazarsanız daha iyi yardımcı olabiliriz.

Bu FPS düşmesi olayı yaşanırken HDD'yi mi kullanıyorsunuz? HDD'ye bad sector testi yaptınız mı?

Eğer SSD'ye geçtiyseniz ve halen çözülmediyse sorununuz, oyun içi sıcaklık değerlerine bakmamız gerekecek. Ayrıca bir de sisteminizi yazarsanız daha iyi yardımcı olabiliriz.

Evet bende 5200 RPM bir disk var ve arada ani droplar giriyor. Oyunlarınız HDD içinde kurulu ise SSD'ye kurup bir de öyle bakın eğer SSD'de drop girmezse sorun harddisktedir eğer hala sorun devam ederse oyun içi sıcaklık değerlerinizi paylaşır mısınız?

İslemciniz nedir? Aynı zamanda oyundayken donma sırasında sıcaklık değerlerinizi paylaşırsaniz daha kolay anlaşılır sorun.
Sıcaklıkta sorun yok hocam test ettim. İşlemci i5 4440. Eski ekran kartım gtx 760 yine drop oluyordu.
Sistemin geri kalan özellikleri nedir? İşlemcisi vs. ?
işlemci i5 4440 ama eski kartım 760 idi ondada drop oluyordu. Çok rahat kaldırabilecek oyunlarda da oluyor. Dediğim gibi 80'den bir anda 20-30 düştüğü oluyor.
Bu FPS düşmesi olayı yaşanırken HDD'yi mi kullanıyorsunuz? HDD'ye Bad Sector testi yaptınız mı?

Eğer SSD'ye geçtiyseniz ve halen çözülmediyse sorununuz, Oyun içi sıcaklık değerlerine bakmamız gerekecek. Ayrıca birde sisteminizi yazarsanız daha iyi yardımcı olabiliriz.
Evet baktım BS yok zaten dediğim gibi bir çok disk programıyla test ettim. Sağlığı da %100 çıkıyor ve BS çıkmıyor. Onun haricinde işlemci i5 4440 yukarıda dediğim gibi. SSD ise daha yeni aldım format atmadım bile.
Evet bende 5200 RPM bir disk var ve arada ani droplar giriyor. Oyunlarınız HDD içinde kurulu ise SSD'ye kurup bir de öyle bakın eğer SSD'de drop girmezse sorun harddisktedir eğer hala sorun devam ederse oyun içi sıcaklık değerlerinizi paylaşır mısınız?
Oyun içi sıcaklık maks 70 falan. SSD ise daha bugün elime geçti format atmadım. Direk eski HDD ve yeni SSD test edip buraya attım.

Yeni konular

Geri
Yukarı